Suplementy

Odżywki na rzeźbę | Wspomóż swoją redukcję | Wykuj mięśnie

Odżywki na rzeźbę

Odżywki na rzeźbę stanowią szereg debat wśród bywalców siłowni oraz ekspertów. Coraz więcej ludzi sięga po suplementację. W dobie rozwijającej się medycyny, firm suplementacyjnych, a także farmaceutycznych coraz trudniej jest oddzielić produkty faktycznie działające od marketingowej propagandy.

Postaram się obiektywnie powiedzieć na jakie suplementy należy więc zwrócić uwagę planując swoją drogę do wymarzonej sylwetki. W pierwszej kolejności oczywiście musimy zaplanować swoje treningi oraz dietę. Nawet najlepsza suplementacja bez tych dwóch elementów na nic się nam nie zda. Wyrzucimy tylko pieniądze w błoto. By rozpocząć redukowanie tkanki tłuszczowej należy mieć ujemny bilans kaloryczny. Oznacza to, że musimy zjadać mniej energii niż zużywamy w trakcie dnia. Będąc na ujemnym bilansie musimy zadbać o jakość naszego pożywienia. Im będzie ono lepsze tym będzie nam łatwiej przeprowadzić redukcję. Spowodowane to jest w pierwszej kolejności faktem, że będziemy dostarczać organizmowi mniej makroskładników oraz mikroskładników pokarmowych. Dodatkowo intensywne treningi wpłyną na zintensyfikowane wypłukiwanie witamin i minerałów. Dostarczając organizmowi produktów słabej jakości będziemy pogłębiać niedobory. Odbije się to na naszym zdrowiu oraz przebiegu redukcji. Dużo częściej będziemy sięgać po słodycze i podjadać między posiłkami.

Mając ułożony plan treningowy oraz dietetyczny należy teraz uzupełnić wszystko o odpowiednią suplementację. W pierwszej kolejności musimy zadbać o uzupełnienie braków minerałów, dlatego warto sięgnąć po kompleks witamin.

Alpha Men

Alpha Men to kompleks witamin przeznaczonych specjalnie dla mężczyzn. Zawiera w sobie między innymi:

  • Wapń, którzy przyczynia się do normalizacji metabolizmu energetycznego, utrzymania zdrowych kości a także prawidłowego funkcjonowania mięśni i serca.
  • Witamina D, której aż 95% Polskiego społeczeństwa ma niedobór. Spowodowane jest to tym, ze większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, a nasz organizm produkuje witaminę D pod wpływem działania promieni słonecznych.
  • Selen, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania tarczycy oraz układu immunologicznego.
  • Kwas pantotenowy, który zmniejsza uczucie zmęczenia i poprawia wydajność psychiczną. Sprzyja także poprawie metabolizmu oraz zwiększeniu syntezowania witaminy D.

Dodatkowo Alpha Men zawiera w sobie sporą dawkę przeciwutleniaczy w postaci witamin C oraz E. Witamina C sprzyja także regeneracji chrząstek stawowych. Witamina E z kolei nazywana jest witaminą młodości. Alpha Men jest to formuła witaminowo mineralna przeznaczona dla aktywnych mężczyzn, na którą warto zwrócić uwagę.

Omega 3

Kwasy Omega 3 są nam potrzebne do prawidłowej pracy serca, mózgu oraz dla zdrowia skóry i włosów. Pełnią one bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Niestety spożywamy ich zdecydowanie za mało. Dlatego warto rozważyć ich suplementację. Optymalny stosunek Omega 3 do Omega 6 wynosi 1: 5. Natomiast w naszej diecie wzrasta ono do poziomu 1:25. Jest to niekorzystne z punktu widzenia zarówno zdrowotnego jaki i sylwetkowego. Prócz suplementów w kapsułkach można rozważyć rozpoczęcie spożywania oleju lnianego.

Jabłczan kreatyny

Jabłczan to forma kreatyny w której trzy molekuły monohydratu kreatyny są połączone z kwasem jabłkowym. Takie połączenie sprawia, że przyrosty masy mięśniowej nie są tak spektakularne jak w przypadku zwykłego monohydratu lecz są lepsze jakościowo. Przyjęło się aby stosować jabłczan w sportach wytrzymałościowych, natomiast śmiało można także w siłowych. W przypadku chęci wyrzeźbienia ciała nadmierne zatrzymywanie wody w przestrzeniach międzykomórkowych nie będzie korzystnym zjawiskiem. Z tej przyczyny podczas rzeźbienia ciała lepszym rozwiązaniem może okazać się jabłczan.

BCAA i Glutamina

Aminokwasy rozgałęzione oraz glutamina stanowią obiekt licznych badań wśród lekarzy oraz ekspertów z zakresu suplementacji. Wedle powszechnie dostępnych opracowań BCAA jest wstanie wspomóc ochronę masy mięśniowej podczas wysiłku oraz zmniejszyć występowanie markerów katabolicznych po treningu. Z tego powodu warto zwrócić na nie uwagę zwłaszcza kiedy na co dzień nasza dieta jest uboższa w białka poprzez redukcję. Glutamina z kolei jest aminokwasem, który w największym stężeniu znajduje się w mięśniach. Spożywanie jej doustnie sprzyja zwiększeniu jej poziomu we krwi oraz pomaga w polepszeniu pracy jelit. Dlaczego? Ponieważ stanowi ona główne źródło energii dla układu pokarmowego. Połączenie BCAA, które jest prekursorem glutaminy z L-glutaminą może wspomóc zahamowanie procesów katabolicznych podczas rzeźbienia ciała.

CLA

CLA stanowi jeden z coraz częściej zaliczanych do niezbędnych kwasów tłuszczowych popularnych suplementów diety. W naturalnej postaci w największych ilościach znajduje się w nabiale oraz mięsie. Informacja ta nie spodoba się wegetarianom. Przyjmowanie odpowiednich dawek CLA może sprzyjać spalaniu tkanki tłuszczowej oraz budowaniu masy mięśniowej.

ZMA

ZMA stanowi połączenie witaminy B6, cynku oraz magnezu. Sprzyja ono poprawie nocnej regeneracji. Magnez działa uspokajająco na układ nerwowy. Cynk z kolei wspomaga układ odpornościowy i jest istotny z punktu widzenia męskiego libido. Witamina B6 wspomaga tworzenie przeciwciał, co sprawia, ze jest równie ważna dla układu immunologicznego jak cynk. Dodatkowo silnie oddziałuje na układ nerwowy. Suplementacja ZMA zalecana jest przed snem, ponieważ sprzyja lepszej regeneracji nocnej.

Podsumowanie

Produktów po jakie można sięgnąć rzeźbiąc swoje ciało jest mnóstwo. Opisałem tylko te, które uważam za najczęściej stosowane. Kreatyna, witaminy, kwasy tłuszczowe oraz aminokwasy są najpopularniejszymi suplementami diety. Oczywiście nic nie przebije popularności białka serwatkowego, o którym nie chciałem się zbytnio rozpisywać. Stanowi ono jednak idealne źródło białka w diecie dla osób mających problemy ze zorganizowaniem się podczas redukcji.Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski

Specjalista ds. Żywienia

Tomasz Piotrowski jest czynnym sportowcem uprawiającym pięściarstwo. Posiada duże doświadczenie w pracy trenera personalnego oraz specjalisty ds. żywienia i suplementacji. Wiedzę zdobywał na kursach u najlepszych specjalistów w Polsce. Odbył kursy z dziedziny treningu personlanego, treningu kettlebell, żywienia i suplementacji w sporcie oraz psychodietetyki. Artykuły Tomasza możecie znaleźć na takich portalach internetowych jak https://www.budujmase.pl/ oraz http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/ a także https://www.fabrykasily.pl/. Ma za sobą również publikację w magazynie sportowym Sport-max. Więcej na temat Tomka możecie dowiedzieć się z jego social media https://www.instagram.com/tomasz_s.o.s_piotrowski/ Tomasz trenuje boks już przeszło 10 lat i z sukcesami startuje w zawodach. Nagrywa filmy edukacyjne na swój kanał YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC_cUUfZBxxtRCLr_HsQD0RA?view_as=subscriber) poświęcony jego ukochanemu sportowi. Przeszedł długą drogę testując na sobie wszelką wiedzą teroretyczną jaką posiadł. Obecnie specjalizuje się w zakresie suplemetnacji oraz treningów ukierunkowanych pod sporty walki. W wolnym czasie Tomasz uwielbia czytać książki, oglądać seriale oraz filmy takich wyworni jak Marvel oraz DC. Kocha zwierzęta i dlugie spacery po lesie. Próbuje także łączyć swoje upodobania do słodyczy z tworzeniem ich zdrowych zamienników, udowadniając, że łasuchy mogą być wysportowani.


Tomasz teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!