Trening

Boks | Trening boksu w warunkach domowych

Trening boksu w warunkach domowych

Boks można trenować nie tylko w specjalistycznych salach. W myśl zasady „dla chcącego nic trudnego” w tym artykule dowiecie się jak w prosty sposób można rozpocząć treningi bokserskie w warunkach domowych. Przede wszystkim należy zdać sobie jednak sprawę, że będziemy zdani wyłącznie na własną opinie i możemy wyrobić sobie złe nawyki techniczne. Mowa tutaj między innymi o nie prawidłowym zadawaniu ciosów, czy opuszczaniu niebezpiecznie ręki robiąc miejsce na uderzenie oponenta.

Z tego względu skoncentrujemy się przede wszystkim na ćwiczeniach, które wspomogą refleks, pracę nóg oraz pomogą dobrze się bawiąc zmęczyć się na tyle by poczuć tą sesję treningową.

Boks – Walka z cieniem

Walka z cieniem jest stanowczo jedną z najskuteczniejszych form treningu dla pięściarza. Do jego wykonania w domu wystarczy nam przysłowiowe dwa na dwa metry. Będziemy trochę skakać, trochę chodzić oraz przede wszystkim zadawać ciosy. Jeśli mamy możliwość trenować przed lustrem będzie to dla nas dodatkowy atut, ponieważ zauważymy ewentualne błędy.

Walkę z cieniem wykonuje się zazwyczaj w systemie 3 minuty pracy na 1 minutę przerwy, tak samo jak rundy bokserskie. Ilość takich rund uwarunkowana jest naszym doświadczeniem oraz celem treningowy. Sama walka z cieniem polega natomiast na wyobrażeniu sobie przeciwnika i walki z nim poprzez zadawanie ciosów, robienie uników i zejść. Cała zabawa polega na tym aby zmieniać tempo pracy, składać kombinacje i wykonywać je jak najpoprawniej technicznie.

Skakanka

Praca na skakance stanowi oprócz walki z cieniem podstawę treningu bokserskiego. Tutaj może pojawiać się problem, ponieważ nie zawsze będzie się dało skakać w domu. Mając jednak taką możliwość należy ją skrupulatnie wykorzystywać. Skakanie na skakance poprawia koordynacje, pracę nóg oraz pozwala nieźle się zmęczyć i spalić mnóstwo kalorii. Skakać można w formie stałej ciągłej pracy przez 3 minuty tak jak w przypadku walki z cieniem. Można także pracować w formie interwałów wykonując przyśpieszenia oraz zwolnienia.

Piłeczka tenisowa

Trenować z piłką tenisową można na wiele sposobów. Jednym z nich jest kozłowanie nią w pozycji bokserskiej i przemieszczanie się. Pracujemy tutaj nad koordynacją, szybkością reakcji oraz także nad umiejętnością zmiany linii walki dzięki poruszaniu się na nogach. Nogi w boksie są ważniejsze nawet od rąk. Tak wiem, że to stwierdzenie może wydać się Wam dziwne jednak potwierdzi je Wam każdy kto uprawia pięściarstwo.

Drugą opcją na pracę z piłką tenisową jest zakup wersji z przymocowaną gumką jak do nauki gry w tenisa. Taką piłkę przywiązujemy do czapki z daszkiem zostawiając długość gumki jak na wyciągnięcie naszej ręki. Zakładamy czapkę na głowę daszkiem do tyłu, a piłką do przodu. Następnie próbujemy trafiać w piłkę za pomocą ciosów prostych. Początkowo będzie to trudne, jednak świetnie poprawia koordynację na linie ręka oko oraz szybkość i czas reakcji. Polecam próbować również poruszać się w pozycji bokserskiej i od czasu do czasu wykonywać przeskoki w lewo oraz prawo przepuszczając nadlatującą piłkę. Następnie należy ponownie szybko w nią trafić. Dobra metoda na pracę nad umiejętnością uniknięcia ciosu przeciwnika i szybkim skontrowaniu go.

Podsumowanie

Tych kilka prostych ćwiczeń wykonywanych systematycznie pozwoli na poprawę podstawowych umiejętności bokserskich. Pozwoli również dobrze się bawić oraz intensywnie poćwiczyć. Zachęcam do wypróbowania tych ćwiczeń w domu i przekonaniu się, że wcale nie są takie łatwe.Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski

Specjalista ds. Żywienia

Tomasz Piotrowski jest czynnym sportowcem uprawiającym pięściarstwo. Posiada duże doświadczenie w pracy trenera personalnego oraz specjalisty ds. żywienia i suplementacji. Wiedzę zdobywał na kursach u najlepszych specjalistów w Polsce. Odbył kursy z dziedziny treningu personlanego, treningu kettlebell, żywienia i suplementacji w sporcie oraz psychodietetyki. Artykuły Tomasza możecie znaleźć na takich portalach internetowych jak https://www.budujmase.pl/ oraz http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/ a także https://www.fabrykasily.pl/. Ma za sobą również publikację w magazynie sportowym Sport-max. Więcej na temat Tomka możecie dowiedzieć się z jego social media https://www.instagram.com/tomasz_s.o.s_piotrowski/ Tomasz trenuje boks już przeszło 10 lat i z sukcesami startuje w zawodach. Nagrywa filmy edukacyjne na swój kanał YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC_cUUfZBxxtRCLr_HsQD0RA?view_as=subscriber) poświęcony jego ukochanemu sportowi. Przeszedł długą drogę testując na sobie wszelką wiedzą teroretyczną jaką posiadł. Obecnie specjalizuje się w zakresie suplemetnacji oraz treningów ukierunkowanych pod sporty walki. W wolnym czasie Tomasz uwielbia czytać książki, oglądać seriale oraz filmy takich wyworni jak Marvel oraz DC. Kocha zwierzęta i dlugie spacery po lesie. Próbuje także łączyć swoje upodobania do słodyczy z tworzeniem ich zdrowych zamienników, udowadniając, że łasuchy mogą być wysportowani.


Tomasz teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!