Przejdź do głównej zawartości
Trening

Etykieta na siłowni | Zakazy i nakazy

Etykieta na siłowni | Zakazy i nakazy
Myprotein Polska
Autor i ekspert7 miesiąc Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska

O tej porze roku na siłowniach robi się dość tłoczno, ponieważ wiele osób wyznacza sobie nowe cele i stara się, aby ten sezon był jak najlepszy. Wszystkie te nowe twarze mogą stanowić wyzwanie, zarówno dla weteranów siłowni dla których etykieta nie jest obca, jak i dla początkujących, którzy mogą czuć się nieco onieśmieleni. Ale nie martw się, pomożemy Ci.  

W tym artykule wyjaśnimy znaczenie etykiety na siłowni i podamy kilka przydatnych wskazówek, jak przezwyciężyć "onieśmielenie" lub lęk przed siłownią, które możesz odczuwać.

Czym jest etykieta na siłowni?

Etykieta na siłowni to przede wszystkim szacunek: szacunek dla samego siebie, szacunek dla innych użytkowników siłowni oraz szacunek dla przestrzeni i sprzętu na siłowni. Niektóre podstawowe zasady, których należy przestrzegać, obejmują sprzątanie po sobie, odkładanie sprzętu na właściwe miejsce i zwracanie uwagi na przestrzeń osobistą innych osób.  Dobra etykieta na siłowni jest ważna, ponieważ pomaga stworzyć bezpieczne i komfortowe środowisko dla wszystkich i zapewnia, że każdy może mieć świetny trening bez rozpraszania uwagi i opóźnień. 

Dlaczego etykieta na siłowni jest ważna?

Dobra etykieta na siłowni jest ważna, ponieważ sprawia, że Ty i osoby w pobliżu mogą ćwiczyć swobodnie i bez niepotrzebnych opóźnień. Praktykowanie dobrej etykiety oznacza, że robisz coś od siebie, aby siłownia była wygodną i bezpieczną przestrzenią dla wszystkich. Wszyscy chcemy być traktowani z szacunkiem, więc ważne jest, aby odwdzięczyć się tym samym. 

Czym jest właściwa etykieta na siłowni?

Jak wspomniano powyżej, właściwa etykieta na siłowni polega na szacunku. Obejmuje ona proste rzeczy, które sprawiają, że wszyscy inni mają lepsze doświadczenia, takie jak sprzątanie po sobie, wymiana sprzętu dla innych po zakończeniu ćwiczeń i poszanowanie przestrzeni osobistej innych osób. Kluczowa jest również otwartość i przyjazne nastawienie do innych. 

Czym jest onieśmielenie na siłowni?

"Onieśmielenie na siłowni" to uczucie strachu lub obawy podczas ćwiczeń przed innymi. Jest to powszechne uczucie i może być spowodowane strachem i lękiem przed byciem ocenianym, niewiedzą, co robić lub poczuciem, że nie pasujesz do tego miejsca.  Badanie z 2019 r. wykazało, że prawie 47% respondentów doświadczyło w pewnym momencie lęku przed siłownią.1 Ale nie martw się, istnieją sposoby na jego przezwyciężenie. 
etykieta na siłowni

7 sposobów na przezwyciężenie lęku przed siłownią

1. Miej plan

Przygotuj się na sukces, planując swój trening z wyprzedzeniem. Pomoże ci to skupić się na tym, czego potrzebujesz pod względem sprzętu i co będziesz robić podczas sesji. 

2. Znajdź odpowiednią siłownię

Ważne jest, aby czuć się komfortowo w środowisku siłowni. Wypróbuj kilka różnych, aby znaleźć taką, która będzie Cię wspierać i zachęcać.

3. Wypróbuj zajęcia

Zajęcia to świetny sposób na poznanie ludzi, naukę nowych ćwiczeń i zdobycie wiedzy z pierwszej ręki od wyszkolonych instruktorów. Ponadto, w wielu treningach opartych na zajęciach istnieje prawdziwe poczucie wspólnoty, co może być świetne dla pewności siebie i poczucia wsparcia. 

4. Ćwicz z przyjacielem

Nie ma nic lepszego niż wsparcie dobrego przyjaciela. Posiadanie kumpla do ćwiczeń jest pomocne, jeśli na początku nie czujesz się pewnie, ale także świetnie nadaje się do utrzymania motywacji, gdy czujesz się bardziej komfortowo.  

5. Noś coś, w czym czujesz się pewnie

Dobre samopoczucie i to, w co się ubierasz, może mieć duże znaczenie, jeśli chodzi o podejmowanie nowych wyzwań. Zainwestuj w nowy zestaw na siłownię, który sprawi, że poczujesz się komfortowo, pewnie i będziesz gotowa na podbój świata. Oto kilka najlepszych legginsów, które zapewnią Ci wygodę na siłowni:

6. Unikaj godzin szczytu

Jeśli początkowo odczuwasz niepokój lub obawy przed ćwiczeniami w zatłoczonej siłowni, spróbuj chodzić poza szczytem lub w spokojniejszych godzinach. W ten sposób możesz poczuć się swobodnie w atmosferze siłowni i nabrać pewności siebie. Wkrótce nie będziesz się nawet martwić o chodzenie w najbardziej ruchliwych godzinach. 

7. Przypomnij sobie swoje “dlaczego”

Motywacja przychodzi i odchodzi, ale możesz pozostać na dobrej drodze, przypominając sobie o swoim "dlaczego". Jeśli czujesz się przytłoczony, po prostu poświęć chwilę, aby przypomnieć sobie powody, dla których wziąłeś się do pracy i nad czym pracujesz. Twoje "dlaczego" powinno być Twoim najsilniejszym celem i utrzymywać motywację. Pamiętaj, że jeśli Ty tego nie zrobisz, nikt inny tego nie zrobi.

Zakazy i nakazy na siłowni

Poznanie konwencji społecznych panujących na siłowni może być zniechęcające dla osób, które nie mają o tym pojęcia. Nie martw się - pomożemy Ci. Oto kilka prostych zasad, których należy przestrzegać, aby upewnić się, że praktykujesz dobrą etykietę na siłowni: 

Odkładaj ciężary na miejsce

Nie ma nic bardziej frustrującego niż znalezienie tylko jednego z hantli, których potrzebujesz, a następnie spędzenie kolejnych 10-15 minut na poszukiwaniu odpowiedniego. Po zakończeniu korzystania ze sprzętu wytrzyj go i odłóż na miejsce. 

Wytrzyj sprzęt po użyciu (i przed użyciem).

Wszyscy jesteśmy trochę spoceni podczas ćwiczeń, więc pamiętaj, aby wyczyścić sprzęt, którego używasz dla następnej osoby. Poświęcenie kilku sekund na wytarcie rzeczy może sprawić, że środowisko będzie przyjemniejsze dla wszystkich. 

Dbaj o higienę

Od czyszczenia sprzętu po siebie, praktykowanie dobrej higieny może sprawić, że cała siłownia będzie przyjemniejszym, czystszym miejscem dla Ciebie i innych bywalców siłowni. 

Szanuj przestrzeń osobistą innych

Na siłowni może być tłoczno, więc pamiętaj o tym, jakie ruchy planujesz wykonywać, o dostępnej przestrzeni i o tym, kto jest wokół ciebie. Poświęć trochę czasu, aby znaleźć wystarczająco dużo miejsca na swoją sesję, ale także upewnij się, że nie naruszasz przestrzeni treningowej innych osób. 

Zresetuj urządzenia przed wyjściem

Podobnie jak w przypadku wolnych ciężarów, wiele maszyn wymaga zresetowania po zakończeniu korzystania z nich. Wytarcie ich i zresetowanie oznacza, że następna osoba może wskoczyć bez zbędnego zamieszania. 

Poproś o pomoc, jeśli jej potrzebujesz

Każdy był kiedyś początkujący, więc nie bój się prosić o pomoc kogoś, kto pokaże ci, jak korzystać z maszyny. Prośba o pomoc może być również świetnym sposobem na rozpoczęcie rozmowy z innymi członkami siłowni. 

Nie zasłaniaj komuś widoku

Na siłowni znajduje się wiele luster, które są zwykle używane do sprawdzania formy podczas wykonywania ćwiczeń. Podczas ustawiania swojej przestrzeni należy pamiętać, aby ktoś nie korzystał z lustra w celu sprawdzenia własnej formy. W razie wątpliwości, po prostu zapytaj. 

Nie zajmuj maszyn

Na siłowni może być tłoczno, szczególnie w godzinach szczytu. Wszyscy mamy serie do wykonania, ale spędzanie godzin na maszynie lub używanie wszystkich ciężarów, których potrzebują inni, nie jest dobrym sposobem na rozpoczęcie treningu. Postaraj się być otwarty na dzielenie się zestawami, odpoczywaj schodząc z maszyny i upewnij się, że nie bierzesz sprzętu, jeśli go nie potrzebujesz. 

Nie zostawiaj ciężarów dookoła

Nikt nie chce się potknąć lub doznać kontuzji na siłowni, więc upewnij się, że po zakończeniu ćwiczeń odłożyłeś ciężarki na miejsce lub schowałeś je podczas odpoczynku. 

Nie gap się

Wejście na siłownię po raz pierwszy lub powrót do ćwiczeń po przerwie może być zniechęcający. Poświęć trochę czasu, aby pamiętać, że inni mogą dopiero zaczynać, wracać po kontuzji lub wypróbowywać sprzęt po raz pierwszy. Bądź przyjazny i otwarty na pomoc innym i zaoferuj miejsce lub uśmiech komuś, kto wygląda, jakby tego potrzebował. 

Nie spóźniaj się na sesje i zajęcia z trenerem

Jeśli zapisałeś się na zajęcia grupowe lub zarezerwowałeś zajęcia z trenerem personalnym, punktualność jest kluczowa. Przybycie 10 minut wcześniej daje wystarczająco dużo czasu na zadanie wszelkich pytań i daje instruktorowi czas na udzielenie pomocy przed przybyciem innych osób. Nikt nie lubi być powodem spóźnienia na zajęcia. A jeśli spóźnisz się lub nie możesz przybyć z naprawdę ważnego powodu, postaraj się poinformować o tym instruktora z wyprzedzeniem. 

Nie kręć się, czekając na sprzęt

Wszyscy natknęliśmy się na ludzi, którzy kręcą się, gdy próbujesz skończyć ostatnią serię. To nie jest fajne i sprawia, że wiele osób czuje się nieswojo. Jeśli chcesz skorzystać ze sprzętu, poczekaj, aż dana osoba skończy swoją serię i zapytaj, czy możesz wskoczyć po niej lub czy jest otwarta na dzielenie się podczas odpoczynku. Upewnij się tylko, że nie sprawisz, że poczuje się niekomfortowo lub pospieszana. 

Podsumowanie

Dobra etykieta na siłowni jest ważna dla zapewnienia, że każdy ma świetny trening, a siłownia jest bezpieczną i wygodną przestrzenią dla wszystkich.  Dla osób, które są nowe na siłowni lub wracają do niej po pewnym czasie, te małe akty życzliwości mogą sprawić, że poczują się znacznie bardziej komfortowo, mniej niespokojnie i pomogą złagodzić ich onieśmielenie. Zasadniczo chodzi o okazywanie szacunku i traktowanie innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.
Odżywianie

Co powinienem zjeść 30 minut przed treningiem?

Odżywianie przed treningiem może mieć duży wpływ na osiągane wyniki. Oto przewodnik po tym, co zjeść 30 minut przed treningiem.

dieta

6 Najlepszych Suplementów Na Przyrost Masy Mięśniowej

Ustalenie odpowiedniej strategii suplementacji i wiedza jak Twój organizm buduje mięśnie może naprawdę pomóc, jeżeli chcesz osiągnąć przyrost masy mięśniowej i maksymalnie wykorzystać swoje treningi. Oto nasza lista 6 najlepszych suplementów na przyrost masy mięśniowej, która pomoże Ci znaleźć idealny produkt dla siebie.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein