Przejdź do głównej zawartości
Plany Treningowe

Maraton – Plan dla Początkujących

Maraton – Plan dla Początkujących
Magdalena Pardela
Instruktor Fitness I Fizjoterapeuta8 lat Ago
Wyświetl profil Magdalena Pardela

Szykujesz się na maraton?

Pierwszym Twoim celem powinno być luźne podejście do sprawy bez zbędnego stresu. Maraton nie musi być męczarnią. Podczas swoich treningów musisz oswoić się z dystansem 42km 195m aby nie przerażał Cię jak jakaś scena z horroru. Jeżeli jesteś naprawdę początkującym biegaczem warto zacząć od przygotowania się do krótszych dystansów takich jak bieg na 5km, ćwierćmaraton, w kolejnym etapie wyznaczyć sobie za cel półmaraton i dopiero planować pokonanie całego maratonu. Uwierz, że i te dystanse są sporym wyzwaniem. Po przygotowaniu się do dystansów na 10km i 6m oraz na 21 km i 97,5m które z powodzeniem uda Ci się ukończyć, dopiero zacznij planować przygotowania do kolejnego etapu jakim jest cały maraton.

 

Działaj rozsądnie i nie pod wpływem chwili. Staraj się małymi krokami przybliżać do swojego głównego celu jakim jest maraton. Pamiętaj jeżeli źle przygotujesz mięsnie i stawy do biegu, nie będziesz odpowiednio roztrenowany, będzie Ci bardzo ciężko ukończyć bieg który może się stać dla Ciebie horrorem jak i istnieje duże prawdopodobieństwo że w trakcie nabawisz się poważnej kontuzji. Co będzie dla Ciebie oznaczało długą rehabilitacje i przerwę w jakiej kolejek aktywności ruchowej.

 

WAŻNE WSKAZÓWKI

 1. Wygodne buty to podstawa
 2. Zawsze rozgrzewaj się przed treningiem: trucht i stretching dynamiczny
  running-triathlon
 3. Wplataj w swoje treningi oprócz zwykłego biegu również podbiegi dzięki którym zbudujesz siłę i lekkość podczas biegu
 4. Skup się na technice i na poprawie swojej postawy podczas biegu
 5. Wplataj w swoje treningi ćwiczenia na mięsnie głębokie tzw. CORE, stabilizacji nigdy za dużo!
 6. Przygotowania to proces. Nie panikuj, jeśli trafi Ci się gorszy dzień
 7. Pamiętaj o regeneracji, ćwicz 3-4 razy w tygodniu
 8. Po treningu koniecznie wycisz swoje ciało - stretching statyczny

 

PLAN TRENINGOWY

 • 1 TYDZIEŃ STARTOWY – okres roztrenowania, zaczynamy od serii biegów i lekkich treningów
 • 2 TYDZIEŃ PRACA NAD DOBRYMI NAWYKAMI- nauka prawidłowego biegania, praca nad wytrzymałością i odpowiednim tempem
 • 3 TYDZIEŃ OPRACUJ REGULARNOSC I NAUCZ SIĘ KONCENTRACJI - zacznij wyczuwać rytm swoich biegów
 • 5 TYDZIEŃ ROZBUDUJ SIŁĘ – podbiegi
 • 6 TYDZIEŃ ZWIĘKSZ WYTRZYMAŁOSC - dodaj interwały i dłuższe biegi
 • 7 TYDZIEŃ ZWIĘKSZ TEMPO - staraj się pokonywać te same dystanse szybciej
 • 8 TYDZIEŃ PRACUJ NAD SZYBKOSCIĄ
 • KOLEJNE TYGODNIE - Staraj się progresywnie zwiększać swój dystans.

 

Nigdy się nie poddawaj! • Rośnij w siłę z każdym treningiem! • Osiągnij cel!

Magdalena Pardela
Instruktor Fitness I Fizjoterapeuta
Wyświetl profil Magdalena Pardela
Magdalena Pardela, Fizjoterapeutka i certyfikowany trener Pelvic Floor Safe – PFS® – trening bezpieczny dla kobiet. Dyplomowany Instruktor Rekreacji Ruchowej o specjalności Fitness, Kulturystyka oraz certyfikowany Instruktor Pilates. Właścicielka Ars Athletica - Centrum Treningu i Fizjoterapii w Krakowie (https://web.facebook.com/arsathleticakrakow/) oraz Szkoły Rodzenia Bambi (https://goo.gl/y37HzY) Specjalizuje się fizjoterapii uroginekologicznej, treningach dla kobiet oraz treningach funkcjonalnych, korygujących postawę lub pomagających przywrócić prawidłową motorykę po wszelkich kontuzjach i operacjach. Posiadana wiedza z zakresu anatomii i fizjologii, zdobyta podczas studiów na wydziale Rehabilitacji Ruchowej, sprawia, że szczególną uwagę zwraca na technikę wykonywanych ćwiczeń.W szkole rodzenia zajmuje się fizjoterapią oraz prowadzi liczne wykłady i ćwiczenia dla kobiet w ciąży i połogu. Doświadczenie zawodowe zdobywała poprzez liczne praktyki w prywatnych i państwowych placówkach na terenie całej Polski. Aktualnie ciągle się rozwija i czynnie bierze udział w wielu konferencjach naukowych i szkoleniach. Na co dzień pasjonatka zdrowego żywienia, kalisteniki, baletu oraz acroyogi. Więcej na temat Magadaleny możecie dowiedzieć się z jej social media: https://www.instagram.com/trenerka_pardelka/
myprotein