Przejdź do głównej zawartości
Suplementy

Co to jest Kwas Alfa Liponowy? Jak działa? | Stosowanie i Korzyści

Co to jest Kwas Alfa Liponowy? Jak działa? | Stosowanie i Korzyści
Jennifer Blow
Redaktor i Wykwalifikowany Dietetyk7 lat Ago
Wyświetl profil Jennifer Blow

Kwas alfa liponowy – ALA

Kwas alfa liponowy w skrócie nazywana ALA jest coraz popularniejszy ze względu na swoje pozytywne oddziaływanie na nasz organizm. Każdy kto trenuje bądź pragnie się po prostu zdrowo odżywiać szuka ciekawostek i nowinek ze świata dietetycznego. ALA jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że zwalcza wolne rodniki tlenowe, które odpowiedzialne są między innymi za zmęczenie oraz powstawanie komórek rakowych. W naturze kwas ten występuje w każdej żywej komórce. Z chemicznego punktu widzenia kwas alfa liponowy jest tłuszczem, który przypomina witaminy. Mimo, że znajduje się w naszym ciele to nasz organizm jest wstanie wytworzyć go w bardzo małych, często niewystarczających ilościach. Dlatego właśnie musimy go dostarczać z pożywienia. Głównie, co będzie złą informacją dla wegan, z mięsa, lecz także szpinaku oraz drożdży piwnych. Piwo nie jest takie złe jak się może okazać.

Korzyści Kwasu Alfa Liponowego

ALA ma dwa nadrzędne zadania w naszym ustroju. Pozostałe pozytywne efekty są skutkiem ubocznym. Przede wszystkim wspomaga metabolizm spożytych pokarmów. Wedle dostępnym opracowań można wywnioskować, że pomaga w możliwie najefektywniejszym pozyskiwaniu energii z węglowodanów, tłuszczów, a także białek. Ma również przyczyniać się do redukcji tkanki tłuszczowej poprzez wspomaganie procesu zwanego lipolizą, czyli rozpadu tkanki tłuszczowej. No dobrze, ale jak to się odbywa?

Słyszeliście może o mitochondriach? Są to elementy komórek. Szacuje się, że około 85% tlenu pochodząca z każdego wdechu pochłaniana jest właśnie przez mitochondria. Są swego rodzaju generatorem energii. Ich niszczenie powodowane starzeniem jest przyczyną wielu chorób. Kwas ALA w znacznym stopniu jest wstanie ten proces spowolnić. Wedle badań przeprowadzanych na zwierzętach, część mitochondriów może się nawet zregenerować. Jest to bardzo obszerny temat i mocno polecam poszerzyć sobie tą wiedzę. Powiem teraz tylko, że kwas alfa liponowy jest wstanie bardzo wspomóc prace mitochondriów oraz spowolnić ich działania starzejące na nasz organizm. Przemysł farmaceutyczny oraz kosmetyczny bardzo mocno to wykorzystuje. Coraz częściej można spotkać się z kremami zawierającymi ALA, które mają działać odmładzająco i wygładzająco na skórę. Wracając jednak do tematu. Prócz poprawy metabolizmu ALA świetnie zwalcza wolne rodniku o czym już wspomniałem.

ALA i choroby

ALA stosowany może być także w leczeniu chorób nowotworowych. Oprócz tego, że wspomaga układ immunologiczny to dodatkowo hamuje namnażanie się wirusów. Ten fakt wykorzystywany jest przy terapii zarażonych wirusem HIV. To oczywiście nie koniec jego właściwości. Zapobiega katarakcie oraz chroni komórki mózgu. Coraz częściej także wspomina się o tym, że wspomaga oczyszczanie wątroby. ALA może być wykorzystany przy zatruciach substancjami chemicznymi, metalami ciężkimi, a także grzybami. Widzimy jak na dłoni, że jest to bardzo ważny kwas tłuszczowy dla naszego organizmu. ALA stanowi kolejny dowód na to, że nie wszystkie tłuszcze są złe. Wręcz przeciwnie, są takie, które są nam niezbędne. I właśnie ALA należy do takich niezbędnych kwasów tłuszczowych. Wedle niektórych ekspertów, jest nawet jedynym niezbędnym kwasem tłuszczowym. Wspomniałem gdzie go można znaleźć. Zapomniałbym o jeszcze jednym istotnym pokarmie, jakim jest olej lniany.

Kwas Alfa Liponowy a Cukrzyca

ALA stosowany jest także w leczeniu powikłań cukrzycy, ponieważ poprawia wrażliwość insulinową.  Wzmaga także produkcję glutationu, którego z wiekiem mamy coraz mniej. O samym glutationie warto poczytać więcej, ponieważ jest naprawdę ważną substancją. ALA wspomaga także działanie pozostałych przeciwutleniaczy. Dodatkowo wspomaga regenerację wątroby oraz poprawia wzrok. Zmniejsza poziom trójglicerydów oraz obniża poziom cukru we krwi. Każdy, kto cierpi na migreny, również powinien zwrócić uwagę na ten kwas, ponieważ pomaga w pozbyciu się uciążliwych dolegliwości.

Dawkowanie

Dawkowanie ALA uznane za zapobiegawcze to około 100-150 mg. Natomiast w przypadku chorób oraz sportowców dawka może być wyższa. Nie wykazuje on działań niepożądanych. W przypadku przedawkowania mogą pojawić się co najwyżej problemy żołądkowe bądź wysypka. Wtedy oczywiście zaleca się zmniejszenie dawki lub zaprzestanie suplementowania. Ostatnią rzeczą, na jaką pragnę zwrócić uwagę to fakt, że firmy farmaceutyczne coraz częściej próbują dosłownie wciskać nam sztuczne substancje, które są znacznie droższe oraz często nawet szkodliwe. Stosując suplementację należy sprawdzić dobrze jej źródło, by mieć pewność, że przyniesie ona oczekiwane skutki.

Jennifer Blow
Redaktor i Wykwalifikowany Dietetyk
Wyświetl profil Jennifer Blow

Jennifer Blow jest naszym UKVRN Registered Associate Nutritionist - Brytyjskim rejestr kompetentnych i wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie żywienia. Ma tytuł Licencjata Nauk Ścisłych W Dziedzinie Nauk Żywieniowych i Magistra Nauk Ścisłych W Dziedzinie Badań Nad Odżywianiem, a obecnie specjalizuje się w stosowaniu suplementów sportowych dla zdrowia i sprawności fizycznej, popartych badaniami opartymi na dowodach naukowych.

Jennifer była cytowana lub wymieniana jako dietetyk w najważniejszych publikacjach internetowych, w tym w Vogue, Elle i Grazia, za jej wiedzę z zakresu nauk żywieniowych dla ćwiczeń i zdrowego trybu życia.

Jej szerokie doświadczenie obejmuje pracę z NHS na próbach interwencji dietetycznych, po konkretne badania naukowe nad suplementacją kwasów tłuszczowych omega-3, a także wpływ fast foodów na zdrowie, które przedstawiła w corocznej Konferencji Nutrition Society. Jennifer bierze udział w wielu wydarzeniach związanych z rozwojem zawodowym, aby zapewnić, że jej wiedza i praktyka pozostaje na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o doświadczeniu Jennifer tutaj.

W wolnym czasie Jennifer uwielbia wędrówki po wzgórzach i jazdę na rowerze, a w swoich postach uwielbia udowodniać, że zdrowe odżywianie nie oznacza głodu przez całe życie.

myprotein