Przejdź do głównej zawartości
Trening

Jak joga pomaga złagodzić stres | Techniki relaksacyjne jogi

Jak joga pomaga złagodzić stres | Techniki relaksacyjne jogi
Myprotein Polska
Autor i ekspert4 miesiąc Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska

Joga - być może słyszałeś już o wielu korzyściach z niej płynących (tonizowanie, uelastycznianie stawów, wzmacnianie mięśni, wymieniając tylko kilka), ale oprócz znacznych korzyści dla zdrowia fizycznego, udowodniono, że joga robi świetne rzeczy w walce ze stresem.

Już zapaleni jogini docenią uspokajające właściwości jogi. Nie musisz być ekspertem od hipermobilności, aby docenić jej wpływ na poziom stresu - nawet krótka sesja łatwych pozycji może wyciszyć umysł i dać trochę wytchnienia, jeśli nie tylko ze względu na skupieniu się na na oddychaniu i balansowaniu, to dzięki pozbyciu się kilku dokuczliwych bólów mięśni.

Mamy też zupełnie nową wersję naszej kolekcji skoncentrowanej na jodze - Composure - aby zapewnić Ci niesamowity przepływ jogi. Zapoznaj się z nową kolekcją tutaj...

joga

Joga na stres

Praca badawcza z uniwersytetów w Coventry i Radboud przeanalizowała 18 badań z udziałem 846 uczestników, stwierdzając, że osoby praktykujące MBI wytwarzają znacznie mniejsze ilości cząsteczek, które aktywują geny wywołujące stany zapalne.2 Cząsteczki te są uwalniane po stresującym wydarzeniu z powodu reakcji "walcz lub uciekaj".

Główna badaczka Ivana Buric z University of Coventry powiedziała: "Miliony ludzi na całym świecie już czerpią korzyści zdrowotne z ćwiczeń MBI, takich jak joga czy medytacja, ale być może nie zdają sobie sprawy z tego, że korzyści te zaczynają się na poziomie molekularnym i mogą zmienić sposób, w jaki nasz kod genetyczny prowadzi swoją działalność". "Mówiąc prościej, MBI powodują, że mózg kieruje procesami DNA na ścieżkę, która poprawia nasze samopoczucie. "2

Dla tych, którzy nie do końca opanowali delikatne, ale celowe ruchy jogi lub uważają, że ich działania bardziej pogarszają niż przynoszą ulgę, próbując założyć nogę za głowę, joga może wydawać się stresującym doświadczeniem - jednak może to być spowodowane tym, że nie wykonują właściwych pozycji.

Pozycje siedzące mogą pomóc ci poczuć spokój i pomóc w bardziej medytacyjnym stanie, gdy potrzebujesz refleksji. Z drugiej strony pozycje stojące mogą sprawić, że poczujesz się wzmocniony, jednocześnie budząc mięśnie i skupiając umysł.

Najlepsze pozycje jogi

Ankieta przeprowadzona wśród doświadczonych profesjonalistów i początkujących joginów sugeruje, że niektóre pozy są bardziej relaksujące niż inne. Jeśli więc szukasz dobrego miejsca na rozpoczęcie najbardziej relaksującej sesji, oto 5 najlepszych pozycji uspokajających:

Pozycja dziecka (Balasana): Ta kluczowa pozycja uspokajająca jest jedną z tych, do których powraca się wiele razy podczas sesji jogi.

Pozycja mostka (Setu Bandha Sarvangasana): Ta łagodząca napięcie pozycja może pomóc ci się zrelaksować.

Martwe ciało (Savasana): Ta pozycja może być uważana za jedną z najłatwiejszych pozycji jogi, ale gdy stres jest silny, leżenie w bezruchu może być sporym wyzwaniem. Ta pozycja wyzwala reakcję relaksacyjną. Potraktuj ją jako ćwiczenie relaksu.

Intensywne rozciąganie w głębokim skłonie do przodu (Uttanasana): Ta pozycja przejściowa może pomóc złagodzić napięcie, gdy jest utrzymywana jako samodzielna pozycja.

Pozycja orła (Garudasana): Ta pozycja rozluźnia ramiona, w których gromadzi się wiele napięcia po ciężkim dniu. Równoważenie skupia umysły, oczyszczając myśli.

Composure - Odzież stworzona do jogi

Bezszwowe projekty i super miękkie tkaniny sprawiają, że najnowsze produkty  kolekcji Composure są ideale dla joginów. Wygodne i stylowe elementy pozwalają na pełny zakres ruchów, dzięki czemu możesz wykonywać nawet najtrudniejsze pozy i robić to w dobrym stylu.

Dzięki nowym biustonoszom sportowym, legginsom i szortom, bluzom z kapturem i joggerom, kamizelkom i nie tylko, ta nowa kolekcja z pewnością pomoże Ci zwiększyć motywację.

Wypróbuj najnowszą odzież do jogi z naszej nowej kolekcji Composure!

I chociaż nowe dodatki mogą znajdować się w naszej sekcji dla kobiet, mamy również mnóstwo opcji odzieży do jogi dla mężczyzn.

Podsumowanie

Ponieważ stres jest niestety częścią codziennego życia wielu z nas, poświęcenie trochę czasu na relaks dla naszych umysłów i ciał jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Joga może być zbawienną łaską po stresującym dniu, tylko czeka, aż ją wypróbujesz.

Mamy również zupełnie nową kolekcję jogi, która czeka na odkrycie... więc ruszaj!

Dobre Samopoczucie

Dopaminowe Menu | Zhakuj swoje szczęście

Dopaminowe menu? O co tyle szumu? Zanurzmy się w ten świat i odkryjmy, jak może ono odmienić Twój dzień.

Trening

 10 Podstawowych Pozycji Jogi dla Początkujących | Joga Jest Prosta

Czy kiedykolwiek chciałaś rozpocząć praktykę jogi, ale nie wiedziałaś od czego zacząć? Więc zebraliśmy wszystkie podstawowe pozycje jogi, aby Ci to ułatwić.

 

  1. Buric, I., Farias, M., Jong, J., Mee, C., & Brazil, I. A. (2017). What Is the Molecular Signature of Mind-Body Interventions? A Systematic Review of Gene Expression Changes Induced by Meditation and Related Practices. Frontiers in immunology8, 670. https://doi.org/10.3389/fimmu.2017.00670
  2. Coventry University. (2017, June 15). Meditation and yoga can ‘reverse’ DNA reactions which cause stress, new study suggests. ScienceDaily. Retrieved April 23, 2021 from www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170615213301.htm

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein