Suplementy

Co jeść przed i po treningu? | Jakie suplementy

Od pływania, przez rugby, aż po jazdę na rowerze, istnieje wiele sytuacji w których możemy pomóc Ci uzyskać najwyższy poziom wydajności Twojego organizmu – niezależnie od tego, czy trenujesz nurkowanie, czy grasz w piłkę nożną. Niezależnie od jakiego poziomu zaczynasz, z odpowiednim wsparciem, możesz osiągnąć wymarzony cel.

Postawmy sprawę jasno – nie ma magicznego sposobu na transfer z drugiej ligi prosto na Mistrzostwa Świata w ciągu jednej nocy, bo nic nie jest w stanie zastąpić poświęcenia na treningu, zbilansowanej diety i prawidłowego snu. Niemniej jednak, przy spełnieniu wszystkich wymienionych czynników i połączeniu ich z odpowiednią suplementacją w końcu będziesz tym najlepszym graczem na boisku.

 

 

Najlepsze suplementy przed treningiem

THE Pre-Workout+

Chodzi o to, żeby stawać się coraz silniejszym. THE Pre-Workout+ jest częścią naszego najnowszego trio innowacji PhaseTech ™ – nowej generacji suplementacji dla sportowców.

 

Jest to mocna mieszanka stworzona z ekskluzywnej technologii opóźnionego dostarczania składników — daje to długotrwały zastrzyk energii, która będzie trwać od pierwszego gwizdka do końca meczu.

Zapomnij o piciu kawy przed treningiem, gdyż zawarta kofeina w naszej przedtreningówce dostarczy CI dużo więcej energii. Jest to bardzo skuteczny składnik, który jak wykazały badania, opóźnia proces zmęczenia.1 zwiększa moc ,2 i poprawia koncentrację3 – idealna abyś był pełen energii i gotowy na każdy trening.

Jeśli po spożyciu kofeiny czujesz się zdenerwowany, nie musisz się obawiać, wzięliśmy to pod uwagę dodając  aminokwas L-teaninę, której skuteczność w obniżaniu stresu fizjologicznego i psychicznego potwierdziły badania.4

 

Kreatyna                   

Przeprowadzono szerokie badania dotyczące suplementów zawierających kreatynę w sporcie i udowodniono, że zwiększają one sprawność fizyczną w kolejnych seriach krótkich ćwiczeń o wysokiej intensywności.5

W badaniu przeprowadzonym z piłkarzami w Journal of Sports Sciences wykazano, że suplementacja kreatyną zwiększa siłę mięśni, szczególnie podczas interwałowych treningów sprinterskich.6

W innym badaniu, tym razem z udziałem 18 pływaków i pływaczek, stwierdzono, że grupa otrzymująca kreatynę w ciągu dziewięciu dni treningu pływała znacznie szybciej, ze zmniejszonym czasem przepłynięcia w 100 metrowych sprintach w porównaniu do grupy otrzymującej placebo.7

Tak więc, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na boisku, czy na ścieżce rowerowej, spróbuj kreatyny dla lepszych efektów – mamy gamę wysokiej jakości suplementów do wyboru, od super-wygodnych tabletek monohydratu kreatyny, aż po drobno mikronizowany proszek Creapure®.

 

Czysta Kofeina

Wspaniale jest mieć ją pod ręką, gdy potrzebujesz dodać sobie energii, bez zbędnych kalorii płynących z mlecznego latte. Udowodniono, że opóźnia proces zmęczenia1 i pozwala na dłuższe treningi z większą intensywnością,2 kofeina jest ważnym składnikiem przedtreningowym, aby pomóc Ci dobrze zacząć trening.

100% Błyskawiczne Płatki Owsiane

Doskonały sposób na dobry poranek lub szybki posiłek po ciężkim dniu w pracy – owsem rozpuszczalnym możesz cieszyć się w każdym miejscu i w każdej chwili, dostarczając organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów, których potrzebujesz, aby móc cieszyć się energią.

Ma niską zawartość cukru, jest bogaty w błonnik i ma 11 g białka na porcję, co pomaga w rozwoju i utrzymaniu masy mięśniowej – wspierając Cię podczas każdego treningu.

 

Najlepsze suplementy do stosowania podczas treningu

THE Amino+

Kolejny suplement z naszej najwyższej klasy kolekcji PhaseTech ™, THE Amino + pomoże Ci zmniejszyć czas regeneracji i poprawić nastrój – co może być szczególnie przydatne, jeśli dopadnie Cię słabszy dzień.

Mieszanka zawiera 6g niezbędnych aminokwasów BCAA na porcję, których organizm sam nie może wytworzyć. Są doskonałym wsparciem dla Twoich mięśni podczas treningu i zabawy, ponieważ udowodniono, że zwiększają one szybkość syntezy białka, a także zmniejszają szybkość degradacji białka w mięśniach człowieka podczas odpoczynku.

Dodaliśmy także glutaminę – aminokwas, który odgrywa kluczową rolę w syntezie białek i skurczu mięśni.9

Dzięki naszych unikatowym kulkom PhaseTech ™, wszystkie te aminokwasy zostały zamknięte w fluidalnej powłoce – spowalnia ona ich trawienie, aby zapewnić bardziej zrównoważoną podaż zamiast rozpadu na raz.

Ashwaganda powoduje poprawę nastroju. Jest to naturalne zioło, które od dawna stosuje się w tradycyjnych lekach i zaczyna się wprowadzać do żywienia sportowców ze względu na jego właściwości przeciwzapalne, antystresowe i przeciwutleniające.10

 

Czyste niezbędne elektrolity

Utrzymanie nawodnienia jest niezbędne w każdym sporcie oraz ćwiczeniach. A kiedy intensywnie ćwiczyć, wydzielasz zwiększoną ilość potu, która nie tylko powoduje utratę wody, ale i ważnych elektrolitów.

Są one potrzebne w organizmie, aby dostarczyć energię elektryczną dla wszystkich ważnych funkcji, w tym reakcji nerwów i funkcji mięśni.11 Nasze Elektrolity w proszku to mieszanka czterech niezbędnych elektrolitów – sodu, potasu, wapnia i magnezu –  można w prosty sposób dodać ją do wody lub soku i stworzyć orzeźwiający napój podczas treningu.

 

Żel energetyczny Elite

Niezależnie od tego, czy jesteś w połowie meczu kwalifikacyjnego, czy pokonujesz kolejny kilometr na  półmaratonie – potrzebujesz szybkiego zastrzyku energii, aby naładować baterie przy minimalnym wysiłku.

Nasze saszetki Energy Elite™ mogą dodać CI energii niezależnie od tego, gdzie jesteś i co robisz. Nie potrzeba ich z niczym mieszać, wystarczy wsypać zawartość do ust.

Zawierają 25g szybko trawionych węglowodanów, które uzupełniają zapasy glikogenu w mięśniach. Dodatkowo zawierają mieszankę elektrolitów aby pomóc uzupełnić niezbędne sole utracone przez pot, wraz z kompleksem witaminy B, aby zmniejszyć uczucie zmęczenia.12

 

Najlepsze suplementy do stosowania po treningu

Recovery XS

Badania wykazały, że suplementy zawierające połączenie węglowodanów i białka są najskuteczniejsze w uzupełnianiu glikogenu w mięśniach po wysiłku fizycznym,13 co sprawia, że ta mieszanka posiada ogromny wpływ na Twój organizm, dlatego powinieneś włączyć ją do codziennej rutyny.

Recovery XS zawiera 28 g białka na 100 g, wraz z 47g węglowodanów ze skrobi kukurydzy woskowej i maltodekstryny – idealne do wspomagania regeneracji mięśni.14

Dodaliśmy także niezbędne aminokwasy, L-leucynę i L-glutaminę, które są kluczem do syntezy białek mięśniowych i mogą pomóc w zmniejszeniu uszkodzeń mięśni.9,15,16

 

THE Whey+

Ten proszek to wszystko, czego potrzebuje Twój organizm po treningu.

THE Whey + to nasza wyjątkowa mieszanka najczystszego izolatu serwatki z GroPlex ™ – dynamicznej kombinacji białka szybko i wolno trawiącego – zapewniając ciągłą podaż białka, a także szybkiego dostarczenia białka do mięśni w celu pobudzenia ich do wzrostu.

Dodatkowo zawiera BCAA, leucynę i glutaminę, które pomagają w regeneracji.8,9,16 Dzięki temu zestawieniu będziesz mógł szybciej osiągnąć swój cel.

Zapobieganie urazom

To może wydać się oczywiste, ale dbanie o swoje ciało jest prostym sposobem na poprawę wyników w sporcie.

Trening i zabawa mogą obciążać twoje ciało, szczególnie stawy i kości, niezależnie od wieku. Pomóż chronić je przed poważnymi obrażeniami lub zbyt wczesnym wspomaganiem się kulami i spróbuj:

 

Glukozamina HCL i Chondroityna

Naturalnie występujące w organizmie, glukozamina i chondroityna są składnikami chrząstki, która absorbuje uderzenia i amortyzuje stawy podczas ruchu.

Badania wykazały, że przyjmowanie glukozaminy i chondroityny może łagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego,18 w jednym badaniu pacjenci z różnym natężeniem bólu kolana od umiarkowanego do ciężkiego przyjmujący chondroitynę również wykazywali zmniejszenie obrzęku stawu kolanowego19 – więc staraj się zwalczać te bóle przy pomocy naszych tabletek wodorotlenku glukozaminy.

 

Wapń i magnez

Te dwa niezbędne minerały mogą być bardzo cennym wsparciem w treningu, ponieważ odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i są potrzebne dla zdrowia kości. Magnez również bierze udział w syntezie białek.3

 

Codzienne witaminy

Suplementacja witamin jest niezwykle ważna dla ogólnego stanu zdrowia, jak również wyników sportowych, ponieważ biorą one udział w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, dzięki czemu mogą pomóc w powrocie do treningu, dobrym samopoczuciu i utrzymaniu zdrowia.

Nasze codzienne witaminy to szybki i wygodny sposób, aby mieć pewność, że spożywasz odpowiednią ilość siedmiu niezbędnych witamin, wspierając układ odpornościowy, układ nerwowy i metabolizm .3

Co więcej, witamina C i E są jednocześnie przeciwutleniaczami, co oznacza, że ​​mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny po wysiłku fizycznym. Badanie w zakresie medycyny sportowej dotyczące roli witamin antyoksydacyjnych w zapobieganiu urazom mięśni wywołanych wysiłkiem wykazało, że witaminy te mogą być polecane osobom ćwiczącym ciężko i regularnie.15

 

Ubrania kompresyjne

Po ciężkim treningu jedyne co chcesz na siebie założyć to bluza z kapturem i luźne spodnie, ale zaufaj nam, odzież kompresyjna może pomóc Ci w regeneracji.

Ubrania kompresyjne pod wpływem ucisku stymulują krążenie, utrzymując mięśnie w cieple i zwiększając przepływ krwi. Może to pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego lub narastaniu kwasu mlekowego.

Badanie przeprowadzone w Journal of Sports Medicine and Physical Fitness wykazało, że utlenowanie tkanek w grupie sportowców, którzy nosili rajstopy kompresyjne było istotnie wyższe w porównaniu do tych, którzy z nich nie korzystali17 — więc może warto zmienić swój strój do ćwiczeń.

 


Przypisy: 

 1. Graham, T., Rush, J. and Soeren, M. (1994). Caffeine and Exercise: Metabolism and Performance. Canadian Journal of Applied Physiology, 19(2), pp. 111-138.
 2. Graham, T. (2001). Caffeine and Exercise. Sports Medicine, [online] 31(11), pp.785-807.
 3. Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności.
 4. Kimura, K., Ozeki, M., Juneja, L. and Ohira, H. (2007). L-Theanine reduces psychological and physiological stress responses. Biological Psychology, 74(1), pp.39-45.
 5. Volek, J. S., Kraemer, W. J., Bush, J. A., Boetes, M., Incledon, T., Clark, K. L., & Lynch, J. M. (1997). Creatine supplementation enhances muscular performance during high-intensity resistance exerciseJournal of the American Dietetic Association97(7), 765-770.
 6. Hespel, P., Maughan, R. J., & Greenhaff, P. L. (2006). Dietary supplements for footballJournal of Sports Sciences24(07), 749-761.
 7. Grindstaff, P. D., R. B. Kreider, R. Bishop, et al. Effects of creatine supplementation on repetitive sprint performance and body composition in competitive swimmersInt. J. Sport Nutr.7:330-346, 1997.
 8. Blomstrand, E., Eliasson, J., Karlsson, H. K., & Köhnke, R. (2006). Branched-chain amino acids activate key enzymes in protein synthesis after physical exerciseThe Journal of nutrition136(1), 269S-273S.
 9. Higashiguchi, T., Hasselgren, P. O., Wagner, K., & Fischer, J. E. (1993). Effect of glutamine on protein synthesis in isolated intestinal epithelial cells.Journal of Parenteral and Enteral Nutrition17(4), 307-314.
 10. Mishra, L. C., Singh, B. B., & Dagenais, S. (2000). Scientific basis for the therapeutic use of Withania somnifera (ashwagandha): a reviewAlternative medicine review5(4), 334-346.
 11. Magnez przyczynia się do bilansu elektrolitów. Wapń przyczynia się do prawidłowej pracy mięśni oraz neurotransmisji. Potas przyczynia się do prawidłowej pracy mięśni oraz prawidłowej pracy układu nerwowego.
 12. Witamina B przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia i uczucia znużenia.
 13. Ivy, J. L., Goforth Jr, H. W., Damon, B. M., McCauley, T. R., Parsons, E. C., & Price, T. B. (2002). Early postexercise muscle glycogen recovery is enhanced with a carbohydrate-protein supplementJournal of Applied Physiology93(4), 1337-1344.
 14. Węglowodany przyczyniają się do prawidłowej regeneracji oraz funkcjonowania mięśni (skurczu) po intensywnym i/lub długotrwałym wysiłku fizycznym prowadzącym do zmęczenia mięśni oraz wyczerpania rezerw glikogenu w mięśniach szkieletowych. Korzystny efekt uzyskuje się przy spożyciu 4g węglowodanów ze wszystkich źródeł na kilogram masy ciała, w ciągu pierwszych 4 godzin i nie później niż 6 po zakończeniu intensywnego i/lub długotrwałego wysiłku fizycznego, prowadzącego do zmęczenia mięśni oraz wyczerpania rezerw glikogenu w mięśniach szkieletowych.
 15. Dekkers, J. C., van Doornen, L. J., & Kemper, H. C. (1996). The role of antioxidant vitamins and enzymes in the prevention of exercise-induced muscle damageSports medicine21(3), 213-238.
 16. Anthony, J. C., Anthony, T. G., & Layman, D. K. (1999). Leucine supplementation enhances skeletal muscle recovery in rats following exerciseThe Journal of nutrition129(6), 1102-1106.
 17. Bringard, A., Denis, R., Belluye, N., & Perrey, S. (2006). Effects of compression tights on calf muscle oxygenation and venous pooling during quiet resting in supine and standing positions.Journal of sports medicine and physical fitness46(4), 548.
 18. Philippi, A. F., Leffler, C. T., Leffler, S. G., Mosure, J. C., & Kim, P. D. (1999). Glucosamine, chondroitin, and manganese ascorbate for degenerative joint disease of the knee or low back: a randomized, double-blind, placebo-controlled pilot studyMilitary medicine164(2), 85-91.
 19. Hochberg, M. C., & Clegg, D. O. (2008). Potential effects of chondroitin sulfate on joint swelling: a GAIT report. Osteoarthritis and cartilage16, S22-S24.


Evangeline Howarth

Evangeline Howarth

Pisarz i redaktor

Evangeline brała udział w sportach wyczynowych od najmłodszych lat. Jako wykwalifikowana RYA Jako instruktor pływania na łódce, rozumie znaczenie właściwego odżywiania przy sportach ekstremalnych i wytrzymałościowych, zwłaszcza ze względu na jej doświadczenie w drużynach Team GBR, jako kapitan drużyny trenujący swój pierwszy zespół uniwersytecki.

W wolnym czasie Evangeline uwielbia biegać – zwłaszcza w maratonach. W weekendy znajdziesz ją uprawiającą sporty wodne lub wędrującą po wzgórzach. Jej ulubione wieczory spędza na sesji HIIT lub na przysiadach na siłowni, zanim zacznie się zajadać pikantnymi potrawami z dużą ilości warzyw - mniam!

Dowiedz się więcej o doświadczeniu Evie tutaj.


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!