Przejdź do głównej zawartości
Trening

Jak Ustalać Cele Metodą SMART

Jak Ustalać Cele Metodą SMART
Myprotein Polska
Autor i ekspert1 rok Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska
Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić kondycję, zbudować masę mięśniową czy po prostu schudnąć, posiadanie dobrze zdefiniowanego celu jest kluczem do długoterminowego sukcesu. Istnieje kilka sposobów na określanie celów, ale przestrzeganie zasad SMART jest jednym z najlepszych.Od pomagania w pozostaniu skupionym po tworzenie skutecznego planu treningowego, oto wszystkie porady potrzebne do wyznaczania celów metodą SMART i pomyślnego ich osiągania.

Dlaczego powinienem wyznaczać sobie cele?

Posiadanie ogólnego celu końcowego ma kluczowe znaczenie dla sukcesu, ponieważ daje on coś do czego można dążyć i pomaga skoncentrować się na treningu.Cele są również przydatnym narzędziem pomagającym zachować odpowiedzialność oraz śledzić i dostosowywać trening w razie potrzeby. 

Czym jest metoda SMART?

SMART to akronim od pierwszych liter angielskich słów oznaczających: skoncentryzowany, mierzalny, ambitny, realny i określony w czasie. Te pięć kroków pomoże Ci być na właściwej drodze, ustalać priorytety i być odpowiedzialnym za trening pod kątem celu ćwiczeń. Podczas ustalania celów przeanalizuj każdy z poniższych punktów:

Skoncentryzowany

Pierwszym krokiem SMART jest bycie konkretnym. Dobrze jest mieć ogólne pojęcie o tym, co chcesz osiągnąć i kiedy, ale by mieć największe szanse na sukces, ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na zastanowienie się jaki jest cel końcowy i sprecyzowanie go.  Jeśli Twoim celem jest lepsza kondycja, musisz być bardziej konkretny i dokładnie zdefiniować co oznacza “lepsza”. Może to oznaczać, że jesteś w stanie przebiec 5 lub 10 km bez zatrzymywania się lub wykonać 10 pompek. Nie ma znaczenia jaki jest cel, ale dopóki dokładnie wiesz, co to jest, powinno być łatwiej to osiągnąć.

Mierzalny

Drugim elementem SMART jest mierzalność. Oznacza to, że powinieneś wyznaczać cele, które można łatwo monitorować. na przykład, jeśli Twoim celem jest przebiegnięcie 5 km bez zatrzymywania się, możesz sprawdzić czy robisz postępy w swoim czasie biegu lub jak daleko jesteś w stanie biec. W miarę progresu w treningu możesz śledzić postępy z tygodnia na tydzień, a zbliżanie się do celu końcowego zapewni Ci motywację przez cały czas. 

Ambitny

Kiedy po raz pierwszy zaczynamy pracować nad ekscytującym nowym wyzwanie, łatwo stracić z oczu to co realistyczne. Pomyśl o postanowieniach noworocznych - każdego roku ludzie wyznaczają sobie szalenie nierealistyczne cele, od 0 do 100% i nieuchronnie szybko się wypalają i tracą motywację. Chociaż cele muszą być wyzwaniem, muszą być również z zasięgu ręki. Jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś, przygotowanie się do ultramaratonu w ciągu sześciu miesięcy będzie nieosiągalne. Ale możesz pracować nad tym przez dłuższy czas. Zamiast tego wyznacz sobie cel, jakim jest przebiegnięcie 10 km w sześć miesięcy, a następnie półmaraton sześć miesięcy później. Jest to o wiele bardziej realistyczny cel, a jednocześnie stanowi wyzwanie. 

Realistyczny

Jesteśmy wyjątkowymi jednostkami i nasze cele też takie powinny być. Twoje cele powinny pasować do Twoich zainteresowań, stylu życia lub pomagać w spełnianiu ostatecznej ambicji. Im bardziej istotne są dla Ciebie Twoje cele, tym większe prawdopodobieństwo, że je osiągniesz. Jeśli stawiasz sobie za cel przebiegnięcie długiego dystansu, ale tak naprawdę nie lubisz biegać, czy nie ma innego celu, który byłby bardziej odpowiedni dla Ciebie? Taki, który lubisz i chcesz robić. Zamiast tego możesz spróbować pływania lub jazdy na rowerze.Podobnie, jeśli zobowiążesz się do rozpoczęcia ćwiczeń sześć razy w  tygodniu, ale trudno jest dopasować to obowiązków związanych z opieką nad dziećmi i pracą, prawdopodobnie istnieją alternatywy lepiej dopasowane do Twoich okoliczności. 

Określony w czasie

Ostatnim elementem SMART jest ustalenie jasnej osi czasu. Nie wyznaczaj sobie celu końcowego i ufaj, że osiągniesz go w określonym terminie. Zamiast tego ustal jasne kamienie milowe, aby stopniowo się do nich zbliżać. Pomoże Ci to nadać strukturę, ułatwi planowanie treningów i utrzymanie się na drodze do sukcesu.Wyznaczanie jasnych ram czasowych pozwala również na ponowną ocenę celu. Jest to ważne, ponieważ nawet jeśli nie jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia swojego celu, możesz go łatwo dostosować bez utraty motywacji. W końcu nadal będziesz w stanie się tam dostać - może to zająć trochę więcej czasu, niż się spodziewałeś.

Podsumowanie

Wyznaczanie jasno określonych celów jest jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do długoterminowego sukcesu. Pracując z metodą SMART, możesz czerpać korzyści z jasnych kamieni milowych, ustalonych w realistycznych ramach czasowych i stopniowo dążyć do nich, w razie potrzeby ponownie je oceniając.Ustalanie celów metodą SMART może zajmować trochę czasu, ale jeśli odpowiednio go zainwestujesz na początku, będziesz znacznie lepiej przygotowany na sukces na końcu.
smart cele
Dobre Samopoczucie

Labs Live: Czy wszyscy powinni jeść intuicyjnie?

Podczas wydarzenia Myprotein Labs Live, Lucy Davis i Ben Haldon usiedli z Sioban O’Hagan, Ryan Terry i Lex Griffin, aby usłyszeć co to oznacza dla nich.

Trening

15-Minutowy HIIT | Trening Brzucha W Domu

Jeżeli kochasz intensywne wyzwania lub szukasz szybkiego treningu brzucha, nie musisz już szukać dalej. Sprawdź ten intensywny 15-minutowy HIIT na brzuch.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein