Plany Treningowe

Trening dla kobiet | Idealny sposób na zgrabne i piękne ciało

Trening dla kobiet

Wiele kobiet uważa, że trening siłowy nada im męskich kształtów. Na szczęście panie różnią się od mężczyzn. Nie tylko wyglądem, lecz także gospodarką hormonalną. Sprawia to, że nie stosując dopingu oraz farmakologii nigdy nie będą wyglądać jak mężczyzna. Trening na siłowni nada ich ciałom ładniejszy, estetyczniejszy wygląd. Z tego artykułu będziecie miały możliwość poznać benefity treningu siłowego. Zapraszam do lektury.

Jak powinna trenować kobieta?

Trening należy spersonalizować. Zarówno pod możliwości danej osoby, jak również pod stan zdrowia oraz cel jaki został postawiony. Większość kobiet rozpoczynając treningi musi skoncentrować się przede wszystkim na ogólnym wzmocnieniu mięśni oraz nauce techniki wykonywania ćwiczeń. Pozwoli to na uniknięcie kontuzji oraz da organizmowi czas na przystosowanie się do nowych wyzwań jakie będą mu stawiane.

Kobiety nie tylko nie powinny, ale wręcz nie mogą unikać ćwiczeń siłowych takich jak siady oraz martwe ciągi. Nie zaszkodzą one pod kątem sylwetkowym, są za to idealnym sposobem na zbudowanie większej siły. Potrzebnej do wykonywania ukierunkowanych ćwiczeń. Dodatkowo świetnie modelują ciało.

Unikać należy za to ćwiczeń typowo kulturystycznych. Dobrze sprawdzą się natomiast ćwiczenia z ciężarem własnego ciała. Zapewnią funkcjonalność oraz mniejszy rozrost tkanki mięśniowej. Pierwszym celem treningu powinno być polepszenie życia codziennego. Innymi słowy ćwiczenia powinny ułatwiać codzienne czynności, takie jak podnoszenie czegoś z ziemi, wkładanie na wysoką półkę czy przenoszenie ciężkich pudeł z miejsca na miejsce.

Kobiety mające już doświadczenie treningowe powinny zwrócić swoją uwagę w stronę odważników kulowych kettleell’s. Pozwalają one spalić olbrzymią ilość kalorii co przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. Dodatkowo swing jest ćwiczeniem wykorzystywanym przez modelki do ujędrnienia i zbudowania mięśni pośladków.

 

Przykładowy plan treningowy dla kobiet

Plan treningowy dla początkujących kobiet

Rozpoczynamy od rozgrzewki, którą może być bieganie na bieżni lub jazda na rowerku. Po 10 minutach przechodzimy do prostych ćwiczeń mobilizujących.

Trening:
– Przysiady z ciężarem własnego ciała: ćwiczenie, które trzeba opanować aby móc wykonywać jego różne odmiany. Najmocniej będą pracować tutaj mięśnie ud. Na początek 4 serie po 10 powtórzeń będzie optymalną ilością.
– Martwy ciąg klasyczny z odważnikiem kulowym. Ta wersja wykorzystuje kettlebell zamiast sztangi. Jest ona łatwiejsza do nauki i przynosi praktycznie takie same efekty. 4 serie po 10 powtórzeń
– Wiosłowanie low row na TRX: jest to podciąganie australijskie lub wiosłowanie ciężarem własnego ciała. Świetnie sprawdza się w celu wzmocnienie mięśni pleców. Technika wykonania natomiast jest stosunkowo prosta. 4 serie po 10 powtórzeń.
– Pompki na podwyższeniu: ćwiczenie angażujące mięśnie klatki piersiowej oraz ramion. Wykonywane na podwyższeniu pozwala zredukować poziom trudności i nauczyć się prawidłowej techniki. 4 serie po 10 powtórzeń
– Podciąganie na drążku przy użyciu gumy power band: dzięki tej gumie zmniejszamy ciężar jaki musimy podciągnąć. To ćwiczenie pomoże nauczyć się prawidłowego wzorca ruchowego oraz wzmocni mięśnie w drodze do wykonywania podciągnięć samodzielnie. 4 serie po 5 powtórzeń
– Deska/plank: 4 serie po 30 sekund
– Spięcie brzucha w leżeniu na fitball’u. 4 serie po 10 powtórzeń

Po każdym treningu należy wykonać tak zwany cool down, czyli schłodzenie organizmu. W tym wypadku najlepiej jest wykonać rolowanie ciała. Pozwala ono zniwelować nieco tak zwane zakwasy oraz ujędrnić dodatkowo ciało. Rolowanie nazywane jest automasażem i przynosi podobne efekty.

Efekty trening

Trening podnosi sprawność oraz ułatwia życie codzienne. Modeluje i ujędrnia również ciało. Przyczynia się również do wzrostu pewności siebie i samooceny. W myśl zasady w zdrowym ciele, zdrowy duch kobiety trenujące stają się odważniejsze. Pozwala to na osiąganie lepszych wyników w pracy i nie tylko. Same plusy!

Na koniec ciałem życzyć wszystkim Kobietom zdrowia oraz sukcesów w dniu Waszego święta!Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski

Specjalista ds. Żywienia

Tomasz Piotrowski jest czynnym sportowcem uprawiającym pięściarstwo. Posiada duże doświadczenie w pracy trenera personalnego oraz specjalisty ds. żywienia i suplementacji. Wiedzę zdobywał na kursach u najlepszych specjalistów w Polsce. Odbył kursy z dziedziny treningu personlanego, treningu kettlebell, żywienia i suplementacji w sporcie oraz psychodietetyki. Artykuły Tomasza możecie znaleźć na takich portalach internetowych jak https://www.budujmase.pl/ oraz http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/ a także https://www.fabrykasily.pl/. Ma za sobą również publikację w magazynie sportowym Sport-max. Więcej na temat Tomka możecie dowiedzieć się z jego social media https://www.instagram.com/tomasz_s.o.s_piotrowski/ Tomasz trenuje boks już przeszło 10 lat i z sukcesami startuje w zawodach. Nagrywa filmy edukacyjne na swój kanał YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC_cUUfZBxxtRCLr_HsQD0RA?view_as=subscriber) poświęcony jego ukochanemu sportowi. Przeszedł długą drogę testując na sobie wszelką wiedzą teroretyczną jaką posiadł. Obecnie specjalizuje się w zakresie suplemetnacji oraz treningów ukierunkowanych pod sporty walki. W wolnym czasie Tomasz uwielbia czytać książki, oglądać seriale oraz filmy takich wyworni jak Marvel oraz DC. Kocha zwierzęta i dlugie spacery po lesie. Próbuje także łączyć swoje upodobania do słodyczy z tworzeniem ich zdrowych zamienników, udowadniając, że łasuchy mogą być wysportowani.


Tomasz teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!