Przejdź do głównej zawartości
Dobre Samopoczucie

Zimowa Chandra – 7 Sposobów na Jej Zwalczenie

Zimowa Chandra – 7 Sposobów na Jej Zwalczenie
Monica Green
Autor i ekspert2 lat Ago
Wyświetl profil Monica Green

Nic dziwnego, że przy krótszych, ciemniejszych i chłodniejszych dniach tak wiele osób doświadcza czegoś takiego jak zimowa chandra. Budzenie się, gdy jest ciemno, chodzenie na siłownie w przenikliwym mrozie i pożegnanie się ze słońcem o 16:00 nigdy nie jest zabawne. Ale są małe, praktyczne rzeczy, które możesz zrobić, aby spróbować zwalczyć tę zimową chandrę i cieszyć się sezonem zimowym.

oto tylko kilka naszych najlepszych wskazówek, jak ją pokonać i na nowo odzyskać swoją motywację.

1. Trzymaj się zwykłych czynności

Gdy tylko pozycja wskazówki się zmienia, łatwo jest poczuć, że wszystkie Twoje zwykłe czynności są poza oknem. Ale tak nie musi być. Odnajdywanie i trzymanie się rutyny może być bardzo przydatne, aby pomóc Ci nie czuć się uziemionym i mieć większą kontrolę nad tym, co dzieje się wokół Ciebie. Rutyna pomaga radzić sobie nawet w sytuacjach stresowych.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do porannych treningów, nie zmieniaj tego. Tak samo, gdy jesteś bardziej nocnym markiem na siłowni.

Bardzo ważne jest również utrzymanie rutyny w harmonogramie snu. Zachowanie spójności w tym o której się kładziesz i budzisz (nawet w weekendy!) pomaga poczuć się odświeżonym, obudzonym i poprawia nastrój na cały dzień.

2. Ćwiczenia

Jesteśmy świadomi, że już to wiesz. Ale żeby było jasne: ćwiczenia działają cuda na Twój nastrój,

Codzienne uwalnianie endorfin może być bodźcem, którego potrzebujesz, aby utrzymać zdrowie psychiczne pod kontrolą. Znajdź sposób, w jaki lubisz aktywnie spędzać czas, niezależnie od tego czy jest to poranny bieg czy codzienne podnoszenie ciężarów na siłowni.

Posiadanie czegoś takiego jak rutyna ćwiczeń i cele treningowe na których możesz się skoncentrować, może być darem niebios, kiedy czujesz się przygnębiony. Pozwala to na mentalną przerwę od życia, nawet chociaż na pół godziny i pozwala skupić się na czymś, co służy wyłącznie samodoskonaleniu

Trening

Trening w Domu | Wypróbuj Trening FBW z Ciężarem Własnego Ciała

Sprawdź wyjątkowy trening FBW od Tristan Tross, który nie wymaga sprzętu. Chyba że chcesz wykazać się kreatywnością i dodać trochę ciężaru.

Wypróbuj nasze domowe treningu, aby szybko podbić swoje tętno.

3. Przygotuj (i jedz) dobre jedzenie

Jedzenie to droga do serc wielu z nas. Spędzanie czasu na gotowaniu dobrego jedzenia i robienie tego z miłością, to idealny sposób na wyłączenie się. Włącz muzykę lub podstact i ciesz się czasem dla siebie lub z ukochaną osobą, gotując dobre jedzenie.

Przygotuj swoje ulubione dania, lub delektuj się sezonowymi zimowymi przepisami - wybierz to, co sprawi, że poczujesz się lepiej!

Potrzebujesz trochę inspiracji? Sprawdź nasze przepyszne przepisy.

4. Wychodź, kiedy tylko możesz

Jednym z głównych winowajców zimowej chandry jest brak światła w miesiącach zimowych. Postaraj się znaleźć czas na spacer każdego dnia, gdy jest światło, aby zyskać zastrzyk witaminy D i świeżego powietrza.

Spacerowanie przez zaledwie 10 minut dziennie może poprawić nastrój dziesięciokrotnie. A ponieważ wielu z nas pracuje w domu przez część tygodnia, o wiele łatwiej jest wyjść i trochę pospacerować każdego dnia, nawet jeżeli jest to tylko podróż dookoła Twojego bloku.

Ten krok jest jeszcze lepszy, jeśli masz psa na spacer.

zimowa chandra - zwalaczaj zabawą z psem

5. Ciesz się nowościami zimy

Chociaż zima może być czasem smutku dla wielu osób, istnieje wiele fajnych zimowych aktywności z których warto skorzystać, a mogą być często pomijane, gdy do głosu dojdzie zimowa chandra.

Poświęć dzień na przygotowanie ozdób choinkowych z rodziną, słuchanie muzyki, oglądanie ulubionych filmów i przytulanie się na sofie. Ciesz się rześkimi zimowymi spacerami, których nie da się odbyć o innej porze roku. I przejdź się po okolicy, aby zobaczyć wszystkie świąteczne lampki i ozdoby, a następnie na koniec dnia wtul się kubek gorącej czekolady (lub Warstwowego batona).

Wszystko to jest dostępne tylko w miesiącach zimowych, więc wykorzystaj je w pełni.

zimowa chandra - spędź czas z inną osobą na kanapie

6. Pozbądź się bałaganu

Może i mówi się o “wiosennych porządkach”, ale uporządkowanie bałaganu poprawia nastrój o każdej porze roku.

Koniec roku to idealny czas na przejrzenie bałaganu i wyrzucenie wszystkiego czego już nie potrzebujesz i przygotowanie się na nowy rok.

Zrób duże porządki w domu lub mieszkaniu, a od razu poczujesz się lepiej zorganizowany i odzyskasz kontrolę nad swoim otoczeniem, co jest ogromną korzyścią dla zdrowia psychicznego.

7. Rozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną

Być może najważniejsza wskazówka na tej liście. Zawsze zwracaj się do swoich bliskich, aby porozmawiać, gdy tylko czujesz, że nadchodzi zimowa chandra.

Przerzucanie zmartwień na kogoś, kogo znasz, nawet jeśli na końcu nie ma praktycznego rozwiązania, stawia je w odpowiedniej perspektywie i pozwala tej osobie dotrzeć do Ciebie, aby pomóc Ci czuć się lepiej.

Prosimy również zasięgnąć profesjonalnej porady medycznej, gdy zmagasz się z problemami ze zdrowiem psychicznym.

Podsumowanie

Zimowa chandra jest bardzo powszechna i nie ma w tym powodu do wstydu. Dokonywanie praktycznych zmian w swoim życiu i podejmowanie pozytywnych działań na rzecz zdrowia psychicznego jest zawsze dobrym wstępem, gdy poczujesz, że nieco zaczyna się pogarszać.

Zawsze zwracaj się do specjalisty, jeśli zmagasz się z problemami ze zdrowiem psychicznym i porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym, aby otrzymać wsparcie.

dieta

5 Łatwych Sposobów Na Jedzenie z Zawartością Endorfin | Najlepsze Produkty Wspierające Zdrowie Psychiczne

Lepsze jedzenie = lepsze samopoczucie. Łatwo jest zrozumieć związek między niedoborami żywieniowymi, a chorobą fizyczną, ale mniej osób jest świadomych związku między dietą a zdrowiem psychicznym.

Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj więcej na naszym blogu.

Trening

5 Sposobów na radzenie sobie ze stresem

Na pewno nie jesteś sam w dni, w których czujesz, że to wszystko staje się trudne do zniesienia - istnieje wiele prostych kroków, aby zmniejszyć obciążenie stresem

Monica Green
Autor i ekspert
Wyświetl profil Monica Green
myprotein