Odżywianie

Otyłość | Na czym polega skuteczne odchudzanie

Otyłość – dlaczego jedni tyją a inni nie

Problem otyłości staje się coraz większy. Wedle statystyk w Polsce ponad połowa mężczyzn ma nadwagę, lub otyłość. Aż 35% kobiet i 20% dzieci. Są to bardzo niepokojące dane. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wzrastają. W Polsce idziemy w kierunku Ameryki. Mamy coraz więcej fast foodów, coraz mniej czasu i często jesteśmy zmuszani do jadania na mieście. Czym jednak spowodowany jest fakt, że jedni jedzą mnóstwo i tyją, a inni jedzą niczym mrówki i są otyli? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule. Ciekawi? Zapraszam do lektury.

W dawnych czasach otyłość była symbolem bogactwa, u kobiet z kolei płodności. Teraz panuje trend na bycie szczupłym i wysportowanym. W branży modowej prym wiodą projektanci o homoseksualnych poglądach. Przez co modelki są bardzo szczupłe i nie raz wyglądają jak wysuszone patyki. Zwykłe kobiety mają przez taki trend problemy z zaakceptowaniem własnego ciała i nabawiają się mnóstwo sztucznych kompleksów. Faktem jest jednak, że problem otyłości staje się coraz powszechniejszy. Zdrowy styl życia zalecają nam dietetycy, lekarze oraz media. Problem polega na tym, że jednocześnie dają nam mnóstwo pokus.

Czym jednak tak naprawdę jest otyłość?

Przede wszystkim otyłość to stan, w którym mamy nadmiar tkanki tłuszczowej. Spowodowane jest to zaburzeniem homeostazy, czyli równowagi przemiany materii. Najczęściej przyczyną jest zbyt duża w stosunku do potrzeb podaż kalorii w diecie. Wynikiem tego zjawiska jest magazynowanie tkanki tłuszczowej. Musimy zdać sobie także sprawę, że otyłość jest chorobą przewlekłą, której towarzyszyć mogą poważne problemy ze zdrowiem. Narażone są układ krążenia, układ kostny, a także hormonalny i narządy wewnętrzne, których praca jest utrudniona przez tłuszcz wisceralny. Wskaźnik BMI, czyli body mass index przekraczający 25 wskazuje na nadwagę, natomiast przekraczający 30 informuje nas już o otyłości.

 

Przyczyny otyłości

W pierwszej kolejności zbyt wiele jedzenia. To nasze obżarstwo jest pierwszym winowajcą. Po drugie brak aktywności fizycznej. Stajemy się coraz bardziej leniwi. Nie możemy nawet przejść 10 metrów do sklepu na piechotę, tylko bierzemy samochód. Całymi dniami przesiadujemy przed komputerem, zarówno w pracy jak i w czasie wolnym. Powtórzę jeszcze raz, otyłość jest chorobą i plagą naszego wieku. Ja nie zamierzam być chory, a jeśli myślisz, że dbanie o siebie jest kosztowne, to poczekaj na rachunki ze szpitala.

Innymi przyczynami otyłości będzie także nasz somatotyp. Wyróżniamy 3 podstawowe. Jednym z nich jest ektomorfik, czyli osoba mogąca jeść bardzo dużo i nie tyć. Takie osoby mają szczęście, ponieważ nie muszą się pilnować, a wręcz przeciwnie powinny jeść bardzo dużo. Z drugiej strony nie mogą często poradzić sobie z nabraniem masy mięśniowej.

Drugim skrajnym somatotypem jest mezomorfik, czyli ideał sportowca. Ostatnim jest endomorfik, czyli osoba z dużą skłonnością do nabierania tkanki tłuszczowej. Takie osoby muszą bardzo mocno się pilnować żeby trzymać odpowiednią dietę. Wszelkie odstępstwa mogą skutkować przybraniem kilku kilogramów w bardzo krótkim czasie.

Problemy zdrowotne a otyłość

Kolejną kwestią są problemy zdrowotne. Najczęściej problemem są zaburzenia hormonalne. Coraz więcej kobiet cierpi na problemy z tarczycą. Używa także hormonalnej antykoncepcji. Wszelkie zaburzenia i majstrowanie przy hormonach mogą odbić się na naszej wadze. Warto dobrze się przebadać. Stresujący tryb życia sprzyja także nadmiernemu wytwarzaniu kortyzolu, czyli hormonu stresu. On także nam nie pomaga. Jeszcze innymi przyczynami otyłości mogą być alergie pokarmowe, bądź problemy jelitowe. Warto sprawdzić, czy cierpimy na nietolerancję laktozy oraz glutenu. Zdarzyć się może, że będziemy uczuleni na jakiś konkretny składnik pokarmowy o czym nie wiemy i spożywamy go z dużą częstotliwością. Przez to będziemy chorować. Jeszcze inną opcją są pasożyty. W tym wypadku dobrze jest zrobić sobie badanie żywej kropli krwi.

Mówi się, że nie ma ludzi zdrowych, są tylko nieprzebadani. Coś w tym jest. Jesteśmy truci na każdym kroku. Smogiem w powietrzu, konserwantami w żywności i jej słabą jakością. Warto dlatego dobrze i kompleksowo przebadać swoje zdrowie. Następnie udać się do specjalisty dietetyka, a nie lekarza i ustalić plan żywieniowo-suplementacyjny. W dzisiejszym świecie suplementacja staje się czymś niezbędnym. Warto jednak zdać sobie sprawę, że może ona nam albo pomóc albo zaszkodzić. Następnie zadbajmy o aktywność fizyczną. Zacznijmy od spaceru, pływania, a następnie zapiszmy się do klubu fitness. Warto tam na samym początku zainwestować w trenera, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Konsekwencję otyłości:

  • Cukrzyca typu II – insulino oporność
  • Choroby zwyrodnieniowe stawów
  • Problemy z krążeniem oraz sercem, możliwe zawały oraz zatory tętnicze i żylnie
  • Chorobę wieńcową
  • Zaburzenia hormonalne
  • Bóle krzyża i dyskomfort ruchowy

Otyłość jest chorobą, która nie musi nas dotknąć, a jeśli już tak się zdarzyło należy zdać sobie sprawę, że jesteśmy chorzy. Wtedy dopiero możemy zacząć się leczyć. Pamiętajmy, że powinniśmy zadbać o nasz komfort życia, bo nikt inny za nas tego nie zrobi. Dla kogoś kto nigdy nie miał problemów z wagą może to wydawać się dziwne, jednak dużą rolę odgrywa genetyka. Osoby otyłe często latami borykają się z tym problem i należy okazać im szacunek taki sam jak każdemu innemu. Należy także pamiętać, żeby walcząc z otyłością nie poddawać się, ponieważ jedni będą chudli szybciej, a inni wolniej. U niektórych ten proces rozpocznie się z dużym opóźnieniem i w początkowej fazie nie będzie widocznych spadków na wadze. Organizm jednak naprawia się od środka i należy dać mu czas. Nie od razu Rzym zbudowano.Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski

Specjalista ds. Żywienia

Tomasz Piotrowski jest czynnym sportowcem uprawiającym pięściarstwo. Posiada duże doświadczenie w pracy trenera personalnego oraz specjalisty ds. żywienia i suplementacji. Wiedzę zdobywał na kursach u najlepszych specjalistów w Polsce. Odbył kursy z dziedziny treningu personlanego, treningu kettlebell, żywienia i suplementacji w sporcie oraz psychodietetyki. Artykuły Tomasza możecie znaleźć na takich portalach internetowych jak https://www.budujmase.pl/ oraz http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/ a także https://www.fabrykasily.pl/. Ma za sobą również publikację w magazynie sportowym Sport-max. Więcej na temat Tomka możecie dowiedzieć się z jego social media https://www.instagram.com/tomasz_s.o.s_piotrowski/ Tomasz trenuje boks już przeszło 10 lat i z sukcesami startuje w zawodach. Nagrywa filmy edukacyjne na swój kanał YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC_cUUfZBxxtRCLr_HsQD0RA?view_as=subscriber) poświęcony jego ukochanemu sportowi. Przeszedł długą drogę testując na sobie wszelką wiedzą teroretyczną jaką posiadł. Obecnie specjalizuje się w zakresie suplemetnacji oraz treningów ukierunkowanych pod sporty walki. W wolnym czasie Tomasz uwielbia czytać książki, oglądać seriale oraz filmy takich wyworni jak Marvel oraz DC. Kocha zwierzęta i dlugie spacery po lesie. Próbuje także łączyć swoje upodobania do słodyczy z tworzeniem ich zdrowych zamienników, udowadniając, że łasuchy mogą być wysportowani.


Tomasz teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!