Przejdź do głównej zawartości
Trening

Trendy Fitness 2024 w Wielkiej Brytanii

Trendy Fitness 2024 w Wielkiej Brytanii
Myprotein Polska
Autor i ekspert5 miesiąc Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska

Jeśli chodzi o trening, nuda jest jedną z największych barier dla postępów. Na szczęście świat fitnessu nieustannie ewoluuje i dostosowuje się, co oznacza, że co chwile powstają nowe trendy treningowe do wypróbowania.

Jakie trendy fitness będą dominować w tym roku? W ubiegłym roku królowały spacery na świeżym powietrzu. Czy piesze wędrówki będą kontynuować swój stały wzrost na szczyt weekendowej listy rzeczy do zrobienia? Czy treningi na bungee mogą odnotować spadek popularności? Przekonamy się.

Jak będziemy ćwiczyć w 2024 roku?

Fitness holistyczny

Po pierwsze, holistyczny fitness. Ten trend polega na spojrzeniu na ogólne samopoczucie, a nie tylko na zdrowie fizyczne.

Obejmuje zasadniczo każdy aspekt stylu życia, odżywianie, życie społeczne, zdrowie psychiczne, uważność i w zasadzie wszystko inne, co przyczynia się do tego, jak się czujesz.

Pilates, tai-chi i joga, aktywności koncentrujące się na ciele i umyśle, to rodzaje ćwiczeń, które pasują do holistycznego planu fitness.

Trening długowieczności

Dostrzegam tu pewien wzorzec... podobnie jak holistyczny fitness, trening długowieczności jest kolejnym rosnącym trendem treningowym, który nie koncentruje się głównie na wynikach sportowych.

W tym przypadku, celem nie jest po prostu przeżycie, ale zachowanie jakości życia.

Oczywiście żadna forma ćwiczeń nie może zagwarantować, że pozostaniesz sprawny i silny do późnej starości, ale możesz dać sobie większą szansę, pozostając aktywnym i zdrowo się odżywiając.

Trening długowieczności zazwyczaj obejmuje szereg ćwiczeń funkcjonalnych o różnej intensywności, aby wspierać zdrowie serca i utrzymać masę mięśniową.

Tak więc, szybki marsz o umiarkowanej intensywności, bieganie lub jogging o wysokiej intensywności oraz duża dawka treningu siłowego lub oporowego.

Zrównoważony fitness

Trzeci trend na liście kontynuuje wyraźne zapotrzebowanie na treningi, które nie są związane z utratą wagi lub przybraniem mięśni.

Ale tym razem mniej chodzi o samodoskonalenie, a bardziej o zwykłe trzymanie się planu.

Jak wiele osób decyduje, że 1 stycznia będą biegać każdego dnia, chodzić na siłownię, ograniczać wszelkie smakołyki, tylko po to, by zrezygnować z tego wszystkiego po dwóch lub trzech tygodniach, ponieważ życie stanęło im na drodze.

Problem polega na tym, że ich postanowienie całkowitej, kompleksowej zmiany rutyny nigdy nie zadziała.

Zrównoważony fitness polega na byciu realistą. Rozsądne oczekiwania treningowe i rozsądne plany dietetyczne oznaczają, że motywację można utrzymać, aż do utrwalenia nowych nawyków, zamiast rzucać później wszystko w jednej chwili.

Wirtualne treningi

Mam retrospekcje do 2020 roku... zamknięte siłownie, streaming zajęć treningowych w salonie. Czy to wszystko było snem?

Prawda jest taka, że wirtualne treningi nigdy nie straciły na popularności, prawdopodobnie dlatego, że są tak praktyczne.

Wszystko, co można zrobić w zaciszu własnego domu, z pewnością będzie hitem.

Typowe zajęcia na siłowni, takie jak HIIT, joga i pilates, można łatwo zmodyfikować na potrzeby sesji cyfrowej. A jest tak wiele zabawnych, dostępnych opcji pokazujących ludziom, którzy w przeciwnym razie mieliby trudności z utrzymaniem aktywności, że nie jest to wcale złe.

Trenerzy personalni

Jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie nie podejmują ćwiczeń, jest to, że po prostu nie wiedzą, od czego zacząć. Dla osób nieobeznanych siłownia, z szeregiem przerażająco wyglądających maszyn, jest onieśmielającym miejscem.

To właśnie tam może przydać się osobisty trener. Dobry trener może pokazać ci drogę, ucząc cię wszystkiego, od odżywiania po formę i może pomóc ci wyznaczyć i trzymać się długoterminowych celów.

Lepsza integracja

Jak wspomniano powyżej, lęk może być dla niektórych prawdziwym przełomem. Jeśli przestrzeń nie jest przyjazna, mogą się łatwo zniechęcić i całkowicie zrezygnować.

Tak więc rok 2024 jest rokiem upewnienia się, że każdy, bez względu na pochodzenie, czuje się częścią społeczności i może czuć się sobą. Niezależnie od tego, czy chodzi o dostępne udogodnienia, specjalne zajęcia, bezpieczne przestrzenie, jest wiele rzeczy, które siłownie mogą zrobić, aby poprawić swoje poczucie integracji.

Są też małe rzeczy, które my sami możemy zrobić. Nie gap się, szanuj przestrzeń osobistą i bądź uprzejmy. Tak naprawdę chodzi o szacunek.

HIIT, LIT i trening siłowy

Jeśli szukasz większej intensywności w swojej rutynie treningowej, trening interwałowy o wysokiej intensywności może być odpowiedzią.

HIIT jest popularny od lat, ale dane internetowe sugerują jego odrodzenie.

Jeśli masz mało czasu, ale duże ambicje, HIIT może być tym, czego szukasz. Krótkie, ostre i wysoce efektywne sesje treningowe, dzięki którym możesz w pełni osiągnąć swój cel.

Może zamiast tego chcesz uzyskać LIT?

LIT to trening o niskiej intensywności, w którym tętno powinno osiągać szczyt około 60-75% swojego maksimum. LIT zmniejsza również wpływ na organizm i może przybrać formę spaceru, pływania lub delikatnej jazdy na rowerze.

Trening siłowy również ponownie zyskuje na popularności, a użytkownicy mediów społecznościowych zwracają się ku kulturystyce i treningowi oporowemu.

Nie powinno to być szokiem. Ma on wiele zalet, od siły i rozwoju mięśni po wspieranie zdrowia psychicznego.

Regeneracja sił

Regeneracja jest prawdopodobnie tak samo ważna jak ćwiczenia, więc nic dziwnego, że ludzie są kuszeni tym pomysłem.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie chodzi tylko o wyciągnięcie nóg i spędzenie dnia na oglądaniu telewizji. Chociaż może tak być, jeśli czujesz, że właśnie tego potrzebujesz.

Zamiast tego możesz skupić się na aktywnej regeneracji o niskiej intensywności, takiej jak spacery lub pływanie, albo możesz zainwestować w pistolet do masażu tkanek głębokich, aby złagodzić bóle mięśni po ciężkiej sesji. Pracuj ciężko, ale odpoczywaj jeszcze ciężej.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Wygląda na to, że w tym roku nadszedł czas, aby wyjść na zewnątrz i robić wszystko, co tylko chcesz.

Bieganie, jazda na rowerze, piesze wędrówki, a nawet spacery z psem to rzeczy, które można robić z niemal całkowitą swobodą i bez konieczności zapisywania się na siłownię.

Czasami nic nie przebije uczucia ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Fitness Snacking

Co to jest, pytasz? Odpowiadam: fitness snacking to nowy, gorący trend w ćwiczeniach, który dzieli trening na małe kawałki, które można łatwo dopasować do napiętego harmonogramu.

Nic dziwnego, że zyskuje na popularności. Zawsze jest apetyt na nowe sposoby poruszania się.

Duża część atrakcyjności polega na elastyczności, ale typowy dzień fitness snacking prawdopodobnie obejmowałby od trzech do pięciu krótkich serii ćwiczeń, takich jak krótki jogging, chodzenie po schodach, a nawet mieszankę ćwiczeń domowych.

Wyzwania fitness

Kolejnym trendem na rok 2024 są wyzwania fitness, które mogą być świetnym sposobem na utrzymanie motywacji do dalszej podróży. Wyzwania te mogą być tak proste, jak wyzwania związane ze zdrowym odżywianiem.

Podejmowanie wyzwań fitness może przynieść wiele korzyści, takich jak tworzenie zdrowych nawyków, poprawa zdrowia psychicznego, lepszy sen i wiele innych.

Trendy żywieniowe w 2024 roku

Ćwiczenia to tylko połowa równania, jeśli chodzi o osiąganie celów, co jest prawdopodobnie jednym z powodów, dla których ludzie zawsze szukają czegoś, co da im dodatkową przewagę.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się najgorętszym trendom żywieniowym w 2024 roku.

Superfoods

Superfoods nie są niczym nowym.

W przeszłości królowało awokado, ale rok 2024 ma być rokiem grzybów. Lwia grzywa, boczniak ostrygowaty, reishi i tremella były tematem rozmów na TikTok ze względu na ich rzekome korzyści, od promowania relaksu i łagodzenia niepokoju po wspieranie funkcji mózgu.

Z drugiej strony, sfermentowana żywność, taka jak kiszona kapusta, kimchi i kefir, nadal wywołuje u ludzi podekscytowanie ich korzyściami wspierającymi jelita, a ryby w puszkach zachowują swoje miejsce na listach zakupów ze względu na przystępną cenę, wygodę i obfitość zdrowych dla serca kwasów omega-3.

Pożywienie dla skóry

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała, nic więc dziwnego, że jest to jeden z największych trendów tego roku.

Dla zdrowej skóry liczy się to, co jest w środku. Oznacza to, że to, co wkładasz do swojego ciała, będzie miało na nią ogromny wpływ.

Stosuj więc zróżnicowaną dietę pełną mikroelementów, takich jak witaminy B, C, D i E. (W miesiącach zimowych warto przyjmować suplement witaminy D).

Będziesz także potrzebować dużo białka, zwłaszcza kolagenu. I oczywiście, dobrze się nawadniaj.

Pożywienie dla mózgu

Podobnie jak skóra, mózg ma tendencję do zajmowania wysokiej pozycji w świadomości ludzi. To prawdopodobnie wyjaśnia niedawny boom na żywność dla mózgu.

Aby neurony były liczne i sprawne, musisz być aktywny, dobrze się wysypiać i stosować zróżnicowaną dietę, koncentrując się na tłustych rybach, zdrowych tłuszczach i nieprzetworzonych produktach roślinnych.

Przepisy sezonowe

Miski rozgrzewającego zimowego gulaszu z warzyw korzennych, kosze świeżo zerwanych kwietniowych szparagów, garście soczystych truskawek późnym latem.

Jednym z najlepszych i najsmaczniejszych sposobów na zapewnienie sobie zróżnicowanej diety jest jedzenie zgodnie z porami roku.

Pokarmy wysokobiałkowe

Niezbędny makroskładnik odżywczy: białko, pomaga utrzymać nasz metabolizm w ryzach i budować mięśnie. Coraz więcej osób sięga po pokarmy bogate w białko, aby zmaksymalizować jego spożycie.

Podobnie jak w przypadku wszystkich diet, lepiej nie skupiać się na zbyt dużej ilości jednej rzeczy. Należy raczej zachować różnorodność, dostarczając białko i inne makroskładniki odżywcze z różnych źródeł.

Aby uzyskać wygodną dawkę, gdy jesteś poza domem, sprawdź nasze wysokobiałkowe produkty spożywcze.

Mierzenie makro

Skoro już jesteśmy przy makroskładnikach, kolejnym z najważniejszych trendów żywieniowych w 2024 roku jest pomiar makro. Jest to zasadniczo zaawansowane liczenie kalorii, polegające na monitorowaniu spożycia węglowodanów, tłuszczów i białek.

Bądź jednak ostrożny. Nie ma nic złego w chęci bycia świadomym tego, co jesz, ale zdrowe śledzenie może łatwo prowadzić do niezdrowej obsesji.

Nie ma nic złego w okazjonalnych smakołykach i nie musisz jeść dokładnie tych samych rzeczy każdego dnia.

Aby obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne, zerknij tutaj. 

Białko roślinne

Wraz ze wzrostem popularności diet wegetariańskich, wegańskich i fleksitariańskich, rośnie zapotrzebowanie na białko roślinne.

Zazwyczaj tego typu białko nie zawiera niektórych niezbędnych aminokwasów, więc spożywanie różnorodnych produktów jest kluczowe. Tofu, nasiona chia, komosa ryżowa, orzechy, szpinak... dobra wiadomość jest taka, że jest w czym wybierać.

Od grochu przez soję po konopie, istnieje również wiele suplementów białkowych na bazie roślin dla tych, którzy szukają alternatywy dla serwatki.

Metodologia

Analizując trendy na wielu platformach i liczbę wyszukiwań w ciągu ostatnich 12 miesięcy, byliśmy w stanie określić, które trendy fitness prawdopodobnie staną się popularne w 2024 roku.

Podsumowanie - Trendy Fitness 2024

Trendy fitness ewoluują z roku na rok, a rok 2024 nie będzie inny. Od treningu w wirtualnej rzeczywistości po superfoods - wybór należy do Ciebie. Niezależnie od tego, czy masz konkretny cel, czy chcesz trochę zorganizować swoją rutynę, trendy fitness zapewnią Ci powiew świeżości na Twojej drodze.

Dobre Samopoczucie

Praca z Oddechem | Wskazówki dotyczące uspokajającego oddychania, gdy jesteś przytłoczony

Prawie każdy doświadczy niepokoju w pewnym momencie życia. Jedną ze szczególnie skutecznych strategii radzenia sobie z objawami lęku jest praca z oddechem.

5 miesiąc AgoPrzez Emily Wilcock
Odżywianie

Budowanie masy po zaburzeniach odżywiania

Dla tych, którzy znaleźli się na przecięciu powrotu do zdrowia i rozwoju - budowanie masy po zaburzeniach odżywiania może być uzdrawiającym doświadczeniem.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein