Przejdź do głównej zawartości
Odżywianie

Co powinienem zjeść 30 minut przed treningiem?

Co powinienem zjeść 30 minut przed treningiem?
Myprotein Polska
Autor i ekspert11 miesiąc Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska

Czasami można być tak pochłoniętym tym, co jeść po treningu, że zapomina się o tym, że to, co jesz przed treningiem, jest równie - lub nawet bardziej - ważne. Odżywianie przed treningiem może mieć duży wpływ na osiągane wyniki. Oto przewodnik po tym, co zjeść 30 minut przed treningiem.

https://www.youtube.com/watch?v=Tbgp3TSlcqU

Czym jest posiłek przedtreningowy?

Posiłek przedtreningowy jest tym, na co wygląda: jedzeniem spożywanym przed wyjściem na siłownię. Głównym celem tego "posiłku" jest przygotowanie organizmu do intensywnych ćwiczeń poprzez dostarczenie mu energii i składników odżywczych potrzebnych do osiągnięcia jak najlepszych wyników.Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy skupić się na węglowodanach i białkach. Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu, podczas gdy białko jest potrzebne do budowy i naprawy mięśni. Zachowaj równowagę, a zmaksymalizujesz wydajność i regenerację.Mądrym podejściem do posiłków przedtreningowych jest bycie przygotowanym. Planuj z wyprzedzeniem i gotuj posiłki z wyprzedzeniem, aby zagwarantować, że otrzymasz wszystkie składniki odżywcze potrzebne do osiągnięcia najlepszych wyników.Aby uzyskać więcej porad, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po przygotowywaniu posiłków.

Dlaczego odżywianie przed treningiem ma znaczenie?

OK, teraz trochę nauki. Podczas ćwiczeń organizm spala adenozynotrójfosforan (ATP) w szybszym tempie niż zwykle. ATP jest zasadniczo "walutą" energetyczną komórek - bez niego dosłownie nie można poruszyć mięśnia.Węglowodany są głównym źródłem ATP w organizmie - większość energii wytwarzanej przez organizm, zwłaszcza podczas ćwiczeń, pochodzi ze zmagazynowanych lub niedawno spożytych węglowodanów.1Inne składniki odżywcze, takie jak tłuszcze i aminokwasy, są czasami wykorzystywane do produkcji energii w określonych warunkach.2Węglowodany są jednak zdecydowanie najlepszym pożywieniem, jeśli chcesz zasilić swoje ciało przed treningiem. Wynika to z faktu, że zmniejszają one zapotrzebowanie organizmu na energię pochodzącą ze zmagazynowanego glikogenu, zwiększając wytrzymałość.3

Kiedy najlepiej jeść przed treningiem?

"Najlepsza" pora na posiłek przed treningiem zależy od harmonogramu i preferencji. Jeśli jesteś osobą, która wcześnie wstaje, najlepszym rozwiązaniem będzie mała, bogata w węglowodany przekąska przed ćwiczeniami, a następnie większy, lepiej zbilansowany posiłek.Jeśli wolisz ćwiczyć w południe, upewnij się, że śniadanie zawiera dużo węglowodanów złożonych i wysokiej jakości białka, a następnie zjedz mniejszą, bogatą w węglowodany przekąskę na godzinę przed ćwiczeniami.W obu przypadkach filiżanka kawy lub suplement kofeinowy może również zapewnić pomocny zastrzyk energii, ponieważ kofeina może zwiększyć wydajność ćwiczeń.4Osoby trenujące wieczorem powinny postępować podobnie, koncentrując się na węglowodanach i białkach, ale można im zalecić pominięcie kofeiny tak późno w ciągu dnia, ponieważ może ona zakłócać sen.

Co powinienem zjeść 30 minut przed treningiem?

Przed treningiem należy zjeść coś, co jest szybko i łatwo trawione, z dużą ilością składników odżywczych i energii. Na szczęście natura wymyśliła już idealną przekąskę przedtreningową - banany.Inne doskonałe opcje żywieniowe przed treningiem obejmują bajgle, ciastka ryżowe, płatki zbożowe, wodę kokosową, inne owoce, takie jak ananas i arbuz, oraz suplementy sportowe, takie jak batony proteinowe, żele węglowodanowe i napoje izotoniczne.

Rodzaje treningów, które można wykonywać 30 minut po jedzeniu

Zasadniczo należy odczekać 30 minut przed podjęciem aktywności fizycznej po jedzeniu, ale istnieją pewne ćwiczenia o niskim wpływie na organizm, które można wykonać w tym czasie. Na przykład chodzenie i rozciąganie mogą pomóc w trawieniu i przepływie krwi, jednocześnie przygotowując cię do treningu. Po pół godzinie możesz przejść do bardziej intensywnej aktywności, takiej jak trening cardio lub siłowy.Szukasz suplementu, który doda Ci energii przed treningiem? Oto niezbędne informacje...
Suplementy

9 Przedtreningówek Dla Wydajniejszego Treningu

Skoro wiesz, jakie korzyści daje kofeina podczas ćwiczeń. Nadszedł czas, abyś poznał niektóre z naszych najlepszych przedtreningówek.

Podsumowanie

Dobrze zaplanowany posiłek przedtreningowy może wznieść Twoją podróż treningową na nowy poziom. Dostarczając organizmowi odpowiednich składników odżywczych we właściwym czasie, możesz być w pełni naładowany energią i gotowy do osiągania najlepszych wyników.Tak więc, następnym razem, gdy wybierzesz się na siłownię, zjedz wcześniej pyszny, pożywny posiłek przedtreningowy. Będziesz zaskoczony różnicą, jaką może to zrobić.
Odżywianie

16 Pokarmów Bogatych w Omega 3

Mamy nadzieję, że nasza lista 16 pokarmów bogatych w omega 3 pomoże Ci zapamiętać, które pokarmy zawierają jej znaczące ilości.

Trening

10 Nawyków, które Poprawią Twój Trening | Porady i Wskazówki

Oto kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Ci kontynuować i sprawić, że wyrobienie tych 10 nawyków przyjdzie Ci o wiele łatwiej.

  1. Mul JD, Stanford KI, Hirshman MF, Goodyear LJ. Exercise and Regulation of Carbohydrate Metabolism. Prog Mol Biol Transl Sci. 2015;135:17-37. doi: 10.1016/bs.pmbts.2015.07.020. Epub 2015 Aug 20. PMID: 26477909; PMCID: PMC4727532.
  2. Noakes TD, Prins PJ, Volek JS, D’Agostino DP, Koutnik AP. Low carbohydrate high fat ketogenic diets on the exercise crossover point and glucose homeostasis. Front Physiol. 2023 Mar 28;14:1150265. doi: 10.3389/fphys.2023.1150265. PMID: 37057184; PMCID: PMC10086139.
  3. Kerksick CM, Arent S, Schoenfeld BJ, Stout JR, Campbell B, Wilborn CD, Taylor L, Kalman D, Smith-Ryan AE, Kreider RB, Willoughby D, Arciero PJ, VanDusseldorp TA, Ormsbee MJ, Wildman R, Greenwood M, Ziegenfuss TN, Aragon AA, Antonio J. International society of sports nutrition position stand: nutrient timing. J Int Soc Sports Nutr. 2017 Aug 29;14:33. doi: 10.1186/s12970-017-0189-4. PMID: 28919842; PMCID: PMC5596471.
  4. 4. Guest NS, VanDusseldorp TA, Nelson MT, Grgic J, Schoenfeld BJ, Jenkins NDM, Arent SM, Antonio J, Stout JR, Trexler ET, Smith-Ryan AE, Goldstein ER, Kalman DS, Campbell BI. International society of sports nutrition position stand: caffeine and exercise performance. J Int Soc Sports Nutr. 2021 Jan 2;18(1):1. doi: 10.1186/s12970-020-00383-4. PMID: 33388079; PMCID: PMC7777221.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein