Trening

Jak dbać o stawy?

Wiele z nas rozpoczynając swoją pierwszą przygodę ze sportem zupełnie zapomina o tym by zadbać o swoje stawy i mięśnie. By spalić zbędną tkankę tłuszczową lub rozbudować masę mięśniową często spędzamy nawet po kilka godzin na siłowni lub zajęciach fitness, kompletnie zapominając o stretchingu i pracy nad mobilnością.By w pełni zadbać o swoje stawy i ustrzec się przed kontuzją, bardzo ważne jest dobre rozgrzanie mięśni przed treningiem i rozciągnięcie ich po treningu.

Dopóki nie towarzyszą nam żadne dolegliwości bólowe ze strony stawów, zazwyczaj nie skupiamy się na ich mobilizacji podczas treningów. Jest to dużym błędem, bo kiedy zaczynamy już dostrzegać dyskomfort podczas ćwiczeń i codziennych czynności, przywrócenie ich do wcześniejszej kondycji i pełnej sprawności może być długotrwałym procesem.

Jak dbać o stawy, aby nie ograniczały naszej aktywności fizycznej?

Na początku warto wspomnieć czym jest staw, a jest to naprawdę złożona konstrukcja. Zginanie, prostowanie i ruchy obrotowe są możliwe dzięki kształtom i powierzchnią stawowym główek kości. Istotnym elementem jest również chrząstka oraz torebka stawowa, która jest wypełniona płynem maziowym. Jest to mechanizm doskonały, połączony więzadłami i otoczony mięśniami.  Aby staw funkcjonował prawidłowo niezbędna jest poprawna i harmonijna współpraca wszystkich tych elementów.

Problemy mogą zacząć się w momencie nadmiernego ścierania się chrząstki stawowej. Pełni ona funkcję amortyzacyjną, ułatwia poślizg i zapobiega tarciu powierzchni stawowych.

Nadmierne przeciążenia stawów, urazy, kontuzje,  otyłość,  jak i predyspozycje genetyczne mogą powodować ścieranie się chrząstki stawowej, co zazwyczaj prowadzi do choroby zwyrodnieniowej stawów.

Korzystnym czynnikiem, który ma wpływ na zachowanie odpowiedniej kondycji stawów jest aktywność fizyczna, która pomaga zachować odpowiednią ruchomość stawów. Ruch stymuluje wytwarzanie substancji maziowej i polepsza przenikanie składników odżywczych do chrząstki stawowej. Warto jednak pamiętać aby aktywność fizyczną dawkować z głową, w innym wypadku może ona wiązać się z nadmiernymi przeciążeniami.

Jeżeli planujesz zacząć chodzić na zajęcia fitness lub rozpocząć treningi siłowe lub crossfit, nie zaczynaj od razu od intensywnych codziennych treningów i kilku godzinach spędzanych na siłowni. Daj czas swojemu ciału, a przede wszystkim mięśniom i stawom. Postaraj się odpowiednio przygotować swoje ciało na tego rodzaju wysiłek. Zacznij od optymalnej trudności ćwiczeń, aby bez kontuzji móc kontynuować swoją przygodę ze sportem.

Jeżeli już długo uprawiasz sport i chcesz zrobić cos więcej dla swoich stawów pracuj nad mobilnością. Tego rodzaju ćwiczenia pomogą Ci zapobiec kontuzją i sprawią że trening będzie bardziej efektywny. Zadbaj by w Twojej diecie pojawiały ryby, oliwa z oliwek, oleje lniane bądź rzepakowe, poprawi to kondycję Twojego układu kostno-stawowego.

 

Działaj! Łatwiej zapobiegać niż leczyć!Magdalena Pardela

Magdalena Pardela

Instruktor Fitness I Fizjoterapeuta


Magdalena teraz poleca


Sprawdź nasze najnowsze promocje! KUP TERAZ