Trening

Rowery treningowe | Jaki wybrać, wady i zalety

Rowery treningowe – czym się kierować podczas zakupu ?

Praktycznie każda osoba przy zakupie kieruje się ceną. A czy to słusznie? Postaram się przybliżyć, czym kierować się przy zakupie rower. Wyróżniamy kilka rodzajów rowerów treningowych:

Pionowe– pozycja osoby ćwiczącej jest wyprostowana lub lekko pochylona. Ten rodzaj nie jest zalecany dla osób z problemem kręgosłupa, dobry jest dla osób, które mają problemy kardiologiczne.
Poziome– rodzaj rowerów, które ćwiczy się na leżąco. Jest głównie zalecany osobą z problemami kręgosłupa i otyłymi.
Spinningowe– taki rower służy głównie do bardzo intensywnych ćwiczeń w pozycji pochylonej. Ta grupa rowerów jest skierowana głównie do osób uprawiających wyczynowo kolarstwo i amatorsko.

Następnym parametrem, który jest brany po uwagę jest mechanizm oporu, do wyboru mamy:

  • Mechaniczny
  • Magnetyczny
  • Elektromagnetyczn

Nie zapominajmy o parametrach roweru takich jak wag, rozmiar urządzenia, regulowanie kierownicy, regulowanie siodełka, maksymalna waga osoby ćwiczącej, system hamowania. Jak widać przy dokładnym zwróceniu uwagi nie jest to taka prosta sprawa.

 

Rowery treningowe stacjonarne

Jak już wcześniej pisałem rower stacjonarny powinien być wybrany pod nasze potrzeby. Nie kieruj się przy zakupie tylko ceną, bo możesz później żałować. Jest to dobra wybór dla osób, które nie lubią rowerów tradycyjnych i wycieczek rowerowych. Zaletą rowerów jest posiadanie różnych funkcji pomiar tętna, pomiar pracy nóg, dystans, czas, prędkość i programy, które są wbudowane. Rower stacjonarny zwiększy naszą wydolność organizmu, zredukujesz tkankę tłuszczową oraz wymodeluje dolną partie ciała. Jest istotnym czynnikiem, który wzmocni nam odporność na stres i polepszy samo poczucie, ponieważ nie zapominaj, że każdy wysiłek pozytywnie wpływa na naszą psychikę. Rower stacjonarny jest przeznaczony dla każdej osoby czy to masz problem z kręgosłupem, czy problemy kardiologiczne.

 

Rowery treningowe magnetyczne

Rower magnetyczny jest przeznaczony dla już osób bardziej wymagających i zaawansowanych. Po przez inną budowę od innych rowerów, opór jest wytwarzany przez pole magnetyczne. Magnesy te działają poprzez wywarcie nacisku na koło. Dzięki takiej budowie rower posiada szeroki wachlarz zastosowań jazda pod górkę, różny opór jazdy, jazda w dół itd. Posiadamy dwa rodzaje rowerów magnetycznych:

-Magnetyczne regulowane pokrętłem pozycja magnesów jest sterowana za pomocą pokręt, im bliżej koła magnes tym trudniej. Ten rodzaj rower nie posiada programów treningowych, ponieważ nie steruje komputer obciążeniem.

-Magnetyczne sterowane silnikiem rodzaj roweru, który umożliwia sterowanie i korzystanie z treningów. Wbudowany silnik odpowiada za zmianę ćwiczeń i obciążenia dzięki położeniu magnesów

Do zalet rower można zaliczyć to, że pracuje dużo ciszej od innych rowerów, jest dobry wybór dla osób, które podczas jazdy chcą oglądać telewizor, czytać książkę. Niestety minusem jest koszt rower, który waha się w granicy od 300 zł do nawet kilku tysięcy złotych.

 

Rowery treningowe używane

Przy doborze roweru treningowego używanego nie sugeruj się tylko wyłącznie ceną. Kupując rower używany musisz uwzględnić, do jakich celów ma ci służyć i jaki trening będziesz wykonywał. Nie zapomnij o parametrach takich jak:

  • maksymalna waga
  • rodzaj siodełko
  • rodzaj rower mechaniczny, magnetyczny, elektromagnetyczny
  • system hamowania
  • masa koła zamachowego
  • zasilanie
  • rozmiar i waga rower

Jak widzisz jest sporo parametrów, które powinieneś nie lekceważyć przy wyborze rower. Innym ważnym czynnikiem doboru rower jest twoja sprawność fizyczna dla początkujących polecam rower mechaniczny lub magnetyczny. A dla osób zaawansowanych i kolaży profesjonalnych amatorów lepszym rozwiązaniem będzie rower spinningowy. Następnym czynnikiem zaważy przy kupnie jest twoje zdrowie dla tych, co mają problem z kręgosłupem poziomy, ci, co mają problem kardiologiczne wybiorą pionowy. Myślę, że to, co przybliżyłem pomoże wam przy zakupie dobrego roweru używanego.

Rowery treningowe opinie i recenzje

Rower treningowy jest świetnym wyborem dla tych, co preferują aktywność fizyczną w zaciszu własnego domu. Jest to dobry wybór dla osób z problemami zdrowotnymi, lub które powracają do zdrowia po kontuzji. Zaletą tych urządzeń jest to, że możemy o każdej porze dnia na nim jeździć nawet w nocy. Rowery treningowe mają szeroki wybór funkcji i programów niż normalny rower, dzięki temu nie będziesz się nudził przy jeździe. Tak jak każde urządzenie ma minusy i zalety a to czy z korzystasz z niego to już zależy wyłącznie od ciebie. Mam nadziej, że trochę przybliżyłem, czym się kierować przy kupnie i jaki wybierać rower.Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski

Specjalista ds. Żywienia

Tomasz Piotrowski jest czynnym sportowcem uprawiającym pięściarstwo. Posiada duże doświadczenie w pracy trenera personalnego oraz specjalisty ds. żywienia i suplementacji. Wiedzę zdobywał na kursach u najlepszych specjalistów w Polsce. Odbył kursy z dziedziny treningu personlanego, treningu kettlebell, żywienia i suplementacji w sporcie oraz psychodietetyki. Artykuły Tomasza możecie znaleźć na takich portalach internetowych jak https://www.budujmase.pl/ oraz http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/ a także https://www.fabrykasily.pl/. Ma za sobą również publikację w magazynie sportowym Sport-max. Więcej na temat Tomka możecie dowiedzieć się z jego social media https://www.instagram.com/tomasz_s.o.s_piotrowski/ Tomasz trenuje boks już przeszło 10 lat i z sukcesami startuje w zawodach. Nagrywa filmy edukacyjne na swój kanał YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC_cUUfZBxxtRCLr_HsQD0RA?view_as=subscriber) poświęcony jego ukochanemu sportowi. Przeszedł długą drogę testując na sobie wszelką wiedzą teroretyczną jaką posiadł. Obecnie specjalizuje się w zakresie suplemetnacji oraz treningów ukierunkowanych pod sporty walki. W wolnym czasie Tomasz uwielbia czytać książki, oglądać seriale oraz filmy takich wyworni jak Marvel oraz DC. Kocha zwierzęta i dlugie spacery po lesie. Próbuje także łączyć swoje upodobania do słodyczy z tworzeniem ich zdrowych zamienników, udowadniając, że łasuchy mogą być wysportowani.


Tomasz teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!