Przejdź do głównej zawartości
Ambasadorzy

Czy Szejki Białkowe Powodują Trądzik? 

Czy Szejki Białkowe Powodują Trądzik? 
Myprotein Polska
Autor i ekspert10 miesiąc Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska
Autor: Jamie Wright

Joe Fazer opisuje siebie jako “całkiem typowego chłopaka z siłowni”, który lubi trenować, jeść kurczaka z ryżem i oczywiście pić codzienne szejki białkowe.  Ale Joe cierpi na poważne objawy trądziku i próbuje znaleźć ich przyczynę, zastanawiając się czy koktajle proteinowe mają jakiś wpływ na trądzik?

Szybkie wyszukiwanie w google pokazuje, że spożywanie zbyt dużej ilości białka serwatkowego wiąże się z ryzykiem zaostrzenia objawów trądziku. 

Ale Joe nie był usatysfakcjonowany odpowiedzią z internetu - chciał to przetestować na własną rękę.

Wystawienie się na próbę

Joe zebrał pięciu swoich przyjaciół, którzy regularnie chodzą na siłownie, aby przetestować swoją teorię. 

Przez następne 30 dni zamierzali pić 3 koktajle białkowe dziennie - w sumie 90 koktajli w ciągu 30 dni. To więcej białka niż zalecana ilość, aby sprawdzić czy nadmierne spożycie białka serwatkowego wpłynie na skórę jego przyjaciół. 

Joe nie powiedział swoim przyjaciołom jaki jest cel eksperymentu - wszystko co musieli zrobić to pić szejki przez 30 dni i zgłosić się do Joe.

Wyniki 

Hal, jeden z przyjaciół biorących udział w eksperymencie zauważył, że z tygodnia na tydzień jego skóra jest w coraz gorszej kondycji - a kilku pozostałych zauważyło, że w ciągu 4 tygodni na ich skórze pojawiło się kilka wyprysków.

Pod koniec 30 dni, 3 z 5 chłopaków  stwierdziło, że zauważyło więcej wyprysków w ciągu 30 dni, a dwóch stwierdziło, że nic nie zauważyło. 

Joe przeglądał zdjęcia Bena w ciągu 30 dni. Ben powiedział, że zauważył kilka wyprysków, ale kiedy Joe przeglądał codzienne zdjęcia, skomentował, że były bardzo bardzo drobne.  

Ostateczny werdykt Joe 

Czy koktajle proteinowe powodują trądzik?

“Tak, mogą powodować dziwne małe pryszcze tu i tam, ale ostatecznie te duże wypryski, które się pojawiają, nie są spowodowane szejkami białkowymi. Będą spowodowane innymi czynnikami, którym musisz się przyjrzeć.”

“Moja rada? Pij to dalej.” 

Mój ostateczny werdykt

W tej chwili nie mamy żadnych mocnych dowodów sugerujących, że białko serwatki powoduje trądzik.

Większość danych, którymi dysponujemy, to dane obserwacyjne i/lub oparte na opisach przypadków(1) i nie można na ich podstawie wyciągnąć prawdziwych wniosków, ponieważ nie ma grup “kontrolnych” z którymi można by porównać pacjentów, ani nie ma żadnego rzeczywistego sposobu, abyśmy mogli określić potencjalną przyczynę zaostrzenia trądziku.

Związek między spożyciem nabiału a trądzikiem jest silniejszy, ale pozostają pytania. Nadal opieramy się na danych obserwacyjnych (choć tym razem jest ich więcej) a w największym przeglądzie na ten temat zebrane dane uzyskano na podstawie przypomnienia diety (co jest notorycznie niedokładne)(2).

Ponadto stwierdzono, że nie wszystkie produkty mleczne przyczyniają się do zaostrzenia trądziku. We wspomnianym przeglądzie naukowcy stwierdzili, że zarówno jogurt, jak i ser nie były istotnie związane z rozwojem trądziku. 

Ważne jest, aby pamiętać, że mogą istnieć osoby, które są bardziej genetycznie predysponowane do nawrotów trądziku, gdy spożywają określone pokarmy (3).

Produkty mleczne zostały wyróżnione jako potencjalny czynnik ryzyka, ale także żywność o wyższej zawartości cukru i tłuste potrawy… i to tylko po stronie żywności!

Inne potencjalne czynniki ryzyka obejmują: uwarunkowania rodzinne, nadwagę, otyłość, tłustą cerę lub mieszaną, nieregularne cykle miesiączkowe, palenie tytoniu, niewłaściwe stosowanie kosmetyków, długotrwałe używanie elektroniki, zła jakość snu, stres, wysoka temperatura, ekspozycja na słońce, zanieczyszczenie powietrza i inne.

Tak więc zanim przejdziesz od razu do obwiniania odżywki białkowej, dobrze byłoby najpierw wyeliminować wszystkie pozostałe elementy - zazwyczaj wypryski pojawiają się w obecności konstelacji problemów - bardzo rzadko można zrzucić winę tylko na jedną rzecz.

Podsumowanie

Białko serwatkowe działa na wiele osób - ale może mieć negatywne skutki uboczne u osób z nietolerancją laktozy, alergiami lub wrażliwością.

Istnieje wiele produktów białkowych do wyboru, jeśli serwatka źle działa na organizm.

Sprawdź naszą wegańską ofertę tutaj.

Szejki białkowe a trądzik

Trening

Deska - Jak Długo Musisz Wytrzymać? Wszystko co Musisz Wiedzieć

Deska to idealne ćwiczenie wzmacniające mięśnie tułowia, która sprawi, że poczujesz pieczenie na całym ciele. Dowiedz się więcej o jego wszechstronności.

12 miesiąc AgoPrzez Myprotein Polska
Trening

 Najlepsze Rodzaje Ćwiczeń Na Odchudzanie

Istnieje wiele metod treningowych i rodzajów ćwiczeń, które możesz wykorzystać do utraty wagi, ale co jest najbardziej odpowiednie dla Ciebie?

  1. Zamil DH, Perez-Sanchez A, Katta R. Acne related to dietary supplements. Dermatol Online J. 2020 Aug 15;26(8):13030/qt9rp7t2p2. PMID: 32941710.
  2. Aghasi M, Golzarand M, Shab-Bidar S, Aminianfar A, Omidian M, Taheri F. Dairy intake and acne development: A meta-analysis of observational studies. Clin Nutr. 2019 Jun;38(3):1067-1075. doi: 10.1016/j.clnu.2018.04.015. Epub 2018 May 8. PMID: 29778512.
  3. Yang J, Yang H, Xu A, He L. A Review of Advancement on Influencing Factors of Acne: An Emphasis on Environment Characteristics. Front Public Health. 2020 Sep 17;8:450. doi: 10.3389/fpubh.2020.00450. PMID: 33042936; PMCID: PMC7527424.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein