Przejdź do głównej zawartości
Trening

Sylwetka plażowa: Dlaczego robienie formy na plażę to BS

Sylwetka plażowa: Dlaczego robienie formy na plażę to BS
Myprotein Polska
Autor i ekspert11 miesiąc Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska

Robi się coraz cieplej, a to oznacza, że sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Podczas gdy słońce, morze i piasek przynoszą wielu osobom radość, ta pora roku może być niepokojem, ponieważ niektórzy martwią się, jak będą wyglądać na plaży. Wynika to głównie z wieloletnich komunikatów o konieczności nabrania formy na letnie wakacje poprzez “robienie formy na plaże” Chodzi o to, że “sylwetka plażowa" to totalny BS. Oto dlaczego.

Czym jest w ogóle “sylwetka plażowa” i dlaczego jest to szkodliwe sformułowanie?

Wszyscy słyszeliśmy wyrażenie “plażowa sylwetka”, ale właściwie co ono oznacza? Zasadniczo, jest to pomysł, że musisz “być w formie”, zanim będziesz mógł postawić stopę na plaży, co jest oczywiście śmieszne i szkodliwe z wielu powodów.Chociaż nie ma nic złego w chęci bycia w formie i zdrowszym, problemem jest przekonanie, że niektóre ciała pasują na plaże, a niektóre nie - i że musisz przygotować swoje ciało, aby pasowało.Niestety nie jest to idea, która wydaje się być obca w całym społeczeństwie. Badanie z 2021 roku wykazało, że 58% dorosłych osób w Wielkiej Brytanii doświadczyło jakiejś formy napiętnowania wagi.1 Media pomogły ukształtować wypaczone postrzeganie ciała. Odrębne badanie wykazało, że 69% uczestników przyznało, że obrazy w czasopismach wpłynęły na wyobrażenia o “idealnej” wadze ciała, a 47% wyraziło chęć zrzucenia wagi po obejrzeniu tych obrazków.2 Media społecznościowe również przyczyniły się do nierealistycznych oczekiwań dotyczących ciała, zwłaszcza u młodych ludzi. Ostatnie badania wykazały, że 53% młodych dorosłych, którzy uważali, że nie są wystarczająco szczupli lub obawiali się, że staną się zbyt grubi, wykazywało “istotne klinicznie” objawy dysmorfii ciała.3 Badania te pokazują szkodliwe skutki, jakie wyrażenia takie jak “sylwetka plażowa” mogą mieć zarówno na dorosłych jak i młodych ludzi, oraz dlaczego ważne jest promowanie ideałów zdrowego ciała i akceptowanie ciał o różnych kształtach i rozmiarach. 

Ciało nie może być “dobre” lub “złe”

Niestety społeczeństwo zmusza nas do postrzegania pewnych typów sylwetek jako “dobrych” lub “złych”. Mniejsze, szczuplejsze ciała są często uważane za “dobre”, podczas gdy większe gabaryty postrzegane są za “złe”.Przez wiele lat te szkodliwe ideały ciała były utrwalane w gazetach, czasopismach i telewizji - a media społecznościowe prawdopodobnie pogorszyły sytuację. Tego rodzaju etykietowanie może nie wydawać się poważnym problemem, ale może mieć znaczący wpływ na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Osoby goniące za “dobrym” ideałem mogą czuć się zmuszone do uciekania się do ekstremalnych środków, aby go osiągnąć, podczas gdy osoby wyznaczające ten ideał mogą czuć niezwykłą presję, aby go utrzymać. Pierwszym krokiem do poczucia komfortu we własnej skórze jest próba zapomnienia o tych etykietach. Nie jest to łatwe - zwłaszcza gdy wydają się tak wszechobecne - ale liczy się tylko Twoje zdrowie i własne szczęście. Nic więcej.
Sylwetka plażowa

Czy “sylwetka plażowa” jest zrównoważona?

Od dietetycznych herbat po “spalające tłuszcz” legginsy, metody uzyskania sylwetki plażowej polegają głównie na szybkich poprawkach, które nie działają długoterminowo.Te szybkie rozwiązania, takie jak surowa dieta i ekstremalne treningi, nie tylko rzadko przynoszą efekty, ale również mogą powodować długotrwałe negatywne skutki. W szczególności efekt jojo może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.Skup się mniej na “potrzebie” posiadania sylwetki plażowej. Chęć utraty wagi lub poprawa kondycji nie jest powodem do wstydu, ale ważne jest, aby robić to bezpiecznie i z właściwych powodów.Trwałość rezultatów - jeśli Twoim głównym celem jest utrata masy ciała - wymaga to zaangażowania, czasu i konsekwencji. Każdy odpowiedzialny trener Ci to powie - utrata 0,5-1kg tygodniowo to zdrowe i zrównoważone podejście.

Co jeśli chcesz być sprawniejszy?

Jeśli chcesz poprawić kondycję, schudnąć lub po prostu żyć nieco zdrowiej, musisz myśleć o tym jak o długotrwałym procesie, który wymaga czasu, zaangażowania i konsekwencji.Bardzo ważne jest, aby zaangażować się w prawdziwe zmiany stylu życia, ale nawet małe zmiany mogą prowadzić do poważnych rezultatów. Poświęć trochę czasu na zapoznanie się z różnymi rodzajami żywności i potrzebami energetycznymi, a następnie opracuj wszechstronny plan treningowy i żywieniowy, który możesz realistycznie realizować. Wyznaczanie długoterminowych zrównoważonych celów to świetny sposób na zbudowanie zdrowszej relacji ze swoim ciałem bez konieczności rezygnowania ze wszystkiego co lubisz.

Jak znaleźć inny cel

Często kojarzymy naszą wartość i szczęście z naszym wyglądem, ale ważne jest, aby dążyć do czegoś więcej niż tylko dobrego wyglądu. Niezależnie od kształtu i rozmiaru, Twoje ciało jest zdolne do tak wielu rzeczy - więc miej to na uwadze myśląc jak wygląda.Wyznaczanie celów, które są korzystne dla ogólnego stanu zdrowia, może być o wiele bardziej satysfakcjonujące i łatwiejsze do zrealizowania niż cele skupiające się wyłącznie na wynikach fizycznych i estetycznych.  Zadaj sobie pytanie, czy są jakieś sporty, których zawsze chciałeś spróbować, umiejętności, których chciałeś się nauczyć lub własne rekordy, które miałeś gdzieś z tyłu głowy i uczyń z nich swój cel. Skupienie się na osiągnięciu czegoś nowego powinno przynieść wyższy poziom satysfakcji, niż sama zmiana wyglądu.

Podsumowanie

To wstyd, że żyjemy w świecie, który może mieć tak wąskie standardy, jeśli chodzi o atrakcyjność. Sprawia to, że większość ludzi - którzy nie spełniają tych ideałów - czuje się nieszczęśliwa we własnym ciele i może mieć to znaczący wpływ na ich zdrowie psychiczne i poczucie własnej wartości.Kwestionowanie tych niemożliwych standardów może być trudne, ale ważne jest, abyśmy to robili. Wszyscy powinni móc iść na plażę i dobrze się bawić, nie martwiąc się o to, co pomyślą sobie inni. Każde ciało jest sylwetką plażową - nie pozwól nikomu wmówić Ci, że jest inaczej.
Dobre Samopoczucie

Czy utrata wagi uczyni mnie szczęśliwą?

Jeśli masz mocne “dlaczego” i ważny powód emocjonalny, dla którego chcesz skupić się na utracie wagi, to absolutnie zmiażdżysz swoje cele.

Dobre Samopoczucie

Zasypiaj Szybciej w Czasie Upałów | 10 Wskazówek

Aby pomóc Tobie uzyskać lepszy sen przez następne kilka tygodni, opracowaliśmy najlepsze wskazówki. Sprawdź je i zasypiaj szybciej.

 

  1. Pearl, R. L., Puhl, R. M., Lessard, L. M., Himmelstein, M. S., & Foster, G. D. (2021). Prevalence and correlates of weight bias internalization in weight management: A multinational study. SSM – population health, 13, 100755. https://doi.org/10.1016/j.ssmph.2021.100755 
  2. Field, A. E., Cheung, L., Wolf, A. M., Herzog, D. B., Gortmaker, S. L., & Colditz, G. A. (1999). Exposure to the mass media and weight concerns among girls. Pediatrics, 103(3), E36. https://doi.org/10.1542/peds.103.3.e36  
  3. McGuire, F. H., Goldbach, J. T., Senese, J. G., Cabrera, J. R., Schrager, S. M., & Duncan, A. E. (2023). Longitudinal association of homonegative school climate with body dysmorphic disorder among cisgender sexual minority adolescents: Testing mediation through proximal minority stressors. Body image, 45, 86–93. https://doi.org/10.1016/j.bodyim.2023.02.007  

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein