Przejdź do głównej zawartości
Odżywianie

Organiczna Mąka Frikeh – Czym jest, jak ją wykorzystać

Organiczna Mąka Frikeh – Czym jest, jak ją wykorzystać
Aleksandra Wianecka
Autor i ekspert6 lat Ago
Wyświetl profil Aleksandra Wianecka

Organiczna Mąka Frikeh - Czym jest, jak ją wykorzystać

Organiczna mąka frikeh, inaczej też nazywana mąką freekeh, to bardzo popularny dodatek do dań. Szczególnie znany w krajach arabskich i Środkowo-Wschodniej oraz Północnej Afryce. Czym jednak jest freekah i jak można wykorzystywać te ziarna oraz mąkę z nich w kuchni?

Czym jest frikeh?

Frikeh, inaczej freekeh, freekah lub również farik, to rodzaj grubej kaszy, która pozyskiwana jest z prażonych, zielonych niedojrzałych ziaren pszenicy.  Zebrane ziarna są w pierwszej kolejności palone, a później suszone na słońcu. Nasiona gotowe do spożycia mogą być połamane na mniejsze kawałki, wyglądem przypominają zielony burgul. Kasza frikeh, jest bogata w różne substancje odżywcze, co czyni ja perfekcyjnym źródłem węglowodanów oraz białka, ale nie tylko! Frikeh jest pełna witaminy E, witamin z grupy B oraz rożnych składników mineralnych, ma w sobie między innymi: żelazo, wapń, potas, magnez czy cynk. Badania także wskazują, że sprawdzi się przy problemach z jelitami, usprawnia bowiem ich pracę. Frikeh ma niski indeks glikemiczny, co czyni ją przyjazną dla diabetyków - zielone ziarno pszenicy nie będzie podnosiło poziomu cukru we krwi, ale też daje uczucie sytości na dłużej, więc sprawdzi się świetnie u ludzi zmagających się z otyłością.

Frikeh zawiera w sobie trzy razy więcej białka i trzy razy więcej błonnika niż brązowy ryż, małe ilości tłuszczu i wywołuje o wiele mniejszy wzrost stężenia cukru we krwi niż na przykład białe pieczywo czy nawet ziemniaki, co sprawia, że dodatek tych ziaren w jakiejkolwiek postaci będzie wspaniałym pomysłem dla odchudzających się ludzi oraz sportowców. Dla tych drugich w szczególności, gdyż frikeh zawiera ok. 2,27 g kwasu glutaminowego, który wpływa na zwiększenie wytrzymałości oraz siły mięśni. Frikeh pobudza neuroprzekaźniki w ośrodkowym układzie nerwowym, działa jak probiotyk wspierając działanie układu immunologicznego i zmniejsza zmęczenie - jeśli jesteś osobą aktywną, warto włączyć frikeh w jakiejkolwiek postaci do codziennej diety, a na pewno szybko zobaczysz poprawę.

Istnieje legenda, według której frikeh powstała przez przypadek. Podobno, już około 2000 lat temu, na jedną z wiosek arabskich napadli źli ludzie, którzy podpalili pola niedojrzałej pszenicy. Kiedy mieszkańcy wioski byli przekonani, że czeka ich przez jakiś czas głód, niektórzy zdecydowali się zebrać ziarna pomimo incydentu i je ugotować. Okazało się, że smakowały świetnie!

Jak wykorzystać frikeh?

W krajach arabskich, frikeh jest niezwykle popularne, ponieważ regionalne arabskie dania przygotowywane są bardzo często właśnie z jej użyciem. Używana jest zamiennie z kaszą czy brązowym ryżem, ale nie tylko. Frikeh ma delikatny, lekko orzechowy smak i bardzo ładnie pachnie, więc zachwyci też smakoszy, nie tylko osoby dbające o linię oraz swoje zdrowie. Frikeh po pokruszeniu może być też użyte jako dodatek do domowego chleba. Przed użyciem należy je przepłukać ciepłą wodą.

Ugotowany frikeh smakuje doskonale sam, nawet bez jakichkolwiek dodatków, jednak sprawdzi się świetnie z daniami mięsnymi, rybnymi czy wegetariańskimi jako zamiennik makaronu, ryży, ziemniaków i kasz. Nie tylko w tej formie jednak będzie dobrym dodatkiem! Frikeh dodaje się także do zup, farszu i sałatek.

Mąka z frikeh z kolei będzie idealnym zamiennikiem dla zwykłej białej lub razowej mąki do gotowania lub pieczenia. Można wykorzystywać ją w wielu daniach co czyni ją tak uniwersalną i wspaniałą!

Aleksandra Wianecka
Autor i ekspert
Wyświetl profil Aleksandra Wianecka
Aleksandra Wianecka studentka filologii angielskiej i studiów menedżersko-prawnych. Z zamiłowania jest trenerką personlaną. Doświadczenie zdobywała na certyfikowanych kursach u specjalistów z całego kraju. Aktualnie pracuje jako doradca żywieniowy. Pisywała dla portalu https://www.muscle-zone.pl/. Obecnie jednak jej artykuły znlażć możecie na naszym oraz jej osobistym blogu https://sheliftsncooks.blogspot.com/?m=1. Aleksandra uwielbia podróże, kocha góry i ma ślabość do pysznego jedzenia. swoją pasję do jedzenia łącz z byciem fit, towrząc dietetyczne odpowiedni słodyczy i klasycznych przepisow kulinarnych. Więcej o Aleksanrze dowiecie się z jej social media: https://www.instagram.com/she.lifts.and.cooks/
myprotein