Trening

Historia Kulturystyki | Rodzaje zawodów sylwetkowych

Historia Kulturystyki

Na początku przybliżę, czym jest kulturystyka, i jakie są początki tego pięknego sportu.
Wywodzi się ona z ćwiczeń siłowych zapaśników i siłaczy z okresu starożytnej Grecji. Historia kulturystyki sięga, więc dawnych czasów. Gdzie dużą rolę kładziono na wysportowaną zdrową sylwetkę. Ważną rolę w historii kulturystyki odegrał Eugen Sandow wywodził się na przełomie XIX i XX , uważano go za pierwszego kulturystę, jako pierwszy zaczął prezentować szerszej publiczności nie tylko swoje siłowe możliwości, ale też niemal idealną budowę ciała. Początki kulturystyki, jako dyscypliny sportowej sięgają lat 40. XX wieku. Wtedy to w Stanach Zjednoczonych zaczęto organizować pierwsze zawody Mister America. Ich popularność spowodowała pojawienie się kolejnych konkursów, także tych o zasięgu ogólnoświatowym. Od 1947 r. odbywają się zawody o tytuł Mister Universe (uznaje się je za amatorskie mistrzostwa świata), a od 1965 Mister Olympia. Od 1970 r. również kobiety rozpoczęły rywalizację w kulturystyce.

W Polsce dyscyplina ta zdobyła popularność pod koniec lat 50. W roku 1960 zorganizowano I Ogólnopolską Konferencję Kulturystyki. Corocznie odbywają się zawody o mistrzostwo kraju, będące jednocześnie eliminacjami do czempionatów kontynentu i świata. Światowa kulturystyka znajduje się pod kontrolą Międzynarodowej Federacji Kulturystyki (IFBB). Założyli ją w 1946 r. bracia Ben i Joe Weider. Obecnie zrzesza 183 narodowe federacje. Uznawana jest przez ponad 90 narodowych komitetów olimpijskich. Podczas zawodów oceniany jest wygląd. Prezentacja mięśni odbywa się według określonego schematu pozowania

W dzisiejszej erze zawodów możemy wyróżnić kilka podziałów kulturystyki:

Kulturystyka ekstremalna w której liczy się potężna masa mięśniowa o wysokiej definicji i separacji. Zawodnicy z roku na rok wychodzą na scenę coraz więksi, potężniejsi. Skrajnie niski poziom tłuszczu sprawia, że mięśnie te są odseparowane, widoczne są prążki, włókna. Warto dodać, że w dyscyplinie tej startują ludzie o niesamowitej genetyce oraz predyspozycjom do rozrostu masy mięśniowej. Zawodników w tej konkurencji dzieli się na kategorie wagowe

Kulturystyka klasyczna. Wzorem do powstania tej grupy były sylwetki Franka Zane’a,. Istotnym elementem jest zgrabna, umięśniona, lecz nieprzesadzona sylwetka. Konkurencja jest idealna dla dobrze wyrzeźbionych, o mniejszej masie mięśniowej. I o estetycznych, zgrabnych kształtach. Konkurencja ta jest idealna dla osób wyższych, którzy w kulturystyce ekstremalnej musieliby uzyskać niewiarygodnie wielką masę mięśniową, by być proporcjonalnym.

Kulturystyka plażowa

Kulturystyka plażowa, Men’s Physique wcześniej męska sylwetka, fitness plażowy.
Powstała dość niedawno, bo dopiero 2012 roku została utworzona przez organizacje IFBB. Kategoria ta, mimo iż nie jest czysto sportowa, ponieważ ocenia się urodę. A uroda jest elementem, którego nie można wytrenować. Dla organizacji IFBB okazało się wielkim sukcesem, ponieważ wielu amatorów sportów sylwetkowych znalazło tu dla siebie miejsce. Dzięki tej kategorii organizacja IFBB zyskała dużo na rozgłosie i promocji sylwetki estetycznej.

Główne czynniki, które są brane pod ocenę kategorii jest definicja, separacja, stopień odtłuszczenia. Męska sylwetka powinna być dobrze wyrzeźbiona, posiadać niezbyt głęboką separacje mięśni, zawodnik kulturystyki plażowej musi być zrelaksowany, wypoczęty i zdrowy. Zawodnicy tej kategorii startują w spodenkach plażowych do kolan, sędziowie nie biorą pod ocenę budowy nóg. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problem z budowaniem nóg.

Kulturystyka to nie tylko startujący sami mężczyźni, pojawiły się też kilka kategorii dla pań.
Jedną z nich możemy wyróżnić kulturystykę dla kobiet. W tej kategorii główny nacisk jest na jak największą rozbudowę masy mięśniowej przez kobiety. I uzyskanie niskiego poziomu tkanki mięśniowej oraz tak jak kulturystyce mężczyzn uzyskanie dobrej separacji mięśniowej i definicji.

Fitness sylwetkowy

Następną kategorią dla kobiet jest fitness sylwetkowy. To kategoria, w której główny nacisk kładzie się na estetykę ciała, sylwetkę wysportowaną, proporcjonalną bez dużego rozrostu masy mięśniowej tak jak w kulturystyce kobiet. W zawodach najwyżej oceniane są zawodniczki o pięknej i umięśnionej, ale kobiecej sylwetki. Oceniana jest figura, mięśnie wdzięk, fryzura zawodniczki i proporcje ciała.

Pozostała już ostatnia kategoria dla pań. Dość młoda w sportach sylwetkowych, ciesząca się wśród kobiet oraz mężczyzn popularnością. Jest to kategoria fitness bikini, w tej kategorii kobiety muszą spełniać pewne kryteria. Takie jak proporcje sylwetki, ujędrnione ciało kobiece, do oceny również jest brana tak jak męskiej sylwetce uroda, cera, urok osobisty. Oraz wszystko, co się składa na prezencje sceniczną. W tej kategorii mniej ważne jest umięśnieni kobiety, jak wyżej napisałem głównie jest oceniane całe ciało kobiety. Zawodniczki są oceniane w dwóch rundach „T-walking”, czyli przejście po scenie oraz porównanie w dwóch pozach przodem i tyłem. Jest to kategorii głównie dla tych kobiet, które chcą mieć ładnie sylwetkę kobiecą bez zbędnego umięśnienia.

Podsumowanie

Jak widać historia sportów sylwetkowych sięga do dość dalekich czasów, ukazuje na to, że przez cały czas było przywiązanie do dbania o sylwetkę oraz o zdrowie człowieka. Dzięki powstaniu coraz to nowszych kategorii i podziału na startujących mężczyzn i kobiet, co roku jest coraz więcej chętnych do startowania.Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski

Specjalista ds. Żywienia

Tomasz Piotrowski jest czynnym sportowcem uprawiającym pięściarstwo. Posiada duże doświadczenie w pracy trenera personalnego oraz specjalisty ds. żywienia i suplementacji. Wiedzę zdobywał na kursach u najlepszych specjalistów w Polsce. Odbył kursy z dziedziny treningu personlanego, treningu kettlebell, żywienia i suplementacji w sporcie oraz psychodietetyki. Artykuły Tomasza możecie znaleźć na takich portalach internetowych jak https://www.budujmase.pl/ oraz http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/ a także https://www.fabrykasily.pl/. Ma za sobą również publikację w magazynie sportowym Sport-max. Więcej na temat Tomka możecie dowiedzieć się z jego social media https://www.instagram.com/tomasz_s.o.s_piotrowski/ Tomasz trenuje boks już przeszło 10 lat i z sukcesami startuje w zawodach. Nagrywa filmy edukacyjne na swój kanał YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC_cUUfZBxxtRCLr_HsQD0RA?view_as=subscriber) poświęcony jego ukochanemu sportowi. Przeszedł długą drogę testując na sobie wszelką wiedzą teroretyczną jaką posiadł. Obecnie specjalizuje się w zakresie suplemetnacji oraz treningów ukierunkowanych pod sporty walki. W wolnym czasie Tomasz uwielbia czytać książki, oglądać seriale oraz filmy takich wyworni jak Marvel oraz DC. Kocha zwierzęta i dlugie spacery po lesie. Próbuje także łączyć swoje upodobania do słodyczy z tworzeniem ich zdrowych zamienników, udowadniając, że łasuchy mogą być wysportowani.


Tomasz teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!