Przejdź do głównej zawartości
Dobre Samopoczucie

Oto dlaczego ćwiczenia sprawiają, że czujesz się tak dobrze

Oto dlaczego ćwiczenia sprawiają, że czujesz się tak dobrze
Myprotein Polska
Autor i ekspert4 miesiąc Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska

Coraz ważniejsze staje się, abyśmy poświęcali czas na dbanie o nasze zdrowie psychiczne i nasze zdrowie fizyczne. Ćwiczenia to świetny sposób na połączenie dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego za jednym zamachem, a przypływ endorfin po treningu to coś, czemu nikt nie może zaprzeczyć.

Ćwiczenia mają wiele zalet, jeśli chodzi o poprawę kondycji, siły i wytrzymałości, ale mogą również odgrywać istotną rolę w poprawie ogólnego nastroju, uwalnianiu endorfin, poprawie zdrowia mózgu, podniesieniu samooceny i poprawie jakości życia.

W przestrzeni fitness może również istnieć duże poczucie wspólnoty, co może również pomóc w budowaniu źródła wsparcia społecznego, które może również pomóc w poprawie zdrowia psychicznego.

Dlaczego ćwiczenia fizyczne są powiązane ze zdrowiem psychicznym?

Przeprowadzono szereg badań, w których zbadano związek między zdrowiem psychicznym a ćwiczeniami fizycznymi. W jednym z badań przeprowadzonych przez University of Nebraska Medical Centre stwierdzono, że "ćwiczenia fizyczne poprawiają zdrowie psychiczne poprzez zmniejszenie lęku, depresji i negatywnego nastroju oraz poprzez poprawę samooceny i funkcji poznawczych.2 Stwierdzono również, że ćwiczenia fizyczne łagodzą objawy, takie jak niska samoocena i wycofanie społeczne".

W wielu badaniach korzyści zdrowotne wynikające z regularnych ćwiczeń powinny być promowane w obszarze zdrowia psychicznego, ponieważ pomagają poprawić sen, stres, nastrój, energię, czujność umysłową i inne aspekty fizyczne.

ćwiczenia i ich wpływ

Jak ćwiczenia wpływają na umysł?

Ćwiczenia lub aktywność fizyczna są również powiązane ze zdolnością mózgu do myślenia, uczenia się lub rozwiązywania problemów i promowania lepszej równowagi emocjonalnej. Istnieją również powiązania między ćwiczeniami a poprawą pamięci i zmniejszeniem ryzyka chorób poznawczych, takich jak demencja.

Jedno z badań przeprowadzonych przez Division of Nutrition, Physical Activity, and Obesity, National Centre for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Centres for Disease Control and Prevention wykazało, że pogorszenie funkcji poznawczych jest dwukrotnie częstsze u dorosłych nieaktywnych niż aktywnych.

Istnieją również dowody na to, że regularne ćwiczenia pomagają lepiej spać i regenerować się, mogą zmniejszyć ryzyko niektórych nowotworów i pomóc w dłuższym życiu.

Czym są endorfiny?

Endorfiny są substancjami chemicznymi uwalnianymi w mózgu i są powszechnie znane za ich wpływ na "dobre samopoczucie". Są to naturalne środki przeciwbólowe i przeciwstresowe, które są uwalniane podczas wykonywania przyjemnych czynności, takich jak ćwiczenia.

Endorfiny są neuropeptydem lub sygnałem chemicznym uwalnianym przez mózg w celu zablokowania percepcji bólu, są uwalniane przez mózg podczas przyjemnych wydarzeń, ale także w związku z emocjami, takimi jak śmiech, miłość, ale mogą być również powiązane z przyjemnymi pokarmami i leczeniem bólu.

Zwiększenie poziomu endorfin może pomóc poprawić nastrój, samoocenę, wspierać funkcje poznawcze i zdrowie układu odpornościowego, ale także zmniejszyć stres, lęk i depresję, a także regulować apetyt i zmniejszać stan zapalny.

Jakie są korzyści ćwiczeń dla zdrowia psychicznego?

Istnieje wiele korzyści płynących z ćwiczeń, zebraliśmy najważniejsze korzyści dla zdrowia psychicznego:

Poprawiają nastrój

Jedną z największych korzyści płynących z ćwiczeń jest poprawa nastroju, a dobre samopoczucie chemicznie pomaga poczuć się lepiej. Wszyscy znamy ten haj po treningu, a to dzięki tym substancjom chemicznym, im bardziej je stymulujemy, tym wyższy poziom możemy zbudować, a te substancje chemiczne mogą pomóc poprawić nastrój, zmniejszyć lęk i depresję oraz pobudzić uczucie spokoju.

Poprawiają sen

Upewnienie się, że regularnie ćwiczysz, może pomóc poprawić sen i jego jakość, a dobry nocny odpoczynek może wspomóc funkcjonowanie mózgu. Ćwiczenia pomagają naszemu ciału uwalniać substancje chemiczne poprawiające samopoczucie, takie jak endorfiny, które zmniejszają niepokój przed snem i mogą pomóc w rozwiązaniu niektórych typowych problemów ze snem, takich jak zespół niespokojnych nóg, bezsenność i bezdech senny.

Zwiększają poziom energii

Regularne ćwiczenia to świetny sposób na podniesienie ogólnego poziomu energii, ponownie dzięki tym niesamowitym substancjom chemicznym, które mogą pomóc zablokować odczuwanie bólu i poprawić samopoczucie, pomagając poczuć się bardziej energicznym i pomagając się poruszać.

Regularne ćwiczenia poprawiają również zdrowie układu sercowo-naczyniowego i ogólną kondycję, co ułatwia wykonywanie codziennych czynności i pozostawia więcej energii na koniec dnia.

Zmniejszają fizyczne problemy zdrowotne

Regularne ćwiczenia mogą pomóc w zarządzaniu zdrowiem fizycznym, co może również poprawić zdrowie psychiczne. Od pomocy w zarządzaniu wagą, po poprawę siły kości i mięśni, a także zdrowia układu sercowo-naczyniowego, może to pomóc w wykonywaniu codziennych czynności.

Wiele badań wykazało, że osoby regularnie ćwiczące rzadziej cierpią na problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, udary, wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca, a także choroby psychiczne, takie jak demencja.

Poprawiają pewność siebie

To, jak się ze sobą czujemy, może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Dobra samoocena to świetny sposób na poprawę naszego zdrowia psychicznego, a wykazano, że regularne ćwiczenia mogą znacząco pomóc w poprawie samooceny, a tym samym w poprawie zdrowia psychicznego.

Ćwiczenia sprawiają, że czujemy się silniejsi psychicznie i fizycznie, co pomaga zwiększyć samoocenę zarówno pod względem naszej zdolności do działania, jak i pozytywnego nastawienia do naszego ciała.

Poprawiają funkcje poznawcze

Ćwiczenia to świetny sposób na opóźnienie poznawczych skutków starzenia się i niektórych chorób związanych z funkcjami poznawczymi, takich jak demencja.

Badania wykazały, że koncentracja i funkcje poznawcze poprawiają się po ćwiczeniach, a przez dłuższy czas regularne ćwiczenia pomagają poprawić przepływ krwi i zwiększyć poziom białka w mózgu, wspomagając funkcje poznawcze.

ćwiczenia i wpływ na zdrowie psychiczne

Wskazówki dotyczące rozpoczęcia ćwiczeń dla zdrowia psychicznego

Jeśli chcesz zacząć, ale nie masz pewności, jak to zrobić, nie martw się, oto nasze najważniejsze wskazówki, jak rozpocząć swoją przygodę z fitnessem dla lepszego zdrowia fizycznego i psychicznego:

Zacznij powoli i stopniowo progresuj

Nie spiesz się z budowaniem nowych nawyków i pozwól swojemu ciału i umysłowi dostosować się do nowych ruchów i harmonogramu treningów. Gdy już nabierzesz wprawy i poczujesz się bardziej komfortowo i pewnie, możesz zacząć zwiększać długość, częstotliwość i intensywność treningów.

Trenuj z przyjacielem

Samodzielne chodzenie na siłownię może być przerażające, więc dlaczego nie zaangażować przyjaciela, członka rodziny lub kolegi i ćwiczyć razem. Jest to świetny sposób na budowanie pewności siebie i posiadanie kogoś, kto będzie Cię motywował i zachęcał, a jednocześnie będzie Cię rozliczał.

Jeśli nie masz z kim ćwiczyć, to nie ma problemu, dołączenie do zajęć lub wypróbowanie siłowni opartych na zajęciach to świetne sposoby na znalezienie wspierającej społeczności podobnie myślących ludzi, aby utrzymać motywację i dobrze się bawić.

Bądź elastyczny ze swoją rutyną

Na początku pamiętaj, że życie się zmienia i ważne jest, aby nie martwić się ani nie obwiniać siebie, jeśli musisz zmienić swoje plany lub treningi w jednym tygodniu. Poświęć trochę czasu na zaplanowanie treningów na nadchodzący tydzień i bądź elastyczny, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Życia nie da się przewidzieć, ale elastyczne podejście do treningów sprawia, że nie czujemy się przytłoczeni ani poddani zbyt dużej presji.

Znajdź program, który lubisz

Treningi nie muszą być długie i nudne, istnieje wiele różnych stylów treningowych, które można wypróbować.

Utrzymywanie świeżości może być również świetnym sposobem na utrzymanie ciała w niepewności i zjedzenie potencjalnych płaskowyżów treningowych, ale także utrzymanie cię na dobrej drodze do osiągnięcia celu końcowego.

Podsumowanie

Czy jesteś gotowy, aby poprawić swoje zdrowie fizyczne i psychiczne? Tak, tak myśleliśmy! Istnieje wiele badań, które pokazują niekończące się korzyści, jakie ćwiczenia mogą mieć dla zdrowia psychicznego, od zmniejszenia lęku, stresu i depresji po poprawę funkcji poznawczych, które pomagają zapobiegać chorobom poznawczym.

Nie ma takiego uczucia jak ten haj po treningu, a regularne ćwiczenia mogą pomóc ciału przełożyć to na pewność siebie i lepszą samoocenę. Gdyby tego było mało, korzyści fizyczne, takie jak kontrola wagi i poprawa siły, mogą również poprawić samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Pamiętaj, że nie musisz szaleć, nawet 30 minut ćwiczeń dziennie może zrobić różnicę, od wyjścia na spacer po spoconą sesję treningową, może sprawić, że poczujesz się lepiej, jest tak wiele różnych sposobów na aktywność, że każdy może czerpać z tego korzyści.

Odżywianie

Budowanie masy po zaburzeniach odżywiania

Dla tych, którzy znaleźli się na przecięciu powrotu do zdrowia i rozwoju - budowanie masy po zaburzeniach odżywiania może być uzdrawiającym doświadczeniem.

Suplementy

7 Roślinnych Odżywek Białkowych | Jak Wybrać Właściwą?

Wszyscy słyszeliśmy o odżywkach białkowych, ale Która z dostępnych na rynku odżywek będzie dla Ciebie najlepsza? Dowiedz się!

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein