Przejdź do głównej zawartości
Trening

8 Najlepszych wskazówek jak zachować motywację do treningów

8 Najlepszych wskazówek jak zachować motywację do treningów
Myprotein Polska
Autor i ekspert11 miesiąc Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska

Trening może być standardem w najlepszych momentach życia, ale kiedy dużo się dzieje, utrzymanie zaangażowania może być bardzo ciężkie. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby, aby nabrać sił do treningu, nawet gdy nie jesteś w nastroju. Oto, jak możesz pozostać na dobrej drodze i osiągnąć swoje cele treningowe, gdy tracisz motywację.

Dlaczego możesz czuć brak motywacji do treningu

Pierwsza rzecz - stracenie motywacji jest OK. W pewnym momencie zdarza się niemal każdemu. Dobrą wiadomością jest to, że można odzyskać inspiracje po małej przerwie. Kluczem jest zrozumienie dlaczego tak się stało.Istnieje wiele powodów, dla których ludzie wypadają z ćwiczeń. Często obwinia się brak czasu lub pieniędzy, malejące zainteresowanie i brak wsparcia społecznego. Powody te mogą być prawdziwe lub domniemane, co oznacza, że możesz myśleć, że masz mniej czasu niż w rzeczywistości, z powodu innych zobowiązań zajmujących miejsce nad głową. Jednym ze sposobów reagowania na ten brak motywacji jest po prostu przełamanie się i pójście na siłownie lub wykonanie innej aktywności, aby po prostu ją zrobić.Jeśli to nie działa, a brak motywacji będzie się utrzymywał, warto przyjrzeć się programowi treningowemu i ocenić jak idzie. Utrzymujący się spadek entuzjazmu może wynikać z braku postępów. Nie jest niczym niezwykłym, że widoczne wyniki spowalniają po początkowym boomie - ale może to osłabić motywację niektórych osób do kontynuowania treningu.
Kobieta mająca motywacje do ćwiczeń
Może być również odwrotnie. Czasami, gdy osiągasz ważny kamień milowy, możesz nie być pewien, jaki powinien być następny cel. Najlepszą rzeczą do zrobienia w tym przypadku jest przygotowanie celów krótko-, średnio- i długoterminowych.  Trzymanie się tego samego starego treningu może mieć podobny efekt. Nawet jeśli rzucasz sobie wyzwanie większymi ciężarami, robienie tego samego w kółko może wydawać się monotonne. Dlatego powinieneś wypróbować nowe ruchy, aby urozmaicić swój trening.Inne zobowiązania mogą również utrudniać dotarcie na siłownie. Prawdziwe życie - rodzina, przyjaciele, praca - zajmują dużo czasu w naszym harmonogramie. Czasami po ciężkim lub stresującym dniu, ostatnią rzeczą na którą masz ochotę jest pójście na siłownie. To zrozumiałe, ale może warto podjąć jakąś formę ćwiczeń, aby pozostać na dobrej drodze.Wreszcie, nie należy lekceważyć wsparcia przyjaciół i rodziny. Zachęta ze strony najbliższych może być jednym z najlepszych bodźców do treningu, gdy brakuje Ci motywacji.  

 

Czy to normalne, że tracę motywację do ćwiczeń?

Utrata motywacji jest całkowicie normalna, zwłaszcza jeśli chodzi o kondycję. Każdy ma w życiu wzloty i upadki, tak samo jest z treningiem.Więc nie zniechęcaj się, jeśli zdarzy Ci się gorszy dzień i przegapisz trening lub dwa. Na Twój ogólny postęp nie będzie miał wpływu jeden dzień lub tydzień bez treningu, ale poświęcenie, które pokazujesz przez długi czas.Po prostu bądź konsekwentny i uczciwy wobec siebie. Jeśli Twoja motywacja spada, cofnij się o krok i zastanów się, jaki może być tego powód. Następnie możesz podjąć świadomą decyzję dotyczącą najlepszego sposobu działania, aby wrócić na właściwe tory. Możesz chcieć wprowadzić pewne zmiany w swoim stylu życia, wstrząsnąć rutyną lub przemyśleć swoje cele. Te okresy refleksji są naprawdę cenną okazją do podsumowania i wprowadzenia zmian w razie potrzeby. 

8 wskazówek, które pomogą Ci utrzymać motywację do ćwiczeń

1. Zapisz swoje cele

Twoje cele powinny być konkretne, mierzalne i osiągalne. Zapisz je i przypnij w widocznym miejscu, aby pomóc sobie konsekwentnie trenować. 

2. Mierz swoje postępy

Monitorowanie postępów pozwala łatwo zobaczyć poprawę, daje Ci możliwość spojrzenia w tył i zobaczenia jak daleko zaszedłeś, jednocześnie pokazując co jeszcze musisz zrobić.

 

3. Miej plan

Trzymanie się planu eliminuje konieczność podejmowania decyzji po przybyciu na siłownie. Zamiast tego możesz skupić się na robieniu tego, co musisz zrobić danego dnia, kierując swoją energię tam, gdzie jest potrzebna. 

4. Podziel się swoimi celami z rodziną i przyjaciółmi

Informowanie ludzi na bieżąco o Twoich postępach dodaje warstwę odpowiedzialności do Twoich wysiłków i dodatkową zachętę do pozostania na właściwej drodze. Możesz to zrobić w prawdziwym życiu lub online - pamiętaj tylko o potencjalnych negatywnych opiniach w mediach społecznościowych i ich wpływie na Twoją motywację.
mając motywację

5. Zatrudnij trenera personalnego

Jeśli brakuje Ci pewności siebie lub osiągnąłeś płaskowyż swoich wyników, zatrudnienie trenera personalnego, aby udzielił Ci profesjonalnych wskazówek, może być dużym impulsem. Dobry trener pociągnie Cię do odpowiedzialności, zapewni motywację i pomoże Ci się rozwijać.  

6. Znajdź nowe zajęcia, klub lub lokalizację

Nuda może zabić motywację. Jeśli czujesz się pozbawiony inspiracji, być może nadszedł czas, aby spróbować zmienić scenerię. Idź na inną siłownie lub pobiegaj w innym parku. Możesz także poznać nowych ludzi i rzucić sobie wyzwanie, dołączając do drużyny sportowej, klubu biegowego lub siłowni.  

7. Kup nowy zestaw do ćwiczeń

Osobiście jednym ze sposobów w jaki się motywuje jest kupowanie nowych ciuchów. Może to trochę efekt placebo, ale zawsze czuje, że lepiej sobie radzę, kiedy mam na sobie coś po raz pierwszy.  

8. Znajdź kumpla na siłowni

Trening w pojedynkę może być smutny i trudny, zwłaszcza jeśli masz problem z utrzymaniem spójności treningów lub czujesz, że nie ćwiczysz tak dużo jak planowałeś. Obecność kogoś przy sobie, nawet jeśli nie trenuje dokładnie tak samo jak ty, może zapewnić bardzo potrzebną motywację, której potrzebujesz, aby pozostać na dobrej drodze. 

Podsumowanie

Utrata motywacji dotyczy wielu ludzi w takim czy innym momencie i nie ma się czego wstydzić. Istnieje wiele dobrych powodów, dla których życie czasami przeszkadza, więc przygotowanie się na te przeszkody to najlepszy sposób, aby pozostać na dobrej drodze, gdy nie czujesz się na siłach.Jeśli czujesz, że tracisz motywację, wykorzystaj to jako okazję do ponownego przemyślenia. Określ jakie są problemy i co musisz zrobić, aby pozostać na właściwej drodze. Po prostu postaraj się nie być zbytnio surowym dla siebie - trenowanie to coś, co powinieneś lubić i czego nie możesz się doczekać.

 

Trening

Trenować Jak Strongman | Przewodnik

Strongman i strongwoman, są w stanie podnosić niewiarygodnie ciężkie przedmioty, które wydają się przekraczać ludzkie możliwości.

11 miesiąc AgoPrzez Myprotein Polska
Trening

Jak Trenować Jak Kulturysta | Przewodnik

Od podstawowych rzeczy jak definicja, po treningi i odżywianie - oto wszystko co musisz wiedzieć o trenowaniu jak kulturysta.

11 miesiąc AgoPrzez Myprotein Polska

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein