Trening

Pilates, czyli skuteczne ćwiczenia gimnastyczne

Diametralna zmiana trybu życia człowieka zaburzająca funkcje kręgosłupa prowadzi do szybkiego „starzenia się” układu ruchu, czego przejawem są wady i zespoły bólowe kręgosłupa, występujące tak często, że zalicza się je obecnie do chorób cywilizacyjnych.

Współcześnie człowiek spędza wiele czasu w pozycji siedzącej, a to: przy biurku w pracy, w samochodzie, a odpoczywa – często siedząc przed komputem lub telewizorem. Efektem ograniczenia aktywności fizycznej są niekorzystne i często nieodwracalne zmiany w organizmie. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka wad postawy zapobiegająca ich powstawaniu. Jedną ze skutecznych form terapii ruchem na bóle kręgosłupa jest metoda Pilates, pozwalająca umacniać mięśnie głębokie, równocześnie wysmuklając ciało.

Joseph Hubertus Pilates

Twórcą metody Pilates jest niemiecki fizjoterapeuta Joseph Hubertus Pilates, urodzony w 1880 roku. Jako dziecko miał problemy zdrowotne. Większość osób z tak wieloma dolegliwościami i dysfunkcjami unika jakiejkolwiek aktywności ruchowej. Joseph Pilates chciał przezwyciężyć wszystkie fizyczne ograniczenia i zbudować zdrową, silną sylwetkę. Nie ograniczał się do jednej dyscypliny sportowej, trenował: sporty siłowe, gimnastykę, boks, nurkowanie. Ta różnorodność w uprawianych dyscyplinach sportowych pomogła stworzyć mu system ćwiczeń dla każdego, zarówno dla osób z dysfunkcjami jak i osób uprawiających sport wyczynowo.

Korzyści Pilates

Ćwiczenia Pilates likwidują przykurcze mięśniowe zwiększając gibkość, poprawiają równowagę, kształtują nawyk poprawnej postawy, uczą prawidłowego oddychania i odprężają. Kluczową role w metodzie Pilates odgrywa wzmacnianie mięśni lokalnych tzw. stabilizatorów głębokich. Poprzez wzmacnianie mięśni głębokich metodą Pilates poprawiamy: stabilność kręgosłupa, miednicy oraz obręczy barkowej i jesteśmy w stanie utrzymać kręgosłup wraz z miednicą w neutralnym ułożeniu. Ćwicząc metodą Pilates zwiększamy świadomość swojego ciała. Wykonywanie ćwiczeń sprawia, że ciało jest bardziej elastyczne. Zwiększa się zakres ruchów w stawach poprzez wyeliminowanie lub zmniejszenie przykurczy mięśniowych. W wyniku ćwiczeń dochodzi do wyrównania siły mięśniowej po obu stronach ciała, co wpływa na poprawę: równowagi, koordynacji ruchowej i wysmuklenie sylwetki.

Ćwiczenia Pilates wzmacniają mięśnie głębokie, co powoduje, iż przygotowują do rozpoczęcia innych form aktywności ruchowej. Zestaw ćwiczeń Pilates odpowiednio przygotowuje mięśnie i zabezpieczeniem kręgosłupa przed rozpoczęciem intensywnych ćwiczeń (co zmniejsza ryzyko wstąpienia urazów). Dostępne nowoczesne formy rekreacji ruchowej niejednokrotnie przeciążają stawy i kręgosłup, kształtują ogólną wytrzymałość aerobową bez zwracania uwagi na prawidłową postawę i wzmacnianie mięśni głębokich. Na zajęcia w wielu klubach fitness zaniedbuje się pracę nad mobilnością i głównie ogranicza się do ćwiczeń aerobowych i wzmacniających mięśnie posturalne, zupełnie pomijając pracę nad mięśniami lokalnymi, które są kluczem do utrzymania prawidłowej postawy.

Ćwiczenia Pilates to jedna z nielicznych form aktywności ruchowej, która oddziałuje wszechstronnie na organizm człowieka zarówno w sensie fizycznym jak i psychicznym – niwelując stres, powodując odprężenie, uspokojenie i poprawiając koncentrację.

Jeżeli chcesz lepiej poznać swoje ciało i zadbać o swój kręgosłua to zachęcam Cię gorąco do rozpoczęcie ćwiczeń metoda Pilates.Magdalena Pardela

Magdalena Pardela

Instruktor Fitness I Fizjoterapeuta

Magdalena Pardela, Fizjoterapeutka i certyfikowany trener Pelvic Floor Safe – PFS® – trening bezpieczny dla kobiet. Dyplomowany Instruktor Rekreacji Ruchowej o specjalności Fitness, Kulturystyka oraz certyfikowany Instruktor Pilates. Właścicielka Ars Athletica - Centrum Treningu i Fizjoterapii w Krakowie (https://web.facebook.com/arsathleticakrakow/) oraz Szkoły Rodzenia Bambi (https://goo.gl/y37HzY) Specjalizuje się fizjoterapii uroginekologicznej, treningach dla kobiet oraz treningach funkcjonalnych, korygujących postawę lub pomagających przywrócić prawidłową motorykę po wszelkich kontuzjach i operacjach. Posiadana wiedza z zakresu anatomii i fizjologii, zdobyta podczas studiów na wydziale Rehabilitacji Ruchowej, sprawia, że szczególną uwagę zwraca na technikę wykonywanych ćwiczeń.W szkole rodzenia zajmuje się fizjoterapią oraz prowadzi liczne wykłady i ćwiczenia dla kobiet w ciąży i połogu. Doświadczenie zawodowe zdobywała poprzez liczne praktyki w prywatnych i państwowych placówkach na terenie całej Polski. Aktualnie ciągle się rozwija i czynnie bierze udział w wielu konferencjach naukowych i szkoleniach. Na co dzień pasjonatka zdrowego żywienia, kalisteniki, baletu oraz acroyogi. Więcej na temat Magadaleny możecie dowiedzieć się z jej social media: https://www.instagram.com/trenerka_pardelka/


Magdalena teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!