Suplementy

Fosfatydyloseryna – co to jest? Czy warto stosować?

Producenci leków prześcigają się w wynajdywaniu coraz to nowych substancji, które mają mieć zbawienny wpływ na nasze organizmy. Z jednej strony jest to wspaniałe bo możemy osiągać coraz lepsze rezultaty sportowe oraz sylwetkowe, z drugiej jest dosyć niebezpieczne. Dlaczego? Ponieważ ludzie często przeczytają o czymś, lub zwyczajnie usłyszą, że ma pozytywne działanie i od razu się na to rzucają. Trzeba pamiętać, że wszystkie coraz to nowe substancje powinny zostać dokładnie przebadane aby wejść na rynek. Dlatego nim kupi się jakiś dodatkowy suplement dobrze jest się zapoznać z badaniami na jego temat. W tym artykule przybliżę wam temat substancji o dziwnej i trudnej nazwie. Fostatydyloseryna, bo o niej mowa jest fosfolipidem niezbędnym do prawidłowej pracy i funkcjonowania mózgu.

 Fosfatydyloseryna – Fosfolipidy

Czym są w takim razie fosfolipidy? Otóż są to substancje, a dokładniej molekuły wchodzące w skład wszystkich komórek organizmu. Stanowią element budulcowy błony komórkowej. Składają się z aminokwasów oraz lipidów, czyli tłuszczów. Błony komórkowe jako podstawową strukturę budowy mają dwuwarstwę fosfolipidową. Te fosfolipidy warunkują płynność biologiczną komórki, czyli innymi słowy wpływają na funkcjonowanie enzymów, przekaźników i receptorów związanych z błoną. Trudne prawda? No dobrze więc teraz łatwiej. Zabezpieczają one wnętrze komórki przed środowiskiem zewnętrznym oraz stanowią bramę wpuszczającą i wypuszczającą odpowiednie substancje do i z komórki. Dlatego właśnie tak istotne jest by błona komórkowa nie została uszkodzona. Fosfolipidy pełnią szereg ważnych funkcji takich jak:

 • Hamowanie procesu włóknienia w wątrobie
 • Udoskonalania przepływu krwi w naczyniach krwionośnych
 • Poprawie elastyczności krwinek
 • Jako tłuszcze są niezbędne do wchłaniania się witamin w nich rozpuszczalnych, czyli A,D,E,K
 • Poprawa trawienia tłuszczów
 • Działanie przeciwmiażdżycowe
 • Stymulacja rozpuszczalności cholesterolu w żółci

Widzimy, że są to bardzo ważne dla naszego zdrowia substancje. Sama fostatydyloseryna natomiast zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jego działanie na organizm sportowca jest niepożądane, ponieważ powoduje zmęczenie i rozpad masy mięśniowej. Suplementacja tego środka ma także jakoby zwiększać poziom testosteronu w ciele. Oznaczać by to mogło, że świetnie sprawdzi się dla osób pragnących zbudować i utrzymać beztłuszczową masę ciała.

 

Czy jest to środek naturalny?

Obecnie w ciele człowieka wykryto około 60 g fostatydyloseryny, z czego połowa znajduje się w błonach komórkowych komórek mózgu. W momencie dostania się do krwi bardzo szybko przedostaje się ona także do neuronów. Tam pomaga mózgowi w skutecznym metabolizowaniu glukozy, czyli uzyskiwaniu energii. Wedle badań przeprowadzonych na golfistach, po 42 dniach stosowania 200 mg fostatydyloseryny ich celność zwiększyła się o 20%, natomiast poziom kortyzolu zmniejszył się o 32%. Może to świadczyć, o jej pozytywnym działaniu na pamięć, koncentrację oraz niwelowanie efektów stresu i zmęczenia mózgu.

Fosfatydyloseryna – korzyści

Korzyści płynące z suplementowania fostatydyloseryny:

 • Zwiększenie ogólnych zdolności poznawczych i pamięci
 • Poprawa koncentracji i przyśpieszenie procesów uczenia się
 • Spowolnienie starzenia się mózgu
 • Regeneracja uszkodzonych komórek mózgu
 • Zmniejszanie poziomu stresu i niepokoju, pozytywny wpływ na nastrój
 • Pobudza produkcje dopaminy przez mózg

Jak widać fostatydyloseryna jest dosyć ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Gdzie ją możemy w takim razie znaleźć? Niegdyś produkowaną ją z mózgu bydła, na szczęście już tego zaniechano. Teraz wykorzystuje się do tego soję. Dawka zalecana to około 100 do 500 mg na dobę. Ponieważ substancja ta staje się coraz powszechniejsza, przeprowadzane są badania nad jej toksycznością i skutkami ubocznymi. Póki co tak owych nie stwierdzono. Fostatydyloseryna jest dobrze tolerowana zarówno przez osoby zdrowe, jak i schorowane, a także osoby starsze.

Podsumowanie

Fostatydyloseryna stanowi ciekawy środek pochodzenia naturalnego. Jestem zwolennikiem wykorzystywania naturalnych substancji w suplementacji, dlatego polecam wypróbować ją zamiast innych nieznanych środków. Każdy kto pragnie dowiedzieć się więcej na temat fostatydyloseryny powinien poszperać w zagranicznych publikacjach na jej temat.Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski

Specjalista ds. Żywienia

Jak każdy miewam chwilę słabości, w których lubię usiąść z paczką ciastek, kubkiem mleka i obejrzeć ulubiony serial. Uwielbiam też w ciepłym łóżku z kawą w ręku czytać książki. Moją prawdziwą pasją jest jednak boks. To on pozwolił mi wyrzeźbić swoje ciało i dał mi pewność siebie. Kiedyś miałem dużą nadwagę i poważne kompleksy, dziś pokazuje innym jak można sobie z takimi problemami poradzić. Jestem czynnym sportowcem, trenerem personalnym oraz specjalistą ds. żywienia. Posiadam spore doświadczenie w pracy z "ciężkimi" przypadkami. Sam byłem jednym z nich. Prowadzę, modelki, biegaczy, sportowców i zwykłych ludzi w drodze do ich wymarzonej sylwetki i wyników sportowych. Moim życiowym motto są słowa Jana Pawła II "wymgajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali".


Tomasz teraz poleca


Sprawdź nasze najnowsze promocje! KUP TERAZ