Odżywianie

Czy dieta wysoko błonnikowa pomoże mi schudnąć? | Czym jest błonnik

Dieta bogata w błonnik

Błonnik jest czymś, co znajduje się w wielu produktach, z które spożywamy każdego dnia, a producenci żywności nie wahają się informować na opakowaniach ich produktów, że zawiera „dużo błonnika”. Jest to składnik odżywczy, który ma wiele korzyści zdrowotnych i jest istotną częścią naszej diety, bez której nie mogliśmy prawidłowo funkcjonować.

Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z pozytywnych skutków, jakie może nieść spożywanie błonnika, jeśli chodzi o utratę wagi. Ten artykuł zarysuje, jaką i dlaczego powinieneś stosować dietę wysoko błonnikową, jeśli chcesz schudnąć tak skutecznie jak to możliwe.

Czym jest błonnik?

Błonnik jest makroelementem z grupy „węglowodanów” i najcześciej możemy go znaleźć w roślinach takich jak owoce, warzywa i różnych ziarnach. To, co odróżnia błonnik od innych węglowodanów to fakt, że nasze ciało ma problem z trawieniem go, co oznacza, że błonnik po prostu przechodzi przez układ trawienny. Nie powoduje to wzrostu poziomu cukru we krwi.

Błonnik może być podzielone na dwa typy; Rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny pomaga wyeliminować tłuszcz i zadbać o niższy poziom cholesterolu a nierozpuszczalny błonnik pomaga przetransoprtować pokarm przez układ trawienny.

Jak działa błonnik?

Jak wspomniano wcześniej, rozpuszczalny błonnik pomaga obniżyć poziom cholesterolu, jak również ciśnienie krwi i przyczynia się do zwiększenia jej przepływu. W rezultacie pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak ataki serca i udary mózgu.

Jednym z głównych sposobów, w jaki błonnik pomaga pozbyć się wagi jest zwiększenie poczucia pełności. Błonnik pomaga poczuć sytość na dłużej, co zapobiega podjadaniu niezdrowych produktów, które mogą prowadzić do przyrostu masy ciała. Ponadto, gdy jesz spożywać żywność, która nie zawiera błonnika, może to doprowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi, co może prowadzić do wypadku – szybko będziesz głodny.

Co więcej, jeśli twoja produkcja insuliny jest wyższa od poziomu cukru we krwi, może to prowadzić do przechowywania większej ilości tłuszczu. To dlatego, że insulina jest bardzo silnym hormonem, który sygnalizuje organizmowi gromadzenie tłuszczu i dlatego wydaje się oczywiste, że musimy zapobiec temu za wszelką cenę.

Istnieje wiele badań, które wykazały, że błonnik może pomóc Ci schudnąć, jak poniżej.

Jakie pokarmy zawierają błonnik?

Błonnik można znaleźć w ziarnach ale mogą one wspierać insulinooporność, dlatego zaleca się inne źródła. Ponadto przetwory spożywcze nie są dobrym źródłem błonnika. Rozpuszczalny błonnik można znaleźć w ogórkach, fasoli, jagodach i orzechach. Nierozpuszczalny błonnik można znaleźć w ciemnych, zielonych liściach, zielonej fasoli, marchwi i selerze.

Ponieważ te potrawy mają  bardzo mało kalorii a mają dużą objętość, pomogą Ci poczuć się pełniejszym na dłużej, podczas gdy spożywasz tylko niewielką ilość kalorii. Są świetne jako dodatek lub możesz jeść je same w formie przekąski.

Błonniki może być również w formie suplementów jeśli budżet na spożywanie pewnych produktów nie pozwala lub jeśli uważasz to za wygodniejsze.

Jak dużo błonnika powinienem jeść?

Standardowa ilość błonnika jaką powinniśmy spożywać to 20-30g dziennie. Każdy jednak jest inny i dlatego wymaga różnych ilości.

Niektórzy zalecają spożywanie nawet 50 g błonnika na 1000 kalorii. Może to wydawać się trochę za dużo, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do jedzenia takich ilości błonnika ale pomoże Ci poczuć się pełniejszym i doprowadzi do tego, że organizm będzie przechowywał mniej tłuszczu.

Ważne informacje

Zwiększenie dziennego spożycia błonnika to świetny sposób na utratę wagi. Jeśli jednak chcesz chudnąć skutecznie musisz mieć deficyt kaloryczny i regularnie ćwiczyć. Przeczytaj kilka z naszych artykułów dotyczących dietetyki i sportu.Myprotein Polska

Myprotein Polska

Autor i ekspert


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!