Przejdź do głównej zawartości
Suplementy

Maltodekstryna – czym jest? | Korzyści vs. Zagrożenia

Maltodekstryna – czym jest? | Korzyści vs. Zagrożenia
Myprotein Polska
Autor i ekspert6 lat Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska

Czym jest maltodekstryna & czy jest ona bezpieczna? | Korzyści vs. Zagrożenia

Istnieje wiele powodów przez które możesz nie mieć siły ukończyć swojego standardowego treningu na siłowni, jednak w większości przypadków sprowadza się to do złego odżywiania i niskiego poziomu energii. Jeżeli realizujesz plan treningowy, to znasz swoje możliwości, jednak jeżeli nie możesz zrobić kroku naprzód albo dokończyć treningu rozwiązaniem może być zastrzyk energii. Zastosuj maltodekstrynę.

Czym jest maltodekstryna?

Maltodekstryna rozpoczyna swoją przygodę w postaci skrobi ryżowej, kukurydzianej, pszennej lub ziemniaczanej. Skrobia jest gotowana, a następnie dodaje się kwasy oraz enzymy w tym alfa amylazę w celu dalszego rozbicia. Produkt końcowy jest całkowicie rozpuszczalnym w wodzie białym proszkiem o neutralnym smaku, który możesz dodać do swoich ulubionych napoi.

Czy maltodekstryna jest wegańska?

Składniki pochodzenia odzwierzęcego nie są częścią żadnego etapu tworzenia maltodekstryny, tak więc weganie i wegetarianie mogą odetchnąć z ulgą. Jest to skrobia pochodzenia roślinnego, znana jako oligosacharyd. Ten rodzaj skrobi składa się z niewielkiej ilość pojedynczych cukrów, które są ze sobą połączone.

Czy maltodekstryna zawiera gluten?

Każdy kto jest na diecie bezglutenowej, dopasowuje swoją dietę do wymogów jakie niesie za sobą celiakia lub szuka suplementów, które nie zawierają pszenicy, może spożywać maltodekstrynę, ponieważ pochodzi ona najczęściej z kukurydzy.

Jakie korzyści płyną ze stosowania maltodekstryny?

Miłośnicy sportu - oto produkt stworzony dla was. Główna korzyścią płynnącą z maltodektryny jest jej użycie jako doskonałego źródła energii, kiedy jej potrzebujesz - mowa tutaj o szybkim dostarczeniu dużej ilości kalorii. Więc jeżeli pracujesz nad swoją mocą lub czujesz, że podczas ostatniej serii Twoja energia jest już na wyczerpaniu, suplementy oraz napoje dla sportowców zawierające maltodekstrynę mogą Ci pomóc. Maltodekstryna jest szybko trawionym cukrem. Dostarczana ona 4 kalorie na gram i przez to, że jest szybko wchłaniana do organizmu zapewnia szybki zastrzyk energii co jest szczególnie korzystne dla kulturystów i weightlifterów. Kiedy poziom energii spada, maltodekstryna pomaga przywrócić go na właściwy poziom przed bardzo ciężką serią. Maltodekstryna może być użyta także do poprawy wytrzymałości, umożliwiając kontynuację treningu cardio lub HIIT.Maltodekstryna ze względu na swoją zdolność szybkiego podniesienia poziomu cukru we krwi, gdy jest on niski, jest również przepisywana jako element regularnego leczenia u osób z hipoglikemią (niskim poziomem cukru we krwi).

Jakie są zagrożenia płynące z maltodekstryny?

Główne ryzyko związane z maltodekstryną jest takie samo jak korzyść: możliwość dostarczenia bardzo szybko dużej ilości cukru! Dla osób z cukrzycą lub insulinoopornością może stanowić to spory problem. Maltodekstryna ma wysoki indeks glikemiczny (IG), co oznacza że może powodować szybki wzrost poziomu cukru we krwi. Można ją spożywać bezpiecznie w niewielkich ilościach, ale osoby z cukrzycą powinny zachować szczególną ostrożność. Należy jej również unikać, jeżeli jesteś w grupie ryzyka rozwoju cukrzycy. U osoby na diecie niskowęglowodanowej, maltodekstryna powinna być brana pod uwagę jako część spożywanych węglowodanów. Maltodekstryna vs. DekstrozaMaltodekstryna jak i dekstroza to suplementy węglowodanowe w postaci proszku. Oba możesz znaleźć w suplementach i szejkach, które za zadanie mają pomóc zbudować masę mięśniową i zregenerować się. Chociaż mają wiele wspólnych cech, dekstroza jest prostszą wersją cukru z tych dwóch. Twoje ciało nie musi rozkładać dekstrozy tak jak w przypadku maltodekstryny, aby pozyskać z niej energię - maltodekstryna zawiera ciąg cząsteczek glukozy, które można szybko rozłożyć jednak nie tak szybko jak w przypadku dekstrozy.

Informacje dodatkowe

Maltodekstryna jest rozpuszczalną, wegańską i szybko wchłanialną przetworzoną wersji skrobi, która potrafi dostarczyć Ci poważny zastrzyk cukru, kiedy go potrzebujesz. Jest to szczególnie korzystne dla kulturystów, którzy potrzebują dodatkowych kalorii, aby mieć siłę podczas ostatnich serii ćwiczenia. Naturalnie, mocny zastrzyk energii powoduje wzrost poziomu cukru we krwi, więc nie nadaje się do stosowania przez osoby chorę na cukrzycę. Jednak osobom, które nie są diabetykami, przyjmowana z umiarem może pomóc osiągnąć jeszcze więcej, kiedy poziom energii pod koniec treningu zaczyna spadać.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein