Przejdź do głównej zawartości
Odżywianie

Aloes Oraz Tańsze Zamienniki – Korzyści

Aloes Oraz Tańsze Zamienniki – Korzyści
Myprotein Polska
Autor i ekspert2 lat Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska
Autor: Jamie Wright
Aloes jest ostatnio na ustach wielu osób, a twierdzenia o jego korzyściach dla zdrowia skóry i jelit krążą po TikToku. W jednym z filmów zatytułowanym “Sok z aloesu dla zdrowia skóry i jelit 11/10” kobieta twierdziła, że jej skóra się oczyściła, a jej zdrowie jelit “nigdy nie było lepsze” od od kiedy zaczęła pić sok z aloesu.Niektórzy z was mogą być bardziej zaznajomieni z aloesem jako lekarstwem na odparzenia i do leczenia oparzeń słonecznych. Ale czy to coś więcej niż balsam na podrażnienia? To lepki problem. W tym artykule omówimy czym on tak naprawdę jest. Oto co mówią badania o aloesie dla zdrowia skóry i jelit.
Aloes w doniczce

Czym jest Aloes?

Aloes należy do rodziny sukulentów i większość rozpozna go po charakterystycznych ząbkowanych liściach przypominających macki.Roślina Aloe vera jest źródłem żelu aloe vera, który pozyskuje się z wnętrza mięsistych liści rośliny. Żel ten znajduje się w warstwie tuż pod skórką mięsistych liści i składa się z wody i polimerów węglowodanowych. Żel jest również bogaty w witaminy, niezbędne aminokwasy, lipidy i polifenole, które uważa się, że nadają aloesowi właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Sok Aloe Vera powstaje z żelu rośliny i jest produkowany na dwa sposoby: 

Przetwarzanie całych liści

W tej metodzie produkcji soku wykorzystywany jest cały liść aloesu. Jest mielony, a następnie filtrowany w celu usunięcia wszelkich związków lateksu (zwanych “aloiną”).Ważne jest, aby usunąć wszelkie związki lateksu, ponieważ mają one gorzki smak, ostre działanie przeczyszczające i są potencjalnie szkodliwe w dużych ilościach.

Obróbka liścia wewnętrznego

Dzięki tej metodzie skóra i lateks są usuwane zanim wewnętrzny żel zostanie przetworzony w płyn. Niektórzy producenci będą dalej filtrować żel w celu poprawy konsystencji.

Ale jest haczyk…

Zanim przejdziemy do potencjalnych korzyści płynących z soku z aloesu, należy zauważyć, że niezwykle trudno jest go porównywać ze względu na różnice w jego przygotowaniu, metodach produkcji, dozowaniu i źródłach roślinnych.Aloes ma wiele korzyści zdrowotnych (jak wkrótce się przekonasz), ale nie każdy produkt na rynku jest wytwarzany tak samo. W tym wypadku jest tak samo jak w przypadku odżywek białkowych - niektóre firmy będą produkować proszki najwyższej jakości, podczas gdy inne będą sprzedawać źle wyprodukowane odżywki. 

Co mówią badania o soku z aloesu?

Istnieje wiele udokumentowanych korzyści płynących z aplikacji aloesu dla ludzkiego zdrowia (1). Badania sugerują, że ekstrakty z aloesu mogą pomóc w radzeniu sobie z chorobami skóry, a także z niektórymi dysfunkcjami układu odpornościowego, miażdżycą (odkładanie się blaszek miażdżycowych w tętnicach) i wieloma innymi dysfunkcjami komórek. Istnieje kilka badań dotyczących samego soku z aloesu, ale można śmiało założyć, że istnieje pewne skorygowanie między nim a innymi produktami z aloesu, ponieważ zawierają one wiele, jeśli nie wszystkie te same bioaktywne związki.

Sok z aloesu na zdrowie jelit

Jednym z głównych stwierdzień w filmie na TikToku, które się bardzo odbiorcom spodobało jest to, że sok z aloesu wpływa na zdrowie jelit.Okazuje się, że mogą istnieć pewne dowody na poparcie tego stwierdzenia. Jedno z badań analizujących wpływ aloesu na bakterie kwasu mlekowego, probiotyk powszechnie występujący w ludzkim układzie pokarmowym, wykazało, że różne stężenia soku z aloesu sprzyjały rozwojowi bakterii przyjaznych dla jelit (2). W innym badaniu zaobserwowano działanie przeciwdrobnoustrojowe soku z aloesu na potencjalne szkodliwe bakterie i grzyby (3). Może on również pomóc w problemach związanymi z IBS, takimi jak zaparcia i wzdęcia (4).Jeśli sok z aloesu odgrywa rolę w promowaniu “dobrych” i redukowaniu “złych” bakterii jelitowych, to twierdzenia o poprawie zdrowia układu trawiennego nie są bezpodstawne. Może to również prowadzić do korzyści takich jak lepsze trawienie, lepszy nastrój, samopoczucie psychiczne, mniejsze wzdęcia i zmniejszone objawy chorób skóry (5).

Sok z Aloesu i zmarszczki

Sok z aloesu może mieć również inne, bardziej intrygujące zalety. Szczególnie interesujący jest potencjalny unikalny efekt przeciwzmarszczkowy (6). W jednym z badań porównano możliwe zastosowanie soku i żelu przeciw zmarszczkom. Naukowcy odkryli, że sok wykazał działanie przeciwzmarszczkowe, a żel przeciwnie.Badania były jednak ograniczone, naukowcy przetestowali izolowane komórki skóry w środowisku laboratoryjnym, a nie na ludziach. Nie oznacza to, że wyniki są bezwartościowe, ale sposób aplikacji jest warty uwagi. Nakładanie soku z aloesu na skórę raczej nie przyniesie takich samych efektów jak wypicie, więc jeśli rozważasz użycie go to tej potencjalnej korzyści, warto stosować go miejscowo. Aloes a gojenie się ranOd lat jest popularnym sposobem leczenia oparzeń i zadrapań, a badania potwierdzają słuszność stosowania soku z aloesu jako narzędzia terapeutycznego do gojenia się ran. W jednym badaniu oceniono dwa rodzaje soku z aloesu (z dwóch różnych gatunków rośliny) na rany. Wyniki wykazały, że oba typy pomogły w gojeniu i zapobiegały rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów bez skutków ubocznych na skórze. (7).

Alternatywy dla aloesu

Jedną z przeszkód w stałym spożyciu soku z aloesu są koszty, a także pytanie dotyczące procesów produkcyjnych.Nie ma wielu praktycznych alternatyw dla soku z aloesu, które mogłoby poprawić zdrowie skóry i gojenie się ran. Ale istnieje kilka możliwych alternatyw dla poprawy zdrowia jelit. Samo zdrowie jelit to ogromny i złożony temat. Niezwykle trudno jest zaproponować produkty poprawiające trawienie, ponieważ jelita każdej osoby są wyjątkowe. Ale dla ogólnego zdrowia jelit probiotyki są przydatne dla poprawy profitu i różnorodności Twojego mikrobiomu. Dodatkowo, środek przeciwzapalny, taki jak omega-3 może być pomocny, jeśli cierpisz na IBS lub inny problem związany z jelitami, a także suplementacja błonnika może być opłacalna, jeśli zmagasz się z zaparciami.Jeśli naprawdę borykasz się z problemami jelitowymi, przed użyciem jakichkolwiek suplementów poradź się specjalisty z doświadczeniem w tej dziedzinie, ponieważ w przeciwnym razie wszystkie problemy mogą się pogorszyć.

Kiedy pojawią się korzyści z soku z aloesu?

Korzyści z soku z aloesu dla zdrowia skóry są zwykle widoczne szybko. W wielu badaniach cytowanych w tym artykule problemy skórne poprawiły się niemal natychmiast po jego wprowadzeniu. Możesz zauważyć, że problemy jelitowe również szybko znikają, a korzyści zwykle obserwuje się w ciągu kilku dni. Efekty przeczyszczające i kojące żołądek zachodzą znacznie szybciej.

Podsumowanie

Sok z aloesu to coś więcej niż tylko trend TikTok. Może być wiele potencjalnych korzyści z jego przyjmowania, jednak jest to dość drogie.Możliwe jest stosowanie dla poprawy zdrowia jelit i zapobiegania zmarszczkom, co jest naprawdę intrygujące. Zwykle nie zalecamy rzucania się na modę z TikToka ale w przypadku soku z aloesu i żelu warto spróbować. Podążaj za instynktem. 
Odżywianie

Oznaczanie Kalorii doprowadzi Do Zmian?

Chociaż oznaczanie kalorii w menu ma na celu rozwiązanie rosnącego problemu otyłości w Wielkiej Brytanii, ostatecznie jest to... Dowiedz się więcej.

Odżywianie

Wino - 2 Kieliszki Mogą Zniszczyć Codzienną Rekomendację Dotyczącą Cukru

Jeśli martwisz się o spożycie cukru, warto przyjrzeć się bliżej temu co pijesz, aby sprawdzić czy wino nie zawiera to więcej kalorii, niż myślisz.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein