Przejdź do głównej zawartości
Suplementy

Fosfatydyloseryna – co to jest? Czy warto stosować?

Fosfatydyloseryna – co to jest? Czy warto stosować?
Jennifer Blow
Redaktor i Wykwalifikowany Dietetyk7 lat Ago
Wyświetl profil Jennifer Blow

Producenci leków prześcigają się w wynajdywaniu coraz to nowych substancji, które mają mieć zbawienny wpływ na nasze organizmy. Z jednej strony jest to wspaniałe bo możemy osiągać coraz lepsze rezultaty sportowe oraz sylwetkowe, z drugiej jest dosyć niebezpieczne. Dlaczego? Ponieważ ludzie często przeczytają o czymś, lub zwyczajnie usłyszą, że ma pozytywne działanie i od razu się na to rzucają. Trzeba pamiętać, że wszystkie coraz to nowe substancje powinny zostać dokładnie przebadane aby wejść na rynek. Dlatego nim kupi się jakiś dodatkowy suplement dobrze jest się zapoznać z badaniami na jego temat. W tym artykule przybliżę wam temat substancji o dziwnej i trudnej nazwie. Fostatydyloseryna, bo o niej mowa jest fosfolipidem niezbędnym do prawidłowej pracy i funkcjonowania mózgu.

 Fosfatydyloseryna - Fosfolipidy

Czym są w takim razie fosfolipidy? Otóż są to substancje, a dokładniej molekuły wchodzące w skład wszystkich komórek organizmu. Stanowią element budulcowy błony komórkowej. Składają się z aminokwasów oraz lipidów, czyli tłuszczów. Błony komórkowe jako podstawową strukturę budowy mają dwuwarstwę fosfolipidową. Te fosfolipidy warunkują płynność biologiczną komórki, czyli innymi słowy wpływają na funkcjonowanie enzymów, przekaźników i receptorów związanych z błoną. Trudne prawda? No dobrze więc teraz łatwiej. Zabezpieczają one wnętrze komórki przed środowiskiem zewnętrznym oraz stanowią bramę wpuszczającą i wypuszczającą odpowiednie substancje do i z komórki. Dlatego właśnie tak istotne jest by błona komórkowa nie została uszkodzona. Fosfolipidy pełnią szereg ważnych funkcji takich jak:

 • Hamowanie procesu włóknienia w wątrobie
 • Udoskonalania przepływu krwi w naczyniach krwionośnych
 • Poprawie elastyczności krwinek
 • Jako tłuszcze są niezbędne do wchłaniania się witamin w nich rozpuszczalnych, czyli A,D,E,K
 • Poprawa trawienia tłuszczów
 • Działanie przeciwmiażdżycowe
 • Stymulacja rozpuszczalności cholesterolu w żółci

Widzimy, że są to bardzo ważne dla naszego zdrowia substancje. Sama fostatydyloseryna natomiast zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jego działanie na organizm sportowca jest niepożądane, ponieważ powoduje zmęczenie i rozpad masy mięśniowej. Suplementacja tego środka ma także jakoby zwiększać poziom testosteronu w ciele. Oznaczać by to mogło, że świetnie sprawdzi się dla osób pragnących zbudować i utrzymać beztłuszczową masę ciała.

 

Czy jest to środek naturalny?

Obecnie w ciele człowieka wykryto około 60 g fostatydyloseryny, z czego połowa znajduje się w błonach komórkowych komórek mózgu. W momencie dostania się do krwi bardzo szybko przedostaje się ona także do neuronów. Tam pomaga mózgowi w skutecznym metabolizowaniu glukozy, czyli uzyskiwaniu energii. Wedle badań przeprowadzonych na golfistach, po 42 dniach stosowania 200 mg fostatydyloseryny ich celność zwiększyła się o 20%, natomiast poziom kortyzolu zmniejszył się o 32%. Może to świadczyć, o jej pozytywnym działaniu na pamięć, koncentrację oraz niwelowanie efektów stresu i zmęczenia mózgu.

Fosfatydyloseryna - korzyści

Korzyści płynące z suplementowania fostatydyloseryny:

 • Zwiększenie ogólnych zdolności poznawczych i pamięci
 • Poprawa koncentracji i przyśpieszenie procesów uczenia się
 • Spowolnienie starzenia się mózgu
 • Regeneracja uszkodzonych komórek mózgu
 • Zmniejszanie poziomu stresu i niepokoju, pozytywny wpływ na nastrój
 • Pobudza produkcje dopaminy przez mózg

Jak widać fostatydyloseryna jest dosyć ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Gdzie ją możemy w takim razie znaleźć? Niegdyś produkowaną ją z mózgu bydła, na szczęście już tego zaniechano. Teraz wykorzystuje się do tego soję. Dawka zalecana to około 100 do 500 mg na dobę. Ponieważ substancja ta staje się coraz powszechniejsza, przeprowadzane są badania nad jej toksycznością i skutkami ubocznymi. Póki co tak owych nie stwierdzono. Fostatydyloseryna jest dobrze tolerowana zarówno przez osoby zdrowe, jak i schorowane, a także osoby starsze.

Podsumowanie

Fostatydyloseryna stanowi ciekawy środek pochodzenia naturalnego. Jestem zwolennikiem wykorzystywania naturalnych substancji w suplementacji, dlatego polecam wypróbować ją zamiast innych nieznanych środków. Każdy kto pragnie dowiedzieć się więcej na temat fostatydyloseryny powinien poszperać w zagranicznych publikacjach na jej temat.

Jennifer Blow
Redaktor i Wykwalifikowany Dietetyk
Wyświetl profil Jennifer Blow

Jennifer Blow jest naszym UKVRN Registered Associate Nutritionist - Brytyjskim rejestr kompetentnych i wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie żywienia. Ma tytuł Licencjata Nauk Ścisłych W Dziedzinie Nauk Żywieniowych i Magistra Nauk Ścisłych W Dziedzinie Badań Nad Odżywianiem, a obecnie specjalizuje się w stosowaniu suplementów sportowych dla zdrowia i sprawności fizycznej, popartych badaniami opartymi na dowodach naukowych.

Jennifer była cytowana lub wymieniana jako dietetyk w najważniejszych publikacjach internetowych, w tym w Vogue, Elle i Grazia, za jej wiedzę z zakresu nauk żywieniowych dla ćwiczeń i zdrowego trybu życia.

Jej szerokie doświadczenie obejmuje pracę z NHS na próbach interwencji dietetycznych, po konkretne badania naukowe nad suplementacją kwasów tłuszczowych omega-3, a także wpływ fast foodów na zdrowie, które przedstawiła w corocznej Konferencji Nutrition Society. Jennifer bierze udział w wielu wydarzeniach związanych z rozwojem zawodowym, aby zapewnić, że jej wiedza i praktyka pozostaje na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o doświadczeniu Jennifer tutaj.

W wolnym czasie Jennifer uwielbia wędrówki po wzgórzach i jazdę na rowerze, a w swoich postach uwielbia udowodniać, że zdrowe odżywianie nie oznacza głodu przez całe życie.

myprotein