Suplementy

Guarana – Co daje Guarana i jak ją stosować?

Czy istnieje naturalne źródło energii o działaniu dłuższym niż kawa i nie obciążające serca, żołądka i układu krążenia? Co jest najlepszym produktem wspomagającym wydajność, efektywność treningu oraz równie dobrze regenerację mięśni po wysiłku przeciwdziałając fazie katabolicznej? Jaki jest najlepszy naturalny , pozytywny stymulant układu nerwowego?

Skąd pochodzi Guarana?

Pochodząca z Ameryki Południowej, znad Amazonki naturalna roślina będąca lepszym substytutem kawy –  guarana jest odpowiedzią na wszystkie zadane pytania. Substancja , którą w kulturze Indian używano na problemy jelitowe i wzmocnienie sił witalnych, a obecnie jest godną polecenia na dzisiejsze potrzeby pobudzenia organizmu, skutecznego wspomagania redukcji tkanki tłuszczowej, zniwelowania zmęczenia organizmu poddanego wysokiemu wysiłkowi fizycznemu. O jej różnorodnym, korzystnym wpływie szczególnie w aktywnym trybie życia , oraz dawkowaniu w dzisiejszym artykule.

Guarana – Właściwości

guarana

Ziarno guarany zawiera trzy razy więcej kofeiny niż ziarno kawowca.  Poza tym jest koncentracją wielu aktywnych działających związków takich jak guaranina, kofeina, adenina, cholina, katechina, teofilina, hipoksantyna, teobromina. Pnącze z dorzecza Amazonki smakuje gorzko-kwaśno. W suchej masie nasion 11% stanowią tłuszcze,  3% białko, 9% skrobi. Nasiona guarany zostają zebrane, uprażone i zmielone wykorzystywane są w produkcji często spotykanego piwa guaranowego w Brazylii, produkcji chleba, napoi energetyzujących oraz suplementów diety.

Substancje aktywne guarany działają długofalowo po spożyciu nawet do siedmiu godzin ze względu na długi czas wchłaniania w jelitach. Guaran skutecznie działa zarówno na układ nerwowy polepszając czujność psychiczną, pamięć , koncentrację, niwelując zmęczenie , a także na układ pokarmowy intensywnie przyspieszając metabolizm ze względu na wzrost termogenezy, zwiększenie wydzielania soku żołądkowego,  przeciwdziałając  wzdęciom.  Substancje w guaranie zwiększają wydzielanie hormonów, neuroprzekaźników w tym dopaminy, adrenaliny zwiększając poziom wydolności fizycznej i psychicznej,  zapotrzebowanie na tlen pobudzając układ oddechowy. Różnicą w działaniu guarany i kawy jest taka, że ta pierwsza nie wywołuje stanu nerwowości, oraz zdecydowanie jest efektywna , ma większy zakres działania oraz dłuższy czas.

Jak przyjmować Guaranę?

Przyjmowanie guarany zalecane jest zdrowym osobom prowadzącym aktywny tryb życia, które mimo odpowiedniej ilości snu odczuwają zmęczenie fizyczne, psychiczne, mających słabą odporność, brak koncentracji, bóle głowy, chcących zredukować masę ciała, poprawić swoją wydolność fizyczną. Wskazana jest również w otyłości, podwyższonym poziomie cholesterolu we krwi, zaburzeniu krążenia niedociśnieniu. Ze względu na skuteczne pobudzające działanie  nie zaleca się spożywania osobom w ciąży, karmiącym piersią,  w podeszłym wieku, chorym, oraz przed snem.

Należy stosować się do zaleceń ilościowych spożycia produktu , od aktywności fizycznej głównie zależy ilość zalecana i najkorzystniej spożywać przed treningiem około 45 minut w celu efektywnego wykorzystania wpływu guarany. Ze względu na jej smak doskonale sprawdza się jako dodatek do koktajli , napoi białkowych, jogurtów.Anna Piekutowska

Anna Piekutowska

Trening Funkcjonalny/Dietetyka

W branży od dwóch lat jako doradca klienta w branży fitness. Pomagam dopasować aktywność dla osób na każdym etapie początkujących, sredniozaawansowanych i zaawansowanych całokształt określając jako trening mentalny. Posiadam uprawnienia trenera personalnego po Akademii Mistrzostwa Sportowego. Wiedzę zbudowałam rownież na biochemii podczas studiów Ochrony Środowiska. Prowadzę treningi wzmacniające outdoorowe dla biegaczy night runners. Posiadam certyfikat rep training sztangi wydany przez Fitness University. Interesuje się holistycznym podejściem do człowieka, zarówno w aspekcie progresu fizycznego jak i mentalnego, dlatego moja mocna strona jest psychologia sportu. Osobowościowo wulkan energii z nieprzeciętnym pozytywnym podejściem. Kwalifikacje: Uprawnienia trenera personalnego Akademii Mistrzostwa Sportowego Certyfikat rep training sztangi Fitness University


Anna teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!