Odżywianie

Zdrowo i Tanio | Marketowe Produkty Marki Własnej

Autor:
Red. Artykuł ten jest pisany z perspektywy mieszkańców Wielkiej Brytanii, ale przy wszechobecnie panującej inflacji i rosnących cen żywności również w Polsce, sposoby wymienione w tym artykule można z powodzeniem zastosować w naszych gospodarstwach domowych.

Czy da się tanio i zdrowo? Ceny żywności rosną od kilku miesięcy – dzięki zamieszaniu wokół brexitu, kryzysowi energetycznemu i innym różnym globalnym problemom – i oczekuje się, że będą nadal rosły w nadchodzących miesiącach.

W styczniu autor artykułów żywnościowych i działacz na rzecz ubóstwa żywnościowego Jack Monroe opublikował serię wirusowych tweetów ilustrujących, w jaki sposób wzrost cen najbardziej wpływa na najbiedniejszych. Według jego obliczeń ceny niektórych cen podstawowych produktów z supermarketów, takich jak makaron, ryż i konserwy wzrosły nawet o 344%.

Niestety sytuacja raczej nie zmieni się z dnia na dzień, więc to konsumenci muszą ponieść ciężar i znaleźć własne rozwiązania. Chociaż produkty marki własnej odnotowały jedne z najwyższych wzrostów cen – jak pokazują tweety Jacka Monroe – nadal są jednymi z najbardziej przystępnych cenowo opcjami dla kupujących, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze. 

Praktycznie wszystkie wiodące supermarkety w Wielkiej Brytanii oferują szereg alternatyw marek własnych, z produktami o wiele bardziej bogatymi w składniki odżywcze, niż wielu ludziom się wydaje. W rzeczywistości jest więcej niż możliwe spożywanie w pełni zbilansowanej diety korzystając z produktów marki własnej marketu. Oto, jak możesz zaoszczędzić pieniądze, jednocześnie jedząc zdrowo.

Czym jest “zdrowa” dieta?

Przewodnik NHS Eatwell opisuje jak przestrzegać “zdrowej, zbilansowanej diety”:

  • Jedz co najmniej pięć porcji różnych owoców i warzyw każdego dnia
  • Posiłki powinny bazować na ziemniakach, chlebie, ryżu, makaronie lub innych węglowodanach skrobiowych
  • Powinna zawierać nabiał lub alternatywy (takie jak napoje sojowe i jogurty)
  • Spożywaj trochę fasoli, roślin strączkowych, ryb, jajek, mięsa i innego białka
  • Wybieraj nienasycone oleje i pasty do smarowania i spożywaj je w niewielkich ilościach 

Zaleca się również ograniczenie spożycia tłuszczu, soli i cukru (na przykład z wysoko przetworzonej żywności i słodkich napojów) oraz picie dużej ilości wody (od sześciu do ośmiu szklanek dziennie).

Warto wspomnieć, że przewodnik NHS Eatwell to ogólne wytyczne dietetyczne i nie trzeba ich ściśle przestrzegać przy każdym posiłku. Zdrową, zbilansowaną dietę osiąga się przez długi czas, więc dobrze jest coś przekąsić od czasu do czasu.

Czy można mieć zdrową dietę na marketowych markach własnych?

Tak. Absolutnie możesz stosować zdrową dietę, kupując produkty marek własnych supermarketów. Ale niektóre supermarkety są tańsze od innych. Warto regularnie śledzić, który z nich wypada najkorzystniej cenowo. 

Jedz co najmniej pięć porcji różnych owoców i warzyw każdego dnia

Niektóre markety wprowadzają różne programy, które pomagają zminimalizować marnowanie żywności. Jednym z moich ulubionym jest pudełko lidla “zbyt dobre, aby mogły się zmarnować” dające 5 kg doskonale dobrych produktów, które w przeciwnym wypadku zostałyby wyrzucone. Jedno z tych pudełek jest więcej, niż wystarczające, aby rodzina mogła zaspokoić spożycie owoców i warzyw przez kilka dni.

Istnieją inne sposoby kupowania niedrogich warzyw i owoców. Kupowanie produktów sezonowych to dobry sposób na kupowanie produktów o najwyższej jakości i wartości, ponieważ oferty często pokrywają się z porami roku.

Posiłki powinny bazować na ziemniakach, chlebie, ryżu, makaronie lub innych węglowodanach skrobiowych

W przypadku podstawowych węglowodanów, kupowanie marek własnych supermarketów zamiast markowych alternatyw pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy. Na przykład opakowanie makaronu spaghetti o wadze 500 g może kosztować zaledwie 65 pensów, podczas gdy opakowanie premium może kosztować nawet £1.90. Paczka ryżu długoziarnistego o wadze 1 kg jest dostępna od 45 pensów, ale może kosztować nawet £4.40, gdy zdecydujesz się na markową wersję.

Ziemniaki są stosunkowo niedrogie na całym świecie (być może dlatego, że istnieje kilka odmian do wyboru). Worek 2,5 kg ziemniaków jest dostępny już od 89 pensów.

Jeśli chodzi o chleb, możesz spodziewać się cen za 800 g bochenek od 34 pensów do 1,25 funta. W trakcie zakupów oszczędności mogą sumować się do znacznej kwoty.

zdrowo i tanio - ziemniaki 

Powinna zawierać nabiał lub alternatywy (jak napoje sojowe i jogurty)

Supermarkety często produkują pełną gamę produktów mlecznych własnej marki, od mleka, przez ser, po jogurty. Często są też znacznie tańsze od popularnych marek. 

Cztery pinty (2.27L) pełnego mleka kosztują od 1,35 do 1,50 GBP w zależności od supermarketu w którym robisz zakupy. A osobom, które są na diecie bezmlecznej i bezlaktozowej, wiele supermarketów oferuje alternatywy dla produktów mlecznych własnej marki. Można je kupić za nieco poniżej 1 funta – znacznie taniej, niż wiele niezależnych marek, ale często są bardzo podobne pod względem składników, jakości i profilu odżywczego.

Sery, choć ogólnie droższe, są również znacznie tańsze gdy wybieramy własną markę supermarketu. Patrząc na dojrzały cheddar, wartościowe marki supermarketów będą kosztować zaledwie 2,19 funta za 400g kawałek. Znane marki mogą kosztować prawie dwukrotnie więcej, przy czym jedna z najpopularniejszych marek kosztuje zwykle 4 funty za 350g.

Pod względem odżywczych jest między nimi niewielka różnica. Na sugerowaną porcję 30 g, marka własna kosztująca 2,19 funta zapewnia 125 kalorii i 7,5g białka, podczas gdy identyczna porcja popularnej marki zapewnia taką samą liczbę kalorii i 7,6g białka.

Podobna historia dotyczy jogurtów i innych popularnych produktów mlecznych. Wysokobiałkowe jogurty stają się ostatnio coraz bardziej popularne, ale mogą być drogie. Możesz znaleść marki własne od 75 pensów, podczas gdy wersji markowe mogą kosztować nawet dwa razy więcej w przypadku produktów o podobnej jakości. 

Jedz fasolkę, rośliny strączkowe, ryby, jajka, mięso i inne białka

Fasola i rośliny strączkowe to naprawdę as w rękawie marketów. Produkty te są zwykle o połowę tańsze od produktów markowych i często bardzo podobne, a nawet lepszej jakości. 

Spójrzmy na skromną fasolkę po bretońsku. Jedna 420g puszka fasolki w sosie pomidorowym jest dostępna za 40 pensów, a połowa puszki zawiera 168 kalorii, 9,2 g białka, 9,9 g błonnika i 8,5 g cukru. Dla porównania, dobrze znana marka kosztuje 90 pensów za 415 puszkę i zawiera 162 kalorii, 9,7 g białka, 7,7 g błonnika i 9,8 g cukru.

Jaja są podobnie wyceniane w supermarketach i często płaci się za jakość. Wersje z wolnego wybiegu i ekologiczne są droższe, ale możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, jeśli zdecydujesz się na odmiany klatkowe.

Mięso, ryby i podobne źródła białka są zwykle znacznie tańsze, jeśli wybierzesz produkty marki własnej, ale nadal pochłaniają znaczną część całkowitego budżetu. Możesz spróbować tańszych opcji białkowych, takich jak konserwy rybne, fasola, rośliny strączkowe oraz produkty mleczne.

Tanio i zdrowo - fasola i rośliny strączkowe

Wybieraj nienasycone oleje i pasty do smarowania i jedz je w niewielkich ilościach

Oto kolejny przypadek, w którym marki własne supermarketów są znacznie tańsze w przypadku produktów o identycznej jakości. 

Na przykład, 750 ml butelka oliwy z oliwek jest dostępna za 2,39 funta, a markowe alternatywy mogą kosztować od 6 funtów za tę samą ilość.

A w przypadku smarowideł z oliwy z oliwek podobne produkty często mają różne ceny. Marketowe produkty zwykle kosztują 99 pensów za opakowanie 500 g, podczas gdy markowe mogą kosztować nawet 2,5 funta za tę samą ilość podobnego produktu.

Porównywanie

Zaskoczyło mnie, że marki własne supermarketów są konsekwentnie tańsze i mniej więcej takie same, a często lepsze pod względem jakości odżywczej od znanych alternatywnych marek.

Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej, warto wypróbować produkty marki własnych lidla, biedronki, Auchana i innych supermarketów, ponieważ są one często najtańszymi w Polsce.

Wskazówki dotyczące budżetowego zdrowego odżywiania

Oto kilka moich ulubionych wskazówek, jak zaoszczędzić trochę pieniędzy, jednocześnie zdrowo się odżywiając.

1. Miej plan

Planowanie posiłków nie tylko pomaga upewnić się, że zaspokajasz swoje potrzeby żywieniowe, ale także oznacza, że rzadko kupujesz żywność w drodze (co może być  drogą opcją, jeśli zdarza się to regularnie).

2. Wypróbuj konserwy

Żywność w puszkach jest zazwyczaj tańsza, niż alternatywy bez puszek i mają znacznie dłuższy okres przydatności do spożycia. Możesz zaoszczędzić pieniądze na koszcie produktu i ograniczeniu marnowania żywności.

3. Przygotowuj posiłki z wyprzedzeniem

Gotowanie i przechowywanie żywności pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Zarezerwuj czas dwa razy w tygodniu na przygotowanie posiłków, które wytrzymają trzy lub cztery dni. 

4. Uważaj na żółte plakietki

Żółte przeceny są jak znajdowanie złota w rzecze. Dostajesz ten sam produkt za ułamek ceny – świetny sposób na obniżenie kosztów!

5. Kupuj produkty sezonowe

Produkty sezonowe występują często w ofertach lub po niższej cenie, niż w innych porach roku. Poszukaj i dowiedz się, które owoce i warzywa są w danym sezonie i odpowiednio zaplanuj posiłki.

6. Wybierz tańsze kawałki

Często uważa się, że tańsze kawałki mięsa są mniej pożywne, ale to po prostu nieprawda. Gotowanie może zająć trochę więcej czasu, ale dają pyszne i bardzo pożywne gulasze i zupy.

7. Unikaj kawiarni

Kawa na wynos może kosztować kilka funtów dziennie. Zainwestuj w dobry kubek termiczny, a zaoszczędzisz sporo pieniędzy w ciągu miesiąca. 

8. Mrożone może być lepszą opcją od świeżego

Mrożone warzywa i owoce wydają się być tańsze niż ich świeże odpowiedni, ale często tak samo pożywne. “Świeże jest najlepsze” nie zawsze jest prawdą, zwłaszcza jeśli chodzi o owoce i warzywa.

Podsumowanie

Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach ceny żywności i koszty życia będą nadal rosły. Choć to wstyd, że ciężar tego jest przerzucany na konsumentów (jak zawsze), bez większego wsparcia gospodarstwa domowe mogą zmniejszyć presję poprzez cotygodniowe zakupy. 

Następnym razem, gdy będziesz w supermarkecie, przejrzyj wszystkie oferowane produkty i porównaj ceny, składniki i informacje o wartościach odżywczych. Często można zaoszczędzić trochę pieniędzy, kupując produkty o podobnej (a czasami lepszej) jakości, które stanowią ułamek ceny produktów markowych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Sprawdź inne:

Zasypiaj Szybciej w Czasie Upałów | 10 Wskazówek

Dobre Samopoczucie

Zasypiaj Szybciej w Czasie Upałów | 10 Wskazówek

Aby pomóc Tobie uzyskać lepszy sen przez następne kilka tygodni, opracowaliśmy najlepsze wskazówki. Sprawdź je i zasypiaj szybciej.

2022-06-28 20:18:12Autor Monica Green


Jak Bezpiecznie Trenować Podczas Upałów

Trening

Jak Bezpiecznie Trenować Podczas Upałów

Tutaj, w Wielkiej Brytanii doświadczyliśmy poważnych upałów i w końcu wydaje się, że nadeszło lato. Dowiedz się jak bezpiecznie i skutecznie trenować latem.

2022-06-25 23:58:07Autor Myprotein Polska

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.



Myprotein Polska

Myprotein Polska

Autor i ekspert


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!