Przejdź do głównej zawartości
Trening

8 Wskazówek, Jak Odnieść Sukces w Kulturystyce

8 Wskazówek, Jak Odnieść Sukces w Kulturystyce
Emily Wilcock
Autor i ekspert11 miesiąc Ago
Wyświetl profil Emily Wilcock

Jako doświadczony kulturysta, który wcześniej trenował, aby wygrać Arnold Classic, Ryan Terry ma kilka asów w rękawie. Ale osiągnięcie celu zajęło mu lata - i wiele w tym czasie się nauczył się na popełnionych błędach.

Na szczęście Ryan nie jest strażnikiem wiedzy. W niedawnym filmie podzielił się wszystkimi rzeczami, które powiedziałby młodszemu sobie, gdyby mógł cofnąć czas. Zajmuje się wszystkim, od żywienia i treningiem po media społecznościowe i szeroko zwaną branżą. Aha i dorzuca trening na dokładkę.

Trening

Ryan napompował się miarką przedtreningówki przed rozpoczęciem i wykonał:

  • Rozpiętki na bramie 
  • Wyciskanie sztangi na ławeczce skośnej w dół
  • Rozpiętki z hantlami na ławeczce skośnej
  • Wyciskanie hantli leżąc na ziemi
  • Wypychanie złączonych hantli 
  • Wyciskanie na maszynie

A potem koktajl z dwiema miarkami Impact Whey Protein o smaku miętowej czekolady - ulubiony smak Ryana. 

Kluczowe wskazówki Ryana

Wskazówka 1: Żadnego podnoszenia ego 

Podnoszenie ego ma miejsce wtedy, gdy podnosisz ciężar większy niż powinieneś, aby wyglądać imponująco. Poglądy Ryana na ten temat są dosyć proste: nie rób tego.

Po 20 latach treningu siłowego Ryan płaci cenę za podnoszenie ego, gdy był młodszy. Każdego dnia zmaga się z kontuzjami, których doznał podczas podnoszenia ciężarów, które były zbyt duże dla niego, aby móc nadążyć za innymi wokół niego. 

Wskazówka 2: Nie rozpraszaj się na siłowni

Chociaż 20 lat temu nie stanowiło to większego problemu, Ryan mówi, żebyś nie pozwolił sobie rozpraszać się telefonem lub mediami społecznościowymi podczas ćwiczeń. Aby w pełni wykorzystać swój trening, musisz być w 100% skoncentrowany.

Wskazówka 3: Skoncentruj się na treningu oporowym

Szczególnie w przypadku początkujących kulturystów wchodzących na siłownie - nie przesadzaj z cardio. Ryan miał obsesję na punkcie bycia szczupłym, co osiągnął dzięki nadmiernemu cardio. Ale to oznacza, że zawsze miał deficyt kalorii i miał problemy z przybraniem masy mięśniowej.

Nie mówi, że nie ma ma miejsca na cardio, bo jest. Ale nadmierne cardio podczas próby budowania masy znacznie utrudni Ci życie. Trening oporowy jest na pierwszym miejscu - cardio będziesz martwić się później.

Wskazówka 4: Odżywianie

W internecie jest mnóstwo informacji na temat odżywiania i prawidłowego zasilania organizmu, w tym na naszej stronie poświęconej żywieniu. 

Zanim zaczniesz intensywnie trenować na siłowni, ważne jest, aby wiedzieć, jak odżywiać swoje ciało, aby zapewnić regenerację i budowę mięśni.

Wskazówka 5: Miej cel

Siłownia może być zniechęcającym miejscem, ale o wiele łatwiej jest postawić stopę na siłowni po raz pierwszy, jeśli masz plan.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić to zadać sobie pytanie “dlaczego” chcesz iść na siłownię. Jeśli chcesz czerpać przyjemność, musisz dołączyć ćwiczenia, które naprawdę lubisz. A jeśli chcesz zbudować sylwetkę kulturystyczną do zawodów, musisz wymyślić plan, aby to osiągnąć.

Wskazówka 6: Połączenie umysł-mięśnie

Jedną z rzeczy, na którą Ryan zwrócił szczególną uwagę - i którą chciałby robić przez ostatnie 20 lat - jest połączenie umysł-mięśnie. Skoncentruj się na każdym powtórzeniu, nie spiesz się z serią i nie idź na kompromis w kwestii formy. 

Wskazówka 7: Badania

Jeśli Twoim celem jest kulturystyka, ważne jest, aby upewnić się, że dobrze się przebadać przed wejściem na scenę. Rada Ryana: idź na pokaz, skup się na klasie w której chcesz startować i przeanalizuj budowę ciała oraz prezentację sceniczną zawodników. Dowiedz się jak osiągnąć ten poziom, a potem spróbuj.

Wskazówka 8: Bądź prawdziwy

I wreszcie, dla osób zainteresowanych budowaniem grona odbiorców w mediach społecznościowych, rób to, co uważasz za konieczne, aby odnieść sukces i nie podążaj za tłumem.

Najważniejsze to być sobą. Ryan zawsze traktował priorytetowo swoją kondycję, odżywianie i sylwetkę. Woli też myśleć pozytywnie - to jest to, co lubią jego obserwujący i co dla niego działa. 

Podsumowanie

Będąc w branży od tak dawna, Ryan wie o czym mówi. Więc jeśli chcesz odnieść sukces w kulturystyce, zdecydowanie powinieneś rozważyć skorzystanie z jego rad.

Trening

10 Nawyków, które Poprawią Twój Trening | Porady i Wskazówki

Oto kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Ci kontynuować i sprawić, że wyrobienie tych 10 nawyków przyjdzie Ci o wiele łatwiej.

Ambasadorzy

Przybrał 7 kg w ciągu 30 dniowej transformacji

Ponieważ Louis miał tylko 30 dni na przybranie jak największej masy, wymagany był ścisły plan treningowy, aby dokonać transformacji.

 

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Emily Wilcock
Autor i ekspert
Wyświetl profil Emily Wilcock
myprotein