Suplementy

Kreatyna – czym różnią się rodzaje Kreatyny?

Kreatyna Skutecznie podnosi wytrzymałość na długotrwałe i intensywne treningi. Masa mięśniowa rozbudowuje się, a siła i wydolność fizyczna wzrastają. Suplement opóźnia odczuwanie zmęczenia, co pozwala wydłużyć czas treningu. Głównym zadaniem kreatyn jest uzupełnienie ATP w organizmie. Poziom ATP spada podczas wysiłku fizycznego więc odpowiednia suplementacja kreatyną powinna być o koło treningowa. To wszystko sprawia że kreatyna jest tak popularnym i uniwersalnym suplementem dla sportowców na całym świecie. Używają jej zarówno lekkoatleci, kolarze czy reprezentanci sztuk walki jak i kulturyści.

 

Rodzaje kreatyn:

 

Monohydrat Kreatyny

Dla osoby początkującej najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z monohydratu kreatyny jest dość popularna na naszym rynku i najtańsza forma kreatyny. Jest to nic innego jak połączenie cząsteczki kreatyny z  cząsteczką wody w jedną molekułę. Stosowanie tego suplementu wspomaga rozwój siły, wytrzymałość siłową, przyspiesza przyrost masy beztłuszczowej i regeneracje po wysiłkową. W niezależnych badaniach naukowych również wykazano, że zarówno biodostępność przyjętego drogą pokarmową monohydratu, jak i szybkość wysycania tkanek jest bardzo wysoka, a nawet wyższa niż w wypadku niektórych tzw. „nowoczesnych form kreatyny”.
Stosowanie monohydratu kreatyny wydatnie wspomaga zdolności wysiłkowe takie jak siła i wytrzymałość siłowa, przyśpiesza przyrost beztłuszczowej masy ciała, a także wyraźnie przyśpiesza regenerację po wysiłkową.

Jabłczan Kreatyny

Jest to połączenie jednej cząsteczki kreatyny i trzech lub dwóch cząsteczek kwasu jabłkowego w jedną molekułę. Charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością w płynach niż monohydrat kreatyny, a także większą stabilnością chemiczną. Sam jabłczan (zjonizowana postać kwasu jabłkowego), bierze udział w przemianach energetycznych zachodzących w ustroju, dzięki czemu uzupełnia działanie samej kreatyny.
W ogólnym przeświadczeniu jabłczan kreatyny daje mniej spektakularne przyrosty beztłuszczowej masy ciała, zdobyte kilogramy są jednak lepszej optycznie jakości. Związane to może być ze inną tendencją poszczególnych form kreatyny do zwiększania uwodnienia komórek i zatrzymywania wody w przestrzeniach międzykomórkowych. Trudno jednoznacznie zweryfikować te opinie.
Jabłczan kreatyny stosowany prawidłowo wspomaga wydatnie zdolności wysiłkowe takie jak siła i wytrzymałość siłowa, przyśpiesza przyrost beztłuszczowej masy ciała, jak również przyśpiesza regenerację po wysiłkową.

Kre-alkalyn

Opatentowana formuła kreatynowa (tzw. buforowany monohydrat kreatyny), opracowana w celu minimalizacji ryzyka konwersji kreatyny do nieaktywnej postaci, czyli kreatyniny. Wg właściciela patentu, krealkalym może być stosowany w dawkach zdecydowanie mniejszych niż klasyczny monohydrat, przy czym nie powoduje zatrzymania wody w przestrzeniach międzykomórkowych i komórkach mięśniowych, nie powoduje także problemów trawiennych. Krealkalyn także wg zapewnień producenta nie potrzebuje dodatkowych zabiegów wspomagających jego transport do komórek mięśniowych.
Brak jednak niezbitych dowodów wyższości tej formy kreatyny nad innymi w praktyce nikt bowiem jednoznacznie nie wykazał, że krelalkalyn jest formą skuteczniejszą niż monohydrat czy inne postaci kreatyny, forma ta jednak pomimo wysokiej ceny ma swoich gorących entuzjastów.

Cytrynian kreatyny (tri-creatine citrate)

Połączenie jednej cząsteczki kreatyny i trzech cząsteczek kwasu cytrynowego w jedną molekułę. Cytrynian kreatyny stosowany systematycznie wspomaga zdolności wysiłkowe takie jak siła i wytrzymałość siłowa, przyśpiesza przyrost beztłuszczowej masy ciała oraz wspomaga regenerację po wysiłkową.

Stak kreatynowy

Jest to kompleks kilku form kreatyny wzbogacony często o substancje wspomagające jej transport do komórek mięśniowych, a także prekursorów tlenu azotu. Formułę uzupełniają nieraz węglowodany, witaminy, składniki mineralne i wyciągi ziołowe. Podstawowa funkcja kreatyny sprowadza się do „odtwarzania” podstawowego wewnątrzkomórkowego nośnika energetycznego jakim jest ATP. Substancja ta zwiększa nawodnienie komórek mięśniowych oraz sprzyja magazynowaniu w nich glikogenu. Wpływa także dodatnio na proces syntezy białek i hamuje katabolizm.

Matrix kreatynowy

Kmpleks kilku form kreatyny, skład ilościowy i jakościowy może być różny zależnie od woli producenta. Podstawowa rola kreatyny sprowadza się do „odtwarzania” adenozynotrójfosforanu (ATP) – podstawowego, wewnątrzkomórkowego nośnika energii. Substancja ta zwiększa również uwodnienie komórek mięśniowych, oraz promuje magazynowanie glikogenu. Matrix kreatynowy to najczęściej takie formy jak: monohydrat kreatyny, jabłczan kreatyny, ester kreatyny, orotan kreatyny, a także magnezowy chelat kreatyny, cytrynian kreatyny, kre-alkalyn, kreatyna bezwodna i wiele innych. Istnieje przekonanie iż mieszanka kilku postaci tej substancji może przynosić efekty lepsze niż pojedyncza postać. Faktycznie różne formy kreatyny wykazują rozmaite właściwości chemiczne, fizyczne i potencjał biologiczny. Różnić się mogą rozpuszczalnością, stabilnością chemiczną, tendencją do gromadzenia wody w komórkach jak i w przestrzeniach komórkowych. Niewiele jest jednak danych naukowych na temat różnić pomiędzy w/w.
Matriksy kreatynowe wchodzą w skład stacków kreatynowych: przedtreningowych, potreningowych i uniwersalnych. często wzbogacone są w boostery tlenku azotu takie jak arginina (matriksy argininowe), tzw. transporterów (tauryna, ALA), a także aminokwasów BCAA i innych substancji.Tarek Hamdan

Tarek Hamdan

Kulturysta i Pasjonata Zdrowego Odżywiania

Od dziecka pasjonat sportu, od czterech lat w kulturystyce, zawodnik IFBB z licznymi stratami w meskiej sylwetce. Polfinalista mistrzostw Polski, kwalifikowany trener Personalny. Zdrowy tryb zycia to u mnie podstawa, lecz jak kazdy czasem wrzuce na chill i zjem troche slodkosci. Pomimo mlodego wieku posiadam wielka wiedze na temat zdrowego zywienia i suplementacji.. Jest to wiedza która caly czas ksztaltuje, uwazam ze nauka i doswiadczenie to klucz do sukcesu.


Tarek teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!