Przejdź do głównej zawartości
Trening

Trenować Jak Strongman | Przewodnik

Trenować Jak Strongman | Przewodnik
Myprotein Polska
Autor i ekspert1 rok Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska
Strongman i strongwoman, są w stanie podnosić niewiarygodnie ciężkie przedmioty, które wydają się przekraczać ludzkie możliwości. Ale te wyczyny nie przychodzą łatwo - potrzeba dużo ciężkiej pracy i poświęcenia, aby dojść do tego punktu. Trzeba prawidłowo trenować, dobrze jeść i dobrze żyć. Oto czego potrzeba, aby zostać siłaczem. 

Kim właściwie jest strongman?

Strongman lub lekkoatletyka siłowa, to sport złożony z szeregu prób wymagających niemal nadludzkiej siły. Testowana jest również wytrzymałość, moc i wydolność sercowo-naczyniowa.Zawody strongman i strongwoman często obejmują podnoszenie lub przenoszenie niewiarygodnie ciężkich przedmiotów, takich jak kamienie, kłody, a nawet pojazdy. Zawody zwykle podzielone są na kategorie wagowe, a zawody punktowane.Jeśli chcesz poprawić siłę i moc - a budowa ciała nie jest Twoim głównym celem - możesz spróbować treningu siłaczy. Jest to również pomocne, jeśli osiągnąłeś stagnacje treningową i musisz dokonać zmiany. Trening strongman staje się coraz bardziej powszechny w innych sportach, które wymagają i siły i mocy, przykładem może być rugby.    

Trenować jak strongman

Trening strongmana jest niesamowicie wyczerpujący i wymaga dużo planowania, jeśli chcesz wyciągnąć z niego jak najwięcej. Należy się skupić na ruchach złożonych - szczególnie na pchnięciach i ciągnięcia górną i dolną częścią ciała - jak również na ruchach lokomocyjnych, takich jak przeciąganie sanek.Trening siłowy oraz obwodowy to dobry początek. Standardowy trening może rozpocząć się od kilku typowych ruchów złożonych, przejść do kilku ćwiczeń pomocniczych, a następnie zakończyć na obwodzie.
Ćwiczenie Serie Powtórzenia Przerwa
Martwy Ciąg 5 3 3 min
Wyciskanie żołnierskie 4 4 3 min
Wykroki 3 8 2 min
Pompki na poręczach 3 8 2 min
Wiosłowanie jednorącz 3 8 2 min
Obwód      
Snatch jednorącz (w stylu cyrkowym jeśli możliwe)

 

 

2-4 rundy

6 1 min
Przerzucanie worka z piaskiem 6
Spacer farmera 2 długości
Przerzucanie opony 6
Należy pamiętać, że trening strongman jest niezwykle wymagający. Zasięgnij porady trenerskiej przed rozpoczęciem treningu, zwłaszcza jeśli jesteś osobą początkującą.Właściwa regeneracja jest niezbędna, jeśli chcesz uniknąć kontuzji. Dowiedz się więcej o regeneracji. 

Popularne plany treningowe strongmanów

Jest wiele znanych siłaczy i siłaczek, które możesz śledzić online. Sprawdź profile społecznościowe Eddie Hall, Tom i Luke Stoltman, Lucy Underdown, i Gavina ‘the Bull’ Bilton, jeśli chcesz mieć wgląd w trening i styl życia zawodowców. 

Często Zadawane Pytania

Kto kwalifikuje się jako strongman?

Każdy, kto bierze udział w zawodach strongman lub strongwoman. Nie musisz wyglądać, zachowywać się ani trenować w określony sposób.Jeśli dużo trenujesz i czujesz się gotowy na zawody, to sprawdź w internecie czy są jakieś lokalne amatorskie zawody w których możesz wziąć udział.

 

Ile godzin dziennie trenują strongmani?

Siłacze mogą trenować od 1 do 6 godzin dziennie, w zależności od poziomu profesjonalizmu i harmonogramu pracy. Standardowa sesja treningowa trwa zazwyczaj od 90 do 120 minut i obejmuje pełną rozgrzewkę, kilka serii z dużą ilością odpoczynku, a także serie odciążające, aby zadbać o ciało.

 

Jakie suplementy biorą strongmani?

Suplementy, które przyjmują siłacze zależą od fazy ich treningu. BCAA jest zwykle przyjmowane podczas sesji treningowych, które trwają ponad godzinę. Kreatyna jest stosowana w celu wspomagania przyrostu siły, a szejki regeneracyjne są spożywane w celu wspomagania regeneracji i wsparcia zwiększonego zapotrzebowania organizmu na kalorie w kolejnych dniach. 

Co jedzą strongmani?

Siłacze potrzebują spożywać dużą ilość pożywienia, z odpowiednią równowagą białek i węglowodanów, aby napędzać trening i wspierać regenerację i wzrost mięśni. 

Czy strongmani kiedykolwiek się docinają?

Jeśli rywalizujesz w określonej kategorii wagowej, czasami trzeba zredukować zbędną masę, pochodzącą z tłuszczu, aby spełnić wymagania wagi.Jednak redukcja masy nieuchronnie prowadzi do utraty mięśni i siły, które są ważne podczas zawodów. 

Jaka jest różnica między siłaczem a kulturystą?

Plany treningowe profesjonalnych kulturystów i siłaczy mają wiele podobieństw, ale trening siłaczy ma tendencje do skupiania się bardziej na określonych ruchach, które obejmują podnoszenie ciężkich przedmiotów przy zachowaniu mobilności.Kulturyści zamiast tego koncentrują się na rozwijaniu rozmiaru i kształtu swoich mięśni, co wymaga dużego skupienia na ruchach izolowanych i ukierunkowanych na określone grupy mięśni.

Ale to nie znaczy, że kulturyści nigdy nie wykonują ruchów funkcjonalnych lub że siłacze nigdy nie wykonują ruchów izolowanych. Oba przypadki często występują w zależności od konkretnych wymagań treningowych.

 

Jaka jest różnica między siłaczem a trójboistą?

Trójbój siłowy, to sport, który koncentruje się zaledwie na trzech ruchach: przysiadzie, wyciskaniu na ławeczce i martwym ciągu. Z drugiej strony zawody strongman są o wiele bardziej zróżnicowane jeśli chodzi o ćwiczenia.Mówiąc inaczej, trening może być podobny, a zawodnicy w każdym sporcie mogą przechodzić z jednego do drugiego.
strongwoman i strongman na treningu

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy zamierzasz wziąć udział w zawodach, czy po prostu spróbować czegoś nowego, trening strongman jest świetnym sposobem na rozwijanie całego ciała. Wypróbuj plan treningowy siłacza i zobacz, jak Ci to wyjdzie… może zostaniesz kolejnym Tomem Stoltmanem?
Trening

Jak Trenować Jak Kulturysta | Przewodnik

Od podstawowych rzeczy jak definicja, po treningi i odżywianie - oto wszystko co musisz wiedzieć o trenowaniu jak kulturysta.

Trening

Przewodnik Do Wykonania Pompki Jednorącz 

Pompki Jednorącz: pewny znak, że Twoja siła, koordynacja i zręczność poprawiają się. To prawdopodobnie różne warianty pompek zapewniają wiele korzyści.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein