Przejdź do głównej zawartości
Odżywianie

Masło orzechowe – które najzdrowsze?

Masło orzechowe – które najzdrowsze?
Aleksandra Wianecka
Autor i ekspert6 lat Ago
Wyświetl profil Aleksandra Wianecka

Masło orzechowe - które najzdrowsze?

Jeszcze kilka lat temu wybierając się do sklepu spożywczego po masło orzechowe, były do wyboru może dwa: kremowe i crunchy - z kawałkami orzechów. Dzisiaj mamy do wyboru masła z przeróżną zawartością procentową orzechów, w składzie mamy praktycznie wszystkie odmiany orzechów, od tych najmniej zdrowych ziemnych, przez migdały, aż po nerkowce czy pistacje. Które powinniśmy wybrać idąc na zakupy aby wykorzystać zdrowotne właściwości tej popularnej przekąski?

Historia masła orzechowego

Masło orzechowe, to z orzechów ziemnych - inaczej zwanych arachidowymi - zostało wymyślone przez lekarza Johna Kellogga, oczywiście w Stanach Zjednoczonych gdzie ten przysmak podbił serca dzieci i dorosłych. Co ciekawe, masło orzechowe zostało wynalezione przez niego już w XIX wieku!

Co jest istotne przy zakupie masła orzechowego?

Stojąc w sklepie przed półką mamy obecnie naprawdę duży wybór, nawet mieszane masła orzechowe z czekoladą lub kawałkami czekolady sprawia, że nie wiemy już co powinniśmy wziąć, żeby cieszyć się jakimikolwiek wartościami odżywczymi i prozdrowotnymi orzechów. Na co więc zwrócić uwagę?

1. Zawartość procentowa orzechów w maśle - Masło powinno mieć przynajmniej 90% orzechów, te, które mają mniej, na przykład 60% będą miały mnóstwo niepotrzebnych dodatków, cukru, soli, oleju palmowego i innych zbędnych produktów, które pozbawiają produkt wartości. Najlepiej oczywiście wybierać masła orzechowe 100% - wiemy wtedy, że spokojnie możemy włączyć taką przekąskę do naszego jadłospisu nie martwiąc się o zdrowie.

2. Olej palmowy - o tym, że nie jest zdrowy to wiadomo nie od dziś, po co w masłach orzechowych? To jest zagadka. Unikać go w składzie!

3. Liczba składników - najlepiej, żeby masło orzechowe, które planujecie zakupić miało 1 lub 2 składniki

4. Prażone czy surowe - masło surowe jest o wiele lepsze, ponieważ nie zostało poddane procesom termicznym, a więc, co za tym idzie, nie tracą wartości odżywczych

5. Cukier - cukru w ogóle nie powinno być na liście składników!

6. Rozwarstwianie - masło orzechowe 100% zawsze będzie rozwarstwiać się w opakowaniu i jest to jak najbardziej naturalny proces. Jeśli masa jest jednolita, wręcz idealna od razu do zjedzenia znaczy to, że mamy jakieś dodatki!

Jakie orzechy najzdrowsze?

Masło orzechowe możemy również zrobić samemu w domu, na pewno zaoszczędzając przy tym dużo pieniędzy, bo tak jak same orzechy są drogie, tak masła 100% są jeszcze droższe. Możemy natomiast wybrać z jakich orzechów będziemy robić dane masło. Które więc są najbardziej wartościowe?

Każde orzechy mają inne właściwości:

1. Orzechy nerkowca - jeśli zależy nam na większej zawartości żelaza, na przykład cierpimy na anemię, lub mamy problemy z włosami czy paznokciami, warto włączyć do diety masło z nerkowców.

2. Migdały - mają dużo wapnia, białka oraz argininy, także dla sportowców sprawdzą się doskonale.

3. Orzechy włoskie - mają idealny stosunek kwasów omega-3 do omega-6, co szczególnie ważne jest dla wegetarian i osób na diecie wegańskiej.

4. Pistacje - jako jedyne orzechy zawierają karotenoidy, które wspomagają pracę oczu. Mają także najwięcej potasu, co pozytywnie wpływa na nadciśnienie.

5. Orzechy arachidowe - inaczej orzechy ziemne, mają bardzo dużą zawartość białka, co wykorzystują często osoby uprawiające sporty sylwetkowe. Co więcej, mają też bardzo wysoką zazwartość niacyny i błonnika.

6. Orzechy laskowe - Obniżają zawartość złego cholesterolu i są pomocne przy profilaktyce miażdżycy. Mają także dużą zawartość witaminy E i kwasu foliowego, więc będą dobre dla kobiet w ciąży.

7. Orzechy brazylijskie - Bogate w selen (dobre więc dla mężczyzn, gdyż pierwiastek ten jest ważny przy produkcji nasienia) oraz ma właściwości antyoksydacyjne.

Aleksandra Wianecka
Autor i ekspert
Wyświetl profil Aleksandra Wianecka
Aleksandra Wianecka studentka filologii angielskiej i studiów menedżersko-prawnych. Z zamiłowania jest trenerką personlaną. Doświadczenie zdobywała na certyfikowanych kursach u specjalistów z całego kraju. Aktualnie pracuje jako doradca żywieniowy. Pisywała dla portalu https://www.muscle-zone.pl/. Obecnie jednak jej artykuły znlażć możecie na naszym oraz jej osobistym blogu https://sheliftsncooks.blogspot.com/?m=1. Aleksandra uwielbia podróże, kocha góry i ma ślabość do pysznego jedzenia. swoją pasję do jedzenia łącz z byciem fit, towrząc dietetyczne odpowiedni słodyczy i klasycznych przepisow kulinarnych. Więcej o Aleksanrze dowiecie się z jej social media: https://www.instagram.com/she.lifts.and.cooks/
myprotein