Przejdź do głównej zawartości
Trening

Dlaczego Powinniśmy Przestać Gonić Za DOMSami

Dlaczego Powinniśmy Przestać Gonić Za DOMSami
Monica Green
Autor i ekspert2 lat Ago
Wyświetl profil Monica Green
Dobra, nie chce nikogo denerwować dzisiejszym tematem rozmowy, to bolesne. Zgadza się, dzisiaj pogadamy jak to jest z tymi DOMSami.Dobra wiadomość jest taka, że będę mówiła nie tylko o tym jakie to jest okropne i niewygodne. Zamiast tego Trener Myprotein Max Leonard jest tutaj, aby powiedzieć nam dokładnie czym są DOMSy i jak zmniejszyć ich objawy.Odpowiada też na WAŻNE pytanie - czy DOMSy to oznaka dobrego treningu?Oto wszystkie szczegóły.

Czym są DOMSy?

DOMS to opóźniona bolesność mięśni. To ból mięśni, który odczuwasz godziny lub dni po treningu. Max wyjaśnia, że najczęstszymi objawami jest łagodny ból i zmęczenie mięśni, które zwykle powodują zmniejszony zakres ruchu. Ale w niektórych przypadkach objawy mogą być bardziej nasilone.MAX mówi, że objawy powinny zwykle ustępować po około trzech dniach, uff…

Co powoduje DOMSy?

Oczywiście trening, ale jakiego rodzaju?Max wyjaśnia, że DOMSy spowodowane są ćwiczeniami, które są znacznie poważniejsze i intensywniejsze niż te, do których przywykło Twoje ciało, Powoduje to łzy w mięśniach, które prowadzą do DOMSów.

Czy DOMSy są dla Ciebie złe?

Dla tych z Was, którzy kochają uczucie DOMS, ponieważ wydaje się, że robicie postępy, odpowiedzieć MAXA może być zaskoczeniem…Chociaż DOMSy nie są złą rzeczą w szerszej perspektywie - szybko wracasz do zdrowia i nie doznajesz poważnej kontuzji - nie oznacza to, że są one również dobre dla Ciebie. MAX mówi: “Nie musisz gonić za DOMSami na każdym treningu”. Proszę powtórzyć głośniej dla ludzi w tylnych rzędach.W rzeczywistości DOMSy mogą być szkodliwe dla treningu. Dzieje się tak, ponieważ może być konieczne pominięcie kolejnego treningu lub zmniejszenie objętości/intensywności, co spowoduje cofnięcie rezultatów innych treningów.W każdym razie, im więcej ćwiczysz, tym bardziej Twoje ciało się do tego przywczywaja i tym mniej będziesz obolały.

Czy DOMSy są oznaką dobrego treningu?

Pamiętasz swój pierwszy dzień nóg? A co ważniejsze, pamiętasz jak następnego dnia nie mogłeś chodzić? Ała. Cóż, to uczucie mija gdy ćwiczysz coraz więcej. Więc Max mówi, że z reguły 48 godziny to rozsądny okres rekonwalescencji.“Powinieneś być w stanie powtórzyć ćwiczenia lub trening tej samej części ciała 48 godzin później, na tym samym poziomie, ponieważ powinno to wystarczyć na regenerację mięśni” A teraz odpowiedź na WIELKIE pytanie: czy DOMSy to znak dobrego treningu? Przygotujcie się miłośnicy DOMSów…“Nie oznacza to, że musisz odczuwać ból po treningu, aby był on skuteczny”Zgadza się, brak bolesności nie oznacza, że miałeś gówniany trening. W rzeczywistości Twój trening był prawdopodobnie nadal bardzo skuteczny.Jak zredukować DOMSyOk, więc teraz wiesz, że nie musisz odczuwać bólu, aby mieć dobry trening ale czy chcesz się dowiedzieć jak ich uniknąć, aby szybciej wrócić na siłownie? Tak myślałam.MAX mówi, że pierwszym punktem wyjścia jest zawsze zapobieganie. Ale chociaż możesz od razu pomyśleć, że właściwe rozciąganie przed i po treningu jest odpowiedzią, nie do końca tak jest.Badania wykazały, że prawidłowe rozciąganie przed i po treningu ma bardzo dobry wpływ na walkę z DOMSami. (ale jest to bardzo ważne z innych powodów).Następne jest odżywianie.To co jesz może mieć ogromny wpływ na Twoją regenerację. A Max wyjaśnia, że “Węglowodany nie są diabłem. Są paliwem dla ciała i kluczem do przygotowania go do ćwiczeń.” Utrzymanie wysokiego poziomu białka jest również niezbędne do regeneracji. Max sugeruje, aby dążyć do 1,7g białka na kilogram masy ciała dziennie.Ale najprostszym i najlepszym sposobem na zmniejszenie DOMS jest po prostu nie przesadzanie na siłowni. Progresywne przeciążenie jest świetne i niezbędne do budowania mięśni, ale zbyt szybkie postępy mogą powodować DOMSy, a nawet ryzyko kontuzji. Rób to, z czym Twoje ciało czuje się komfortowo, jednocześnie stawiając wyzwania.

Czy powinienem trenować, gdy mam DOMSy?

Prosta odpowiedź od Maxa brzmi: “nie”.Jeśli trenujesz grupę mięśniową, która wciąż próbuje się zregenerować, po prostu zrywasz mięsień jeszcze bardziej zanim będzie on w stanie się odbudować mocniejszy, przez co utrudniasz postępy.
Walka z DOMSami

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy kochasz DOMSy czy nienawidzisz, zwykle jest to nieuniknione w pewnym momencie swojego sportowego życia. Ale uczucie bólu po każdym treningu niekoniecznie jest wskaźnikiem dobrego treningu. W rzeczywistości możesz utrudniać swój postęp robiąc zbyt wiele. Odżywiaj się odpowiednio, ciśnij do przodu wystarczająco i nie przesadzaj -- nie musisz cały czas odczuwać bólu i gonić za DOMSami, aby robić postępy.
Odżywianie

Złagodź Stres Dzięki Tym 5 Poradom Żywieniowym 

Nie ma magicznego przepisu, aby zmniejszyć lub zatrzymać stres, ale z pewnością można wprowadzić niewielkie zmiany, aby zmniejszyć jego wpływ na Ciebie.

Trening

Nie Potrzebujesz Cardio do Odchudzania

Jeśli chcesz stracić trochę tkanki tłuszczowej, ale nudzisz się na bieżni i nie możesz znieść roweru nie martw się - cardio nie jest jedynym sposobem.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Monica Green
Autor i ekspert
Wyświetl profil Monica Green
myprotein