Suplementy

Co to jest Kwas Alfa Liponowy? Jak działa? | Stosowanie i Korzyści

Kwas alfa liponowy – ALA

Kwas alfa liponowy w skrócie nazywana ALA jest coraz popularniejszy ze względu na swoje pozytywne oddziaływanie na nasz organizm. Każdy kto trenuje bądź pragnie się po prostu zdrowo odżywiać szuka ciekawostek i nowinek ze świata dietetycznego. ALA jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że zwalcza wolne rodniki tlenowe, które odpowiedzialne są między innymi za zmęczenie oraz powstawanie komórek rakowych. W naturze kwas ten występuje w każdej żywej komórce. Z chemicznego punktu widzenia kwas alfa liponowy jest tłuszczem, który przypomina witaminy. Mimo, że znajduje się w naszym ciele to nasz organizm jest wstanie wytworzyć go w bardzo małych, często niewystarczających ilościach. Dlatego właśnie musimy go dostarczać z pożywienia. Głównie, co będzie złą informacją dla wegan, z mięsa, lecz także szpinaku oraz drożdży piwnych. Piwo nie jest takie złe jak się może okazać.

Korzyści Kwasu Alfa Liponowego

ALA ma dwa nadrzędne zadania w naszym ustroju. Pozostałe pozytywne efekty są skutkiem ubocznym. Przede wszystkim wspomaga metabolizm spożytych pokarmów. Wedle dostępnym opracowań można wywnioskować, że pomaga w możliwie najefektywniejszym pozyskiwaniu energii z węglowodanów, tłuszczów, a także białek. Ma również przyczyniać się do redukcji tkanki tłuszczowej poprzez wspomaganie procesu zwanego lipolizą, czyli rozpadu tkanki tłuszczowej. No dobrze, ale jak to się odbywa?

Słyszeliście może o mitochondriach? Są to elementy komórek. Szacuje się, że około 85% tlenu pochodząca z każdego wdechu pochłaniana jest właśnie przez mitochondria. Są swego rodzaju generatorem energii. Ich niszczenie powodowane starzeniem jest przyczyną wielu chorób. Kwas ALA w znacznym stopniu jest wstanie ten proces spowolnić. Wedle badań przeprowadzanych na zwierzętach, część mitochondriów może się nawet zregenerować. Jest to bardzo obszerny temat i mocno polecam poszerzyć sobie tą wiedzę. Powiem teraz tylko, że kwas alfa liponowy jest wstanie bardzo wspomóc prace mitochondriów oraz spowolnić ich działania starzejące na nasz organizm. Przemysł farmaceutyczny oraz kosmetyczny bardzo mocno to wykorzystuje. Coraz częściej można spotkać się z kremami zawierającymi ALA, które mają działać odmładzająco i wygładzająco na skórę. Wracając jednak do tematu. Prócz poprawy metabolizmu ALA świetnie zwalcza wolne rodniku o czym już wspomniałem.

ALA i choroby

ALA stosowany może być także w leczeniu chorób nowotworowych. Oprócz tego, że wspomaga układ immunologiczny to dodatkowo hamuje namnażanie się wirusów. Ten fakt wykorzystywany jest przy terapii zarażonych wirusem HIV. To oczywiście nie koniec jego właściwości. Zapobiega katarakcie oraz chroni komórki mózgu. Coraz częściej także wspomina się o tym, że wspomaga oczyszczanie wątroby. ALA może być wykorzystany przy zatruciach substancjami chemicznymi, metalami ciężkimi, a także grzybami. Widzimy jak na dłoni, że jest to bardzo ważny kwas tłuszczowy dla naszego organizmu. ALA stanowi kolejny dowód na to, że nie wszystkie tłuszcze są złe. Wręcz przeciwnie, są takie, które są nam niezbędne. I właśnie ALA należy do takich niezbędnych kwasów tłuszczowych. Wedle niektórych ekspertów, jest nawet jedynym niezbędnym kwasem tłuszczowym. Wspomniałem gdzie go można znaleźć. Zapomniałbym o jeszcze jednym istotnym pokarmie, jakim jest olej lniany.

Kwas Alfa Liponowy a Cukrzyca

ALA stosowany jest także w leczeniu powikłań cukrzycy, ponieważ poprawia wrażliwość insulinową.  Wzmaga także produkcję glutationu, którego z wiekiem mamy coraz mniej. O samym glutationie warto poczytać więcej, ponieważ jest naprawdę ważną substancją. ALA wspomaga także działanie pozostałych przeciwutleniaczy. Dodatkowo wspomaga regenerację wątroby oraz poprawia wzrok. Zmniejsza poziom trójglicerydów oraz obniża poziom cukru we krwi. Każdy, kto cierpi na migreny, również powinien zwrócić uwagę na ten kwas, ponieważ pomaga w pozbyciu się uciążliwych dolegliwości.

Dawkowanie

Dawkowanie ALA uznane za zapobiegawcze to około 100-150 mg. Natomiast w przypadku chorób oraz sportowców dawka może być wyższa. Nie wykazuje on działań niepożądanych. W przypadku przedawkowania mogą pojawić się co najwyżej problemy żołądkowe bądź wysypka. Wtedy oczywiście zaleca się zmniejszenie dawki lub zaprzestanie suplementowania. Ostatnią rzeczą, na jaką pragnę zwrócić uwagę to fakt, że firmy farmaceutyczne coraz częściej próbują dosłownie wciskać nam sztuczne substancje, które są znacznie droższe oraz często nawet szkodliwe. Stosując suplementację należy sprawdzić dobrze jej źródło, by mieć pewność, że przyniesie ona oczekiwane skutki.Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski

Specjalista ds. Żywienia

Tomasz Piotrowski jest czynnym sportowcem uprawiającym pięściarstwo. Posiada duże doświadczenie w pracy trenera personalnego oraz specjalisty ds. żywienia i suplementacji. Wiedzę zdobywał na kursach u najlepszych specjalistów w Polsce. Odbył kursy z dziedziny treningu personlanego, treningu kettlebell, żywienia i suplementacji w sporcie oraz psychodietetyki. Artykuły Tomasza możecie znaleźć na takich portalach internetowych jak https://www.budujmase.pl/ oraz http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/ a także https://www.fabrykasily.pl/. Ma za sobą również publikację w magazynie sportowym Sport-max. Więcej na temat Tomka możecie dowiedzieć się z jego social media https://www.instagram.com/tomasz_s.o.s_piotrowski/ Tomasz trenuje boks już przeszło 10 lat i z sukcesami startuje w zawodach. Nagrywa filmy edukacyjne na swój kanał YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC_cUUfZBxxtRCLr_HsQD0RA?view_as=subscriber) poświęcony jego ukochanemu sportowi. Przeszedł długą drogę testując na sobie wszelką wiedzą teroretyczną jaką posiadł. Obecnie specjalizuje się w zakresie suplemetnacji oraz treningów ukierunkowanych pod sporty walki. W wolnym czasie Tomasz uwielbia czytać książki, oglądać seriale oraz filmy takich wyworni jak Marvel oraz DC. Kocha zwierzęta i dlugie spacery po lesie. Próbuje także łączyć swoje upodobania do słodyczy z tworzeniem ich zdrowych zamienników, udowadniając, że łasuchy mogą być wysportowani.


Tomasz teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!