Suplementy

Sezonowa depresja | Brak witaminy D i 5 HTP

Jest taki okres w roku, w którym chandra zbiera swoje żniwo. Bez zwątpienia, do złego samopoczucia przyczynia się nieuchronny koniec lata. Co możesz zrobić, by pozostać w pełni sił i pokonać sezonową depresję?

Jesienna chandra może być połączeniem spraw związanych ze stresem, ale i sam sezon ma na Ciebie wpływ w sposób jakiego nawet nie jesteś świadom. Uwięziony pomiędzy dłuższymi nocami i ponurą pogodą jesteś zmuszony częściej przebywać w pomieszczeniach, a w pracy zawsze gdzieś będzie krążyć przeziębienie.Twoim najlepszym lekarstwem na ten sezonowy smutek są ćwiczenia! To i inne aktywności fizyczne wyprodukują dla Ciebie endorfiny, czyli związki chemiczne w mózgu, które działają jak naturalne leki przeciwbólowe, do tego poprawiają sen, który jest odpowiedzialny za redukowanie stresu.

Nawet umiarkowana intensywność treningów pomoże Ci czuć się bardziej pobudzonym i lepiej nastawionym do życia. Zostało udowodnione, że regularne ćwiczenia z aerobiku potrafią zmniejszyć napięcie i ulepszyć nastrój i mają bardzo pozytywny efekt na Twoją samoocenę i zdolność radzenia sobie ze stresem. Co jeszcze pomoże Ci uporać się z sezonową depresją?

Witamina D

Brak witaminy D – bardzo popularny w Polsce podczas jesiennych i zimowych miesięcy – wiąże się z nasilonymi symptomami depresji według najnowszych badań. Witamina D jest powiązana z poziomem dopaminy (związkiem chemicznym odpowiedzialnym za samopoczucie) w mózgu, jak i zrowiem kości, mięśni i serca.Nigdy więcej nie mów, że nie ma nic za darmo. Wspaniałym (i darmowym) źródłem witaminy D jest wystawienie się na światło słoneczne. Lato czy wiosna w Polsce, kiedy dni są dłuższe, a słońce niemalże świeci regularnie, to rodzaj gwarancji na to, że nasze ciało wytwarza witaminę D kiedy jesteśmy na zewnątrz. Jednak zimą, kiedy dni są króciutkie i panuje zimna pogoda, to źródło witaminy D dostaje porządnego kopa.

5-HTP

Wraz z witaminą D, źródłem naturalnej seratoniny jest 5-HTP. Serotonina to związek chemiczny stworzony przez Twoje ciało, by pomóc zbalansować Twój nastrój. Suplementy 5-HTP są również zażywane, by zredukować objawy depresji, leczą migreny i zaburzenia snu, poprawiają nastrój i wspomagają utratę wagi.

Ten aminokwas reguluje nastrój, uczucie szczęścia i stan relaksacji. Jest także pośrednio przekształcany w melatoninę odpowiedzialną szczególnie za ustawienie Twojego “zegara biologicznego”, który jest nastawiony na dobry, nocny sen.

5-HTP (5-hydroksytryptofan) jest złożony z aminokwasu tryptofanu i prekursora serotoniny. Ilość serotoniny w mózgu silnie zależy od poziomu i zażywania dawki 5-HTP.

Jest uważany przez wielu za naturalny lek na niepokój i ataki paniki, na które cierpi wielu w rezultacie zaburzeń afektywnych sezonowych.

5-HTP jest odpowiedni dla każdego kto za rutynę ma dobrą dietę i ćwiczenia. To wszystko pomoże Ci pożegnać się z jesienną chandrą.Myprotein Polska

Myprotein Polska

Autor i ekspert


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!