Przejdź do głównej zawartości
Suplementy

Suplementy – w jakiej postaci je przyjmować? | tabletki | proszek | żel

Suplementy – w jakiej postaci je przyjmować? | tabletki | proszek | żel
Anna Piekutowska
Trening Funkcjonalny/Dietetyka7 lat Ago
Wyświetl profil Anna Piekutowska

Suplementy w tabletkach, proszku, czy żelu?

Przyjrzyjmy się temu porównując suplementy w kapsułkach , proszku, żelu. Wchłanialność suplementu zależy od jakości składników w preparacie i ich biodostępności, a nie od postaci. Forma produktu wpływa na czas aplikacji do naszego organizmu . Tabletka, która otoczona jest powłoczką rozpuszcza się w drodze do żołądka i dopiero tam jej wchłanialność się zaczyna, co nie oznacza że mniej się przyswoi niż proszek ,czy żel, które już w jamie ustnej zostały zaabsorbowane. Podkreślam, że tempo rozpoczęcia przyswojenia suplementu nie powinno być wyznacznikiem jakości produktu, lecz skład. Całkowity czas przyswajania może być podobny ze względu na małą ilość tabletki, która mocno skupiona dostarcza tyle co większa ilość proszku , którego porcja jest dłużej spożywana . Żel natomiast jest bardziej skupiony niż proszek, dlatego objętościowo jest go mniej w porcji , a proces wchłaniania postępuje już od jamy ustnej.

Cena suplementu zależy od składu i promocji oczywiście... Od naszego zapotrzebowania na produkt zależy jak często w ciągu dnia będziemy sięgać po tabletkę, proszek, czy żel. Indywidualnie więc dla każdego opłacalność może wyglądać inaczej. W przeliczeniu na gramy proszek jest tańszy niż tabletka. Różni się to jednak ze względu na rodzaj odżywki i producenta.

Wygoda i bezpieczeństwo stosowania

Wpływ na organizm formy suplementu jest różny. Tabletki obciążają żołądek szczególnie przyjmowane kilka razy dziennie. Proszek przez dużą objętość produktu wypełnia nas szybciej nasycając, dla niektórych korzystnie hamując apetyt na więcej kalorii, innym zaś utrudnia dostarczenie odpowiedniego dziennego zapotrzebowania. Aromaty, barwniki towarzyszące w proszku mogą podrażniać jelita przez nietolerancję na nie układu pokarmowego. Na rynku są więc dostępne bez smakowe odżywki. W proszku nie dostarczymy wszystkich substancji bo niektóre są drażniące np. jak kapsaicyna.

witamina d

Wygoda stosowania , przechowywania jest równie istotna. Z produkcyjnego punktu widzenia lepszym wyborem są tabletki. Są one najbardziej stabilne przy przechowywaniu. Są także trwalsze, w porównaniu do tej samej substancji aktywnej w formie cieczy czy proszku. Jak się okazuje kwestia połykania stanowi problem, dla niektórych tabletki są zbyt dużych rozmiarów by komfortowo je suplementować, ci więc preferują rozpuszczone proszki lub żele. W łatwości przechowywania i transportu wygrywa kapsułka, gdyż jej niewielka przestrzeń nie zajmuje tyle miejsca co shaker z rozrobionym proszkiem, czy mniejszą nieco wersją płynną, żelową.

Wszystkie formy posiadają wady i zalety. Należy więc indywidualnie rozpatrzyć pod względem ekonomii, ilości porcji danego suplementu, komfortu, oraz jakości składu pod konkretne cele.

Anna Piekutowska
Trening Funkcjonalny/Dietetyka
Wyświetl profil Anna Piekutowska
W branży od dwóch lat jako doradca klienta w branży fitness. Pomagam dopasować aktywność dla osób na każdym etapie początkujących, sredniozaawansowanych i zaawansowanych całokształt określając jako trening mentalny. Posiadam uprawnienia trenera personalnego po Akademii Mistrzostwa Sportowego. Wiedzę zbudowałam rownież na biochemii podczas studiów Ochrony Środowiska. Prowadzę treningi wzmacniające outdoorowe dla biegaczy night runners. Posiadam certyfikat rep training sztangi wydany przez Fitness University. Interesuje się holistycznym podejściem do człowieka, zarówno w aspekcie progresu fizycznego jak i mentalnego, dlatego moja mocna strona jest psychologia sportu. Osobowościowo wulkan energii z nieprzeciętnym pozytywnym podejściem. Kwalifikacje: Uprawnienia trenera personalnego Akademii Mistrzostwa Sportowego Certyfikat rep training sztangi Fitness University
myprotein