Trening

Siłownia dla początkujących | Jak wybrać siłownię?

Siłownia dla początkujących | Jak wybrać siłownię?

Dołączenie do siłowni dla wielu ludzi jest kluczowym punktem lub krokiem w ich podróży po wymarzoną sylwetkę. To sygnał, że chcą zaangażować się w regularne treningi. Wybór odpowiedniej siłowni jest niezbędny, aby ich motywacja pozostała na stale wysokim poziomie. Ale co sprawia, że siłownia jest “odpowiednia”? Przed wybraniem siłowni weź pod uwagę poniższe czynniki.

Lokalizacja

Po pierwsze zastanów się gdzie chcesz podróżować na trening. Generalnie trzymaj się zasady, że im bliżej tym lepiej. Oczywiście weź też pod uwagę, kiedy chcesz trenować. Jeżeli myślisz o zwiększeniu swojej aktywności w dni wolne, wybierz siłownie nabliżej swojego domu. Natomiast, jeżeli wybierasz się na treningi od razu po pracy lub przed, na pierwszym miejscu powinieneś postawić kluby blisko swojego miejsca pracy.

Im więcej wysiłku będziesz musiał włożyć, żeby się dostać na trening, tym mniejsza szansa na to, że będziesz się trzymał swojego planu treningowego, kiedy wyjście na siłownie nie będzie niczym nadzwyczajnym. Dodatkowo, wybierając jakiś klub po drodze, za każdym razem, kiedy będziesz wracał do domu przypomni Ci się, że musisz wybrać się na trening.


Sprzęt i wyposażenie

Jaki rodzaj treningu planujesz robić? Nie ma sensu płacić dodatkowych pieniędzy za najnowocześniejsze maszyny z obciążeniami, jeżeli myślisz tylko o cardio. Wtedy raczej powinieneś brać pod uwagę czy obiekt wyposażony jest w basen. Dobry basen jest wart dodatkowych pieniędzy pod warunkiem, że KORZYSTASZ Z NIEGO REGULARNIE.

Obłożenie

Zarezerwuj sobie chwilę czasu, aby sprawdzić jak obłożona jest siłownia w godzinach w których najczęściej będziesz ćwiczyć. Sprawdź zajętość sprzętu z którego chciałbyś korzystać. Jeżeli jest absolutnie zawsze zajęty, pomyśl o zmianie planu treningowego lub odpuść tę siłownie. Nie ma sensu marnować czasu patrząc jak ktoś ćwiczy na orbitreku.

Koszt

Kiedy rozpoczynasz swoją przygodę z aktywnym stylem życia, możesz pokusić się o stwierdzenie “osiągnięcie moich celów jest warte wszystkich pieniędzy!”. Jest to zarówno godne podziwu jak i prawdziwe stwierdzenie, jednak mając napięty budżet członkostwo w klubie fitness może okazać się luksusem do odpuszczenia.

Jednak wszystko zależy od kosztów za użytkowanie. Jeżeli jakaś luksusowa siłownia regularnie będzie Cię przyciągać i zachęcać do regularnych treningów lepiej skorzystać z jej usług, niż z tańszej siłowni, która wręcz będzie Cię odpychać. Wydanie 50zł na siłownie z której nie będziesz w ogóle korzystać jest gorszym wyjściem, niż wydanie 150zł na siłownie na której będziesz 5 razy w tygodniu.

Zajęcia grupowe

Wiele siłowni oferuje zajęcia grupowe i warto wziąć sobie kopie z opisem każdych zajęć i ich harmonogram. Na przykład, jeżeli chciałbyś iść na zajęcia po pracy, a ostatnie dostępne są o 17:30 prawdopodobnie nie będziesz mógł z nich skorzystać.

Ponadto niektóre kluby oferują pojedyncze zajęcia za dodatkową opłatą, więc jeżeli interesuje Cię tylko joga, a jej dodatkowy koszt to 10zł, przelicz sobie swój miesięczny koszt członkostwa. Zapytaj jak często dodają nowe zajęcia – jeżeli jesteś osobą której szybko nudzi się dany typ treningu pomoże Ci to wrócić na następny.

Klientela

Popytaj znajomych jaką opinie mają o danej siłowni. Jeżeli Twój najlepszy przyjaciel chodzi na pobliską siłownie, może Cię to zmotywować do wspólnych treningów. jednakże, jeżeli twój przerażający znajomy jest członkiem któreś z nich, może okazać się, że będziesz jej unikać, żeby przypadkiem na niego nie wpaść.

Niektórzy ludzie wolą siłownie tylko dla jednej płci, ponieważ daje im to mniejszą samoświadomość. Inni odnajdują motywację w pójściu na siłownie gdzie wiele osób jest w dobrej formie lub na poziomie zawodowym.
Niezależnie od wyboru, pójście na siłownie będzie dobrym krokiem w twojej sportowej karierze.Myprotein Polska

Myprotein Polska

Autor i ekspert


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!