Przejdź do głównej zawartości
Suplementy

Kretayna – jaka jest różnica między innymi typami?

Kretayna – jaka jest różnica między innymi typami?
Tarek Hamdan
Kulturysta i Pasjonata Zdrowego Odżywiania8 lat Ago
Wyświetl profil Tarek Hamdan

Czym jest kreatyna? Czy warto stosować?  Jakie są korzyści?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym artykule, zachęcam do czytania. Zacznijmy od opisu  najpopularniejszych rodzajów kreatyny.

 

Kre-alkalyn

Opatentowana formuła kreatynowa (tzw. buforowany monohydrat kreatyny), opracowana w celu minimalizacji ryzyka konwersji kreatyny do nieaktywnej postaci, czyli kreatyniny. Wg właściciela patentu, krealkalyn może być stosowany w dawkach zdecydowanie mniejszych niż klasyczny monohydrat, przy czym nie powoduje zatrzymania wody w przestrzeniach międzykomórkowych i komórkach mięśniowych, nie powoduje także problemów trawiennych. Krealkalyn także wg zapewnień producenta nie potrzebuje dodatkowych zabiegów wspomagających jego transport do komórek mięśniowych. Brak jednak niezbitych dowodów wyższości tej formy kreatyny nad innymi w praktyce, nikt bowiem jednoznacznie nie wykazał, że krelalkalyn jest formą skuteczniejszą niż monohydrat czy inne postaci kreatyny. Forma ta jednak pomimo wysokiej ceny ma swoich gorących entuzjastów.

 

Cytrynian kreatyny (tri-creatine citrate)

Połączenie jednej cząsteczki kreatyny i trzech cząsteczek kwasu cytrynowego w jedną molekułę. Cytrynian kreatyny stosowany systematycznie wspomaga zdolności wysiłkowe takie jak siła i wytrzymałość siłowa, przyśpiesza przyrost beztłuszczowej masy ciała oraz wspomaga regenerację po wysiłkową.

 

Stak kreatynowy

Jest to kompleks kilku form kreatyny wzbogacony często o substancje

580x348-mp-wk33-cg-male-content-august-16th-8-v2
wspomagające jej transport do komórek mięśniowych, a także prekursorów tlenu azotu. Formułę uzupełniają nieraz węglowodany, witaminy, składniki mineralne i wyciągi ziołowe. Podstawowa funkcja kreatyny sprowadza się do "odtwarzania" podstawowego wewnątrzkomórkowego nośnika energetycznego jakim jest ATP. Substancja ta zwiększa nawodnienie komórek mięśniowych oraz sprzyja magazynowaniu w nich glikogenu. Wpływa także dodatnio na proces syntezy białek i hamuje katabolizm.

Matrix kreatynowy 

Jest to kompleks kilku form kreatyny, skład ilościowy i jakościowy może być różny zależnie od woli producenta. Podstawowa rola kreatyny sprowadza się do "odtwarzania" adenozynotrójfosforanu (ATP) - podstawowego, wewnątrzkomórkowego nośnika energii. Substancja ta zwiększa również uwodnienie komórek mięśniowych, oraz promuje magazynowanie glikogenu.

Matrix kreatynowy to najczęściej takie formy jak: monohydrat kreatyny, jabłczan kreatyny, ester kreatyny, orotan kreatyny, a także magnezowy chelat kreatyny, cytrynian kreatyny, kre-alkalyn, kreatyna bezwodna i wiele innych. Istnieje przekonanie iż mieszanka kilku postaci tej substancji może przynosić efekty lepsze niż pojedyncza postać. Faktycznie różne formy kreatyny wykazują rozmaite właściwości chemiczne, fizyczne i potencjał biologiczny. Różnić się mogą rozpuszczalnością, stabilnością chemiczną, tendencją do gromadzenia wody w komórkach jak i w przestrzeniach komórkowych. Niewiele jest jednak danych naukowych na temat różnić pomiędzy w/w.

Matriksy kreatynowe wchodzą w skład stacków kreatynowych: przedtreningowych, potreningowych i uniwersalnych. często wzbogacone są w boostery tlenku azotu takie jak arginina (matriksy argininowe), tzw. transporterów (tauryna, ALA), a także aminokwasów BCAA i innych substancji.

 

Czy warto stosować takie mieszanki kreatyn?

Osobiście nie inwestowałbym w takie „zabaweczki” kreatyna to kreatyna, najskuteczniejszy jest zwykły monohydrat, wiadomo te wersję wymienione wyżej wzbogacone są o różne składniki takie jak tauryna bcaa itd.. lecz przyjmując kreatynę raczej zależy nam abyśmy przyjmowali 100% czystej kreatyny a nie 80% kreatyny z czego 20% lub więcej to substancje słodzące, smakowe lub inne dodatki.

 

Lecz coraz częściej napotykam się ze stwierdzeniem, że  monohydrat jest

best-creatine
najsłabszą forma kreatyny... A jak to jest naprawdę?  Od kilku czy nawet kilkunastu lat co pewien czas na rynku suplementów diety dla sportowców pojawiają się nowe formy kreatyny, które rzekomo mają być jeszcze skuteczniejsze niż wszystkie znane do tej pory. Najpierw fosforan kreatyny, cytrynian i jabłczan, potem formy estryfikowane, buforowane, w ostatnim czasie także azotan kreatyny i kreatyna bezwodna. Wszystkie te wynalazki biją podobno swoją skutecznością i wydajnością wysłużony już i stary monohydrat kreatyny na głowę.

W praktyce niestety nikt nigdy w żadnym niezależnym badaniu naukowym tego nie udowodnił. Mało tego, przeprowadzone eksperymenty wykazały, że poczciwy monohydrat kreatyny jest lepszym wyborem niż kreatyna buforowana i estryfikowana i przynajmniej równie dobrym co magnezowy chelat kreatyny. Przy okazji to właśnie monohydrat jest najlepiej przebadaną kreatyną pod kątem bezpieczeństwa stosowania. Przy tym jest także wyjątkowo tani. Podsumowując: nie ma żadnych dowodów na to, ze istnieją silniejsze kreatyny niż monohydrat.

 

Podsumowując

Tak jak widzicie, wybór należy  do was... Kupując suplement kierujcie się podstawami naukowymi!

Tarek Hamdan
Kulturysta i Pasjonata Zdrowego Odżywiania
Wyświetl profil Tarek Hamdan
myprotein