Plany Treningowe

Maraton – Plan dla Początkujących

Szykujesz się na maraton?

Pierwszym Twoim celem powinno być luźne podejście do sprawy bez zbędnego stresu. Maraton nie musi być męczarnią. Podczas swoich treningów musisz oswoić się z dystansem 42km 195m aby nie przerażał Cię jak jakaś scena z horroru. Jeżeli jesteś naprawdę początkującym biegaczem warto zacząć od przygotowania się do krótszych dystansów takich jak bieg na 5km, ćwierćmaraton, w kolejnym etapie wyznaczyć sobie za cel półmaraton i dopiero planować pokonanie całego maratonu. Uwierz, że i te dystanse są sporym wyzwaniem. Po przygotowaniu się do dystansów na 10km i 6m oraz na 21 km i 97,5m które z powodzeniem uda Ci się ukończyć, dopiero zacznij planować przygotowania do kolejnego etapu jakim jest cały maraton.

 

Działaj rozsądnie i nie pod wpływem chwili. Staraj się małymi krokami przybliżać do swojego głównego celu jakim jest maraton. Pamiętaj jeżeli źle przygotujesz mięsnie i stawy do biegu, nie będziesz odpowiednio roztrenowany, będzie Ci bardzo ciężko ukończyć bieg który może się stać dla Ciebie horrorem jak i istnieje duże prawdopodobieństwo że w trakcie nabawisz się poważnej kontuzji. Co będzie dla Ciebie oznaczało długą rehabilitacje i przerwę w jakiej kolejek aktywności ruchowej.

 

WAŻNE WSKAZÓWKI

 1. Wygodne buty to podstawa
 2. Zawsze rozgrzewaj się przed treningiem: trucht i stretching dynamicznyrunning-triathlon
 3. Wplataj w swoje treningi oprócz zwykłego biegu również podbiegi dzięki którym zbudujesz siłę i lekkość podczas biegu
 4. Skup się na technice i na poprawie swojej postawy podczas biegu
 5. Wplataj w swoje treningi ćwiczenia na mięsnie głębokie tzw. CORE, stabilizacji nigdy za dużo!
 6. Przygotowania to proces. Nie panikuj, jeśli trafi Ci się gorszy dzień
 7. Pamiętaj o regeneracji, ćwicz 3-4 razy w tygodniu
 8. Po treningu koniecznie wycisz swoje ciało – stretching statyczny

 

PLAN TRENINGOWY

 • 1 TYDZIEŃ STARTOWY – okres roztrenowania, zaczynamy od serii biegów i lekkich treningów
 • 2 TYDZIEŃ PRACA NAD DOBRYMI NAWYKAMI- nauka prawidłowego biegania, praca nad wytrzymałością i odpowiednim tempem
 • 3 TYDZIEŃ OPRACUJ REGULARNOSC I NAUCZ SIĘ KONCENTRACJI – zacznij wyczuwać rytm swoich biegów
 • 5 TYDZIEŃ ROZBUDUJ SIŁĘ – podbiegi
 • 6 TYDZIEŃ ZWIĘKSZ WYTRZYMAŁOSC – dodaj interwały i dłuższe biegi
 • 7 TYDZIEŃ ZWIĘKSZ TEMPO – staraj się pokonywać te same dystanse szybciej
 • 8 TYDZIEŃ PRACUJ NAD SZYBKOSCIĄ
 • KOLEJNE TYGODNIE – Staraj się progresywnie zwiększać swój dystans.

 

Nigdy się nie poddawaj! • Rośnij w siłę z każdym treningiem! • Osiągnij cel!Magdalena Pardela

Magdalena Pardela

Instruktor Fitness I Fizjoterapeuta

Magdalena Pardela, Fizjoterapeutka i certyfikowany trener Pelvic Floor Safe – PFS® – trening bezpieczny dla kobiet. Dyplomowany Instruktor Rekreacji Ruchowej o specjalności Fitness, Kulturystyka oraz certyfikowany Instruktor Pilates. Właścicielka Ars Athletica - Centrum Treningu i Fizjoterapii w Krakowie (https://web.facebook.com/arsathleticakrakow/) oraz Szkoły Rodzenia Bambi (https://goo.gl/y37HzY) Specjalizuje się fizjoterapii uroginekologicznej, treningach dla kobiet oraz treningach funkcjonalnych, korygujących postawę lub pomagających przywrócić prawidłową motorykę po wszelkich kontuzjach i operacjach. Posiadana wiedza z zakresu anatomii i fizjologii, zdobyta podczas studiów na wydziale Rehabilitacji Ruchowej, sprawia, że szczególną uwagę zwraca na technikę wykonywanych ćwiczeń.W szkole rodzenia zajmuje się fizjoterapią oraz prowadzi liczne wykłady i ćwiczenia dla kobiet w ciąży i połogu. Doświadczenie zawodowe zdobywała poprzez liczne praktyki w prywatnych i państwowych placówkach na terenie całej Polski. Aktualnie ciągle się rozwija i czynnie bierze udział w wielu konferencjach naukowych i szkoleniach. Na co dzień pasjonatka zdrowego żywienia, kalisteniki, baletu oraz acroyogi. Więcej na temat Magadaleny możecie dowiedzieć się z jej social media: https://www.instagram.com/trenerka_pardelka/


Magdalena teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!