Przejdź do głównej zawartości
Trening

8 rzeczy, które chciałabym wiedzieć przed moim pierwszym wydarzeniem HYROX

8 rzeczy, które chciałabym wiedzieć przed moim pierwszym wydarzeniem HYROX
Myprotein Polska
Autor i ekspert2 miesiąc Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska
Autorka: Erin McElvogue

Szum wokół HYROX wciąż rośnie. Po udanym wydarzeniu sponsorowanym przez Myprotein w Manchester Central, w tym roku odbędzie się jeszcze kilka wydarzeń w Wielkiej Brytanii, w tym w Glasgow w marcu i Londynie w maju. Jeśli rozważałeś zapisanie się, ale nadal tego nie zrobiłeś, na co czekasz?

Jeśli nie wiesz, HYROX to po części wyścig wytrzymałościowy, po części trening funkcjonalny, z uczestnikami od byłych profesjonalnych sportowców po codziennych entuzjastów fitnessu rywalizujących w czterech różnych kategoriach.

Niedawno wzięłam udział w dwóch pierwszych wydarzeniach HYROX, zajmując drugie miejsce w zawodach dwójek, a tydzień później zajęłam pierwsze miejsce w zawodach indywidualnych. Cieszę się z mojego miejsca w rankingu, ale jest kilka rzeczy, o których chciałabym wiedzieć przed startem.

Popełniłam błędy, nauczyłam się, co działa, a co nie, więc podzielę się nimi, abyś mógł rywalizować, wiedząc dokładnie, czego się spodziewać. Zaufaj mi, kilka z tych wskazówek to potencjalne zmiany w grze.

1. Startuj we własnym wyścigu

Ta rada ma zastosowanie, gdy tylko zabrzmi brzęczyk. Byłam zszokowana (i trochę przerażona) tempem, w jakim wystartowało wielu zawodników. Spanikowałam i nierozważnie próbowałam dotrzymać kroku czołówce na pierwszym okrążeniu. Na szczęście szybko zrozumiałam swój błąd i wróciłam do planu.

Po pierwsze: nie musisz gonić. Słuchaj swojego ciała i podążaj za planem, który już ustaliłeś. Emocje związane z wydarzeniem można wykorzystać na swoją korzyść, ale nadal trzeba efektywnie zarządzać swoją energią, aby nie osiągnąć szczytu zbyt wcześnie. Wyścig tak naprawdę rozkręca się dopiero po zakończeniu zjazdu (moim zdaniem), więc przynajmniej do tego czasu zapomnij o tym, co robią inni.

2. Naucz się zasad

Nikt nie wytłumaczy ci zasad w dniu zawodów, więc proszę, zapoznaj się z nimi dobrze i naucz się układu trasy z dużym wyprzedzeniem.

Otrzymasz wszystkie potrzebne informacje, w tym filmy demonstrujące ćwiczenia i przejścia, więc skorzystaj z nich.

3. Licz swoje okrążenia

Biegi na dystansie 1 km pomiędzy poszczególnymi stacjami wymagają nieco więcej myślenia, niż może się wydawać. Każdy bieg jest inny, więc zostaniesz poinformowany z wyprzedzeniem, ile okrążeń toru będziesz musiał ukończyć, zanim przejdziesz do następnego ćwiczenia. Może to oznaczać, że musisz przebiec trzy okrążenia w pierwszym biegu, ale dwa okrążenia w pozostałych siedmiu.

Liczenie może być trudne, gdy bardzo się starasz. Wokół trasy znajdują się ekrany przypominające, na którym okrążeniu się znajdujesz, ale dla mnie nie działały one zbyt dobrze, więc zastosowałem dwie własne strategie.

Podczas biegu podwójnego wykrzykiwałem numer okrążenia do mojego partnera i trzymałem w górze taką samą liczbę palców. To znacznie ułatwiło nam obojgu śledzenie, gdzie się znajdujemy.

Podczas wyścigu indywidualnego zastosowałem taktykę "hair bobble". Za każdym razem, gdy ukończyłem okrążenie, przenosiłem gumkę do włosów z jednego nadgarstka na drugi.

HYROX

4. Wiedz ile możesz z siebie dać

Wysiłek podczas zawodów wytrzymałościowych wymaga samoświadomości. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy należy mocno naciskać, a kiedy nieco zwolnić. Dawanie z siebie wszystkiego na narciarzu i wioślarzu może nie być najlepszym pomysłem, szczególnie w zawodach indywidualnych.

Wysiłek wymagany do ukończenia biegu kilka sekund wcześniej rzadko jest tego wart. Lepszą strategią jest zejście z trasy z poczuciem, że można pobiec trochę szybciej. Aby odnieść sukces, trzeba pracować mądrze i ciężko.

5. Zmiany są kluczowe

Jeśli startujesz w zawodach deblowych, upewnij się, że ty i twój partner macie jakiś plan na trening. Zdecyduj, w jaki sposób ćwiczenia zostaną podzielone. Zastanów się, ile czasu zajmie ci zmiana na maszynie narciarskiej w porównaniu do wioślarza.

Z własnego doświadczenia wynika, że na maszynach podwójnych można sobie pozwolić na cięższe ćwiczenia, więc nie trzeba się tak bardzo powstrzymywać. Przejście na narty zajmuje minimalną ilość czasu, więc jeśli chcesz naciskać, krótszy sprint (np. 150 m/200 m) może być lepszy. Na wioślarzu możesz chcieć pokonać nieco dłuższy dystans, około 250 m.

Należy pamiętać, że kary wynikają ze złych przejść i stania w niewłaściwych miejscach. Amortyzator na maszynach można wyregulować raz przed rozpoczęciem obwodu, ale nie ponownie. I trzymaj się z daleka od dotykania sprzętu, gdy to twój partner jedzie.

Nie oznacza to jednak, że musisz być bezwartościowa w tym momencie. Komunikacja i wsparcie będą miały ogromne znaczenie dla poprawy waszej wspólnej wydajności, więc bądź głośny i nakręcajcie siebie nawzajem.

6. Kary mają znaczenie

Możesz wykonać wszystkie treningi i przygotowania na świecie, ale jeśli dostaniesz karę za nieprawidłowy ruch, to do twojego końcowego czasu zostaną dodane trzy minuty.

Nie próbuję cię straszyć, po prostu chcę się upewnić, że jesteś tego świadomy, na wypadek gdybyś był nastawiony na uzyskanie określonego czasu. Aby zminimalizować szanse na otrzymanie kary, należy zwracać uwagę na liczbę okrążeń, pilnować techniki ćwiczeń (szczególnie w przypadku burpees) i trzymać się partnera podczas biegu.

7. Trzymaj się tego, co działa

W miarę zbliżania się zawodów nierzadko pojawia się niepewność co do tego, jak najlepiej odżywiać swoje ciało. Moja rada jest taka, by trzymać się tego, co do tej pory działało. Jeśli już wiesz, co sprawia, że czujesz się pełen energii przed treningiem, po co coś zmieniać?

W noc poprzedzającą trening dostarcz organizmowi dodatkowych węglowodanów, najlepiej w postaci dużej porcji makaronu. W dniu zawodów zacznij rano od płatków owsianych, a na kilka godzin przed wyścigiem trzymaj się szybko uwalniających się węglowodanów, takich jak banany, i spożywaj dużo elektrolitów.

8. Pokonaj tłum

Kolejna rzecz, która zaskoczyła mnie wkrótce po rozpoczęciu wyścigu - jest tam dość tłoczno. Jeśli chcesz ukończyć bieg w szybkim czasie, możesz chcieć biec zewnętrznym pasem. Niestety oznacza to, że będziesz biec nieco dalej.

Podsumowanie - HYROX

Ostatnia rada: baw się dobrze. HYROX to coś więcej niż tylko wyścig. Wydarzenie i atmosfera są niesamowite i jest tak wiele rzeczy do zrobienia, więc chłoń to wszystko.

Oczywiście dobrze jest dobrze sobie radzić (a najlepiej wygrać), ale spędzaj czas oglądając inne wyścigi i rozmawiając z innymi zawodnikami. Pokaż się, udowodnij na co Cię stać, ale przede wszystkim baw się dobrze. Powodzenia!

Suplementy

Wzrost siły o 30% w 30 dni dla nowej użytkowniczki kreatyny

Wiele badań potwierdza, że jest to jedna z najskuteczniejszych rzeczy, jakie można podjąć, aby poprawić swoje wyniki w kontekście siły.

3 miesiąc AgoPrzez Emily Wilcock
Trening

Przytulne Cardio: Trend TikToka zmienia sposób postrzegania ćwiczeń fizycznych

Wyobraź sobie swój codzienny intensywny trening cardio, ale w spokojnym otoczeniu. Oto "Przytulne cardio", najnowszy trend fitness, który ogarnął TikToka

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein