Zdrowie

Suplementy dla kobiet w ciąży | Co wybierać? | Zadbaj o zdrowie swoje i swojego dziecka

Suplementy dla kobiet w ciąży

Dla każdego, kto dba o to, w jaki sposób się odżywia i o swoje zdrowie, ważne będzie czym uzupełnić braki w swojej codziennej diecie. Sportowcy będą skupiać się na suplementach około treningowych, osoby stosujące wszelkie diety na witaminach, aby uzupełnić niedobory w pożywieniu. Jednak suplementy dla kobiet w ciąży będą najważniejsze ponieważ muszą dbać o niedobory witamin i o to, żeby dziecko urodziło się zdrowe.

Które suplementy będą odpowiednie dla kobiet w ciąży?

Preparaty witaminowe są świetnym sposobem, aby uzupełnić dietę, szczególnie jeśli jest uboga w warzywa i owoce lub kiedy osoba będąca w ciąży ma celiakie czy inne choroby związane z pożywieniem.

Od czego jednak należy zacząć? Od zbadania się czy rzeczywiście danych witamin potrzebujemy. Często przyszłe mamy chcą zadbać o dziecko jak najlepiej i idą do apteki czy zamawiają ze sklepu internetowego wszystkie możliwe suplementy dla kobiet w ciąży i przyjmują je myśląc, że jeśli zapomną o którymś ich dziecko nie będzie się rozwijało właściwie. Właśnie takie myślenie może zaszkodzić i wywołać odwrotny skutek do zamierzonego, nadmiar witamin bowiem może być tak samo szkodliwy jak niedobór.

Kiedy już zrobimy badania możemy skupić się na doborze suplementacji. Są też suplementy, które przyszłe mamy mogą stosować od razu : jeszcze przed ciążą kobieta starająca się o dziecko powinna zacząć przyjmować kwas foliowy. Również witamina D3 będzie zalecana, jako że żyjemy w klimacie, w którym praktycznie każdy ma niedobory tej witaminy.

Zgodnie z ogólnymi wytycznymi, ciężarna kobieta powinna przyjmować 400 μg kwasu foliowego oraz minimum 600 μg witaminy D3 przez całą ciążę, lecz są to umowne liczby i dla wielu osób może być to za mało, dlatego też najlepiej jak lekarz powie jakie dawki tych suplementów powinna przyjmować kobieta, która stara się o dziecko lub taka która już zaszła w ciążę.

Inne suplementy dla kobiet w ciąży warte uwagi to:

Kwasy tłuszczowe omega-3

Są niezbędne jeżeli chodzi o suplementację dla kobiet w ciąży, ponieważ odgrywają istotną rolę w rozwoju układu nerwowego dziecka (szczególnie jeśli chodzi o mózg i oczy). Ponadto, kwas DHA wydłuża czas ciąży, więc zmniejszy ryzyko przedwczesnego porodu oraz poprawia parametry urodzeniowe, czyli masę, długość ciała i obwód głowy. Zmniejsza podatność przyszłej matki na depresję poporodową i sprawia, że niemowlę może być o wiele bardziej odporne na wszelkie alergie.

Jod

Jest niezbędny, ponieważ zapobiega poronieniu i tak jak kwas DHA przedwczesnemu porodowi, zmniejsza ryzyko obumarcia płodu wewnątrzmacicznego, wpływa na rozwój mózgu, umiejętność uczenia się i zapamiętywania oraz sprzyja rozwojowi płuc płodu. Ponadto, należy o nim pamiętać, gdyż jego niedobór może prowadzić do niedorozwoju umysłowego dziecka.

Wapń

Najlepszym źródłem wapnia w diecie są produkty mleczne, sezam i migdały. Jednak jeśli w diecie jest za dużo fosforu wchłanianie może być zaburzone i wtedy warto suplementować ten pierwiastek. Wapń jest niezbędny w suplementacji kobiet w ciąży, ponieważ warunkuje prawidłowy rozwój kości i zębów dziecka, zmniejsza ryzyko wystąpienia u kobiety ciężarnej groźnego stanu przedrzucawkowego oraz zapobiega osteoporozie u matki w późniejszym wieku.

Żelazo

Żelazo zapobiega niedokrwistości (to najczęstsza patologia stwierdzana u kobiet w ciąży), decyduje o objętości krwi w organizmie mamy i dziecka. Jego niedobory mogą sprawić, że dziecko będzie opóźnione w rozwoju umysłowym.

Witaminy z grupy B

Witaminy te są bardzo ważne u kobiet w ciąży. Niedobory witaminy B12 mogą spowodować anemię oraz zwiększa znacznie ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Z kolei niedobór witaminy B6 to jedna z przyczyn nudności w ciąży. Witaminy z grupy B są ważne, ponieważ poprawiają metabolizm kwasu foliowego. Witamina B12 ułatwia syntezę białek uczestniczących w budowaniu kodu genetycznego, a witamina B6 wspomaga wchłanianie magnezu.

Magnez

Główne źródła magnezu to między innymi kakao, kasza gryczana, orzechy, razowe pieczywo, a nawet banany. Magnez jest niezbędny, ponieważ zapobiega nadmiernej kurczliwości mięśni (np. bolesnym skurczom czy drętwieniu). Zmniejsza ryzyko nadciśnienia, wpływa na poprawę gęstości kości oraz zmniejsza znacząco ryzyko przedwczesnego porodu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Kobieta w ciąży powinna dbać o to, żeby jak największą ilość witamin dostarczać z pożywienia. Sposób gotowania i przyrządzania potraw będzie, więc tak samo ważny! Również jakość suplementów dla kobiet w ciąży jest istotna. Stąd właśnie są różnice w cenach w poszczególnych sklepach. Czasami producenci dają różne dawki witamin i łatwo to przeoczyć robiąc zakupy.Aleksandra Wianecka

Aleksandra Wianecka

Autor i ekspert

Aleksandra Wianecka studentka filologii angielskiej i studiów menedżersko-prawnych. Z zamiłowania jest trenerką personlaną. Doświadczenie zdobywała na certyfikowanych kursach u specjalistów z całego kraju. Aktualnie pracuje jako doradca żywieniowy. Pisywała dla portalu https://www.muscle-zone.pl/. Obecnie jednak jej artykuły znlażć możecie na naszym oraz jej osobistym blogu https://sheliftsncooks.blogspot.com/?m=1. Aleksandra uwielbia podróże, kocha góry i ma ślabość do pysznego jedzenia. swoją pasję do jedzenia łącz z byciem fit, towrząc dietetyczne odpowiedni słodyczy i klasycznych przepisow kulinarnych. Więcej o Aleksanrze dowiecie się z jej social media: https://www.instagram.com/she.lifts.and.cooks/


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!