Odżywianie

Kawa – pić czy zrezygnować? | Dowiedz się jakie ma właściwości

Kawa – pić czy zrezygnować?

Kawa jest ulubionym napojem wielu zapracowanych osób. Z jednej strony ma za zadanie pobudzić, z drugiej kojarzy się z chwilą wytchnienia i czasem przyjemnej przerwy. Mała czarna weszła na stałe w naszą kulturę jako napój, który pije się wychodząc ze znajomymi tak samo często jak piwo. Kawa jest również częścią porannego rytuału pozwalającego stanąć na nogi i przywitać nowy dzień. Przez wiele długich lat miała złą opinię, ponieważ zarzucano jej powodowanie wielu dolegliwości zdrowotnych. Od sprzyjania powstawania wrzodów żołądka, przez wywoływanie anemii i arytmii, a na uzależnieniu kończąc.  Jak wygląda prawda na temat kawy?

Kawa – działanie

Pobudzające działanie kawa zawdzięcza zawartości kofeiny, która blokuje receptory odpowiedzialne za odczuwanie zmęczenia. Substancja ta przyśpiesza również bicie serca oraz podnosi ciśnienie krwi. Z tego powodu wiele osób sięga po kawę w deszczowe i pochmurne dni jako środek pozwalający im lepiej funkcjonować. Dzięki właściwości rozszerzania naczyń krwionośnych sprawia, że organizm zostaje lepiej dotleniony. Po wypiciu małej czarnej zwiększa się także poziom koncentracji. Te czynnik wpłynęły na to, że napój ten stosowany jest przez sportowców w formie taniej i skutecznej przedtreningówki.

Z naukowego punktu widzenia wiemy już, że picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby. Przyczynia się do tego zawarty w niej kwas chlorogenowy. Kofeina ochrania także miąższ wątroby przed uszkodzeniem. Napój zawiera ponadto dużą ilość antyutleniaczy, które wchłaniane  są w jelicie grubym. Zapobiegają one niszczeniu komórek organizmu przez tak zwane wolne rodniki tlenowe.

Kolejną cenną właściwością kawy jest jej działanie moczopędne, które wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka pęcherza moczowego.  Spowodowane jest to częstszym wypłukiwaniem z niego szkodliwych substancji. Bardzo ciekawym działaniem kawy jest zmniejszenie wydzielania histaminy przez organizm, co skutkuje z kolei zmniejszeniem następstw ataków alergii.

Badania pokazują również, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Jej działanie rozszerzające naczynia krwionośne sprzyja lepszemu dotlenieniu oraz dożywieniu mózgu.

Fakty i mity na temat kawy

a) Kawa poprawia koncentrację i skupienie

Zdecydowanie tak, ponieważ kofeina blokuje receptory odpowiedzialne za odczuwanie zmęczenia. Pozwala to na przywrócenie normalnej pracy mózgu podczas długotrwałego wysiłku umysłowego. Sprzyja również wydłużeniu zachowania koncentracji podczas pracy, jeśli wypijemy kawę wcześniej.

b) Kawa chroni przed rakiem i wydłuża życie

Badacze z Harvard School of Public Health odkryli, że wypijanie 6 filiżanek kawy dziennie realnie wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka prostaty oraz przedwczesnej śmierci.

c) Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy

Kawa poprawia wrażliwość insulinową i przyśpiesza metabolizm cukrów. Dzięki temu może chronić przed cukrzycą typu II i insulino opornością.

d) Kawa ma działanie odwadniające

Badania wykazały, że nie jest to prawdą, a kawa wypita przed wysiłkiem zwiększa tolerancję na zmęczenie. Poprawia także wydolność.

Podsumowanie

Już sam zapach kawy zmniejsza odczuwanie stresu. Stanowi to zdecydowanie olbrzymi plus w naszym zabieganym życiu każda metoda walki ze stresem oraz możliwość poprawienia koncentracji jest na wagę złota. Stawiane są przed nami coraz większe wymagania, musimy więc szukać naturalnych i bezpiecznych wspomagaczy. Warto jednak pamiętać, że nadmiar kawy może sprzyjać wypłukiwaniu magnezu i niektórych witamin. Z tego względu warto je uzupełniać kiedy mamy ochotę na małą czarną.Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski

Specjalista ds. Żywienia

Tomasz Piotrowski jest czynnym sportowcem uprawiającym pięściarstwo. Posiada duże doświadczenie w pracy trenera personalnego oraz specjalisty ds. żywienia i suplementacji. Wiedzę zdobywał na kursach u najlepszych specjalistów w Polsce. Odbył kursy z dziedziny treningu personlanego, treningu kettlebell, żywienia i suplementacji w sporcie oraz psychodietetyki. Artykuły Tomasza możecie znaleźć na takich portalach internetowych jak https://www.budujmase.pl/ oraz http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/ a także https://www.fabrykasily.pl/. Ma za sobą również publikację w magazynie sportowym Sport-max. Więcej na temat Tomka możecie dowiedzieć się z jego social media https://www.instagram.com/tomasz_s.o.s_piotrowski/ Tomasz trenuje boks już przeszło 10 lat i z sukcesami startuje w zawodach. Nagrywa filmy edukacyjne na swój kanał YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC_cUUfZBxxtRCLr_HsQD0RA?view_as=subscriber) poświęcony jego ukochanemu sportowi. Przeszedł długą drogę testując na sobie wszelką wiedzą teroretyczną jaką posiadł. Obecnie specjalizuje się w zakresie suplemetnacji oraz treningów ukierunkowanych pod sporty walki. W wolnym czasie Tomasz uwielbia czytać książki, oglądać seriale oraz filmy takich wyworni jak Marvel oraz DC. Kocha zwierzęta i dlugie spacery po lesie. Próbuje także łączyć swoje upodobania do słodyczy z tworzeniem ich zdrowych zamienników, udowadniając, że łasuchy mogą być wysportowani.


Tomasz teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!