Przejdź do głównej zawartości
Trening

Trening na siłowni czy w domu? | Zalety treningu w domu i treningu na siłowni

Trening na siłowni czy w domu? | Zalety treningu w domu i treningu na siłowni
Myprotein Polska
Autor i ekspert7 lat Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska

Trening na siłowni czy w domu? - jaki powinniśmy wybrać?

Trening na siłowni czy w domu? W domu treningi mogą być świetne i bardzo skuteczne pod warunkiem, że są zrobione dobrze, a to zależy od sprzętu jakim dysponujesz. Taki trening może być równie dobry jak ten na siłowni. To o czym się często zapomina podczas tworzenia siłowni domowej jest brak tej kultury, nawet jeśli sprzęt masz taki sam nie uda Ci się przenieść tego do domu.

Niektórzy ludzie lepiej się rozwijają w środowisku w którym mogą konkurować z innymi. Jeśli jest Ci dobrze w takim środowisku powinieneś trenować z ludźmi podobnymi do siebie czyli na siłowni. Nawet jeśli nie konkurujesz z innymi, nadal myślę, że siłownia jest dla Ciebie lepsza. Nawet jeśli nie chcesz spotykać się z tym wygórowanym ego, które na siłowni jest obecne, są tam ludzie, którzy mają większą wiedzę na temat podnoszenia ciężarów i wykonywania ćwiczeń, dzięki czemu możesz wiele się nauczyć.

Ucz się od doświadczonych ludzi

Niepodważalnie rozmowa z takimi ludźmi nie musi być rozpoczęta przez zakwestionowanie którejś ze stron. Jeśli nie lubisz atakować innych możesz podejść do tych osób w pokorny sposób. Ludzie, którzy uwielbiają trenować zazwyczaj chętnie mówią o ich programie treningowym i chętnie pomagają innym.

Dodatkowo, jeśli jesteś na odpowiedniej siłowni ilość sprzętu do ćwiczeń zagwarantuje, że nie wpadniesz w rutynę. Od czasu do czasu trzeba zmienić ćwiczenia jakie wykonujemy na co dzień np. hantle zamienić na sztangę, w przypadku cardio też musimy zamienić bieżnię na rowerek lub orbitrek. Jeśli chcielibyśmy dokonywać takich zmian w domu byłoby to bardzo kosztowne dlatego warto chodzić na siłownię.

Musisz zauważyć, że ktoś robi dziwne ruchy. Wykonujemy albo przemyślany zestaw ćwiczeń albo kombinację. Kiedyś zauważyłem, że ktoś robi interesujący zestaw ćwiczeń na biceps- 6 powtórzeń ugięć przedramion do kąta 45 stopni, kolejnym ćwiczeniem było wykonanie 6 powtórzeń ugięć ramion ale od wysokości pępka do barków i ostatnie to 6 powtórzeń pełnych ugięć. Prawdopodobnie nigdy nie wpadł bym na to sam siedząc w domu, na szczęście chodzę na siłownię i mogę podpatrzeć mądre sztuczki. Zwracanie uwagi na te drobne rzeczy buduje Twój pogląd i kulturę.

Oczywiście trening w domu również ma swoje zalety.

Czasami miło jest wejść do swojej siłowni, nie patrząc na nikogo i nie martwić się o to czy będzie wolny sprzęt. Możesz krzyczeć jeśli tylko chcesz, a jeśli ktoś nie odłoży ciężaru na swoje miejsce możesz być zły tylko na siebie! Jest wiele korzyści płynących z trenowania w domu, jednak wierzę, że trening na siłowni będzie lepszy.

Świadomość, że musiałeś znaleźć w sobie siłę żeby udać się na siłownie będzie dodatkową motywacją. Czasami każdy z nas ma gorszy dzień i czujemy się źle. Jeśli jednak uda Ci się dotrzeć na siłownię będzie to motywacją dla Ciebie by nie być jedną z tych osób, które wracają po 10 minutach i wykonasz pełen trening. Trening w domu będzie trudniejszy, jeśli czujesz się zmęczony i bez sił, znalezienie motywacji może być zdecydowanie trudniejsze. W tym środowisku bardzo łatwo jest wzruszać ramionami i wrócić do leżenia na kanapie przez jakiś czas. Żadne urządzenia na świecie nie mogą tego zmienić. Oczywiście, z właściwym myśleniem, to nie ma znaczenia, ponieważ wciąż możesz motywować siebie w domu ale jeśli chodzi o te rzeczy, których możesz się nauczyć siłownia ma przewagę.

Kolejną kwestią jest to, że osoba która trenuje na siłowni oddziela miejsca w których trenuje i w których odpoczywa. Dom jest miejscem gdzie odpoczywamy i odprężamy się po ciężkim dniu pracy - jest to dobry pomysł by oddzielać miejsca gdzie się męczymy i gdzie odpoczywamy. Na siłowni trudniej jest zrobić trening w samotności, a gdy wchodzimy na inną siłownie czujemy się obco i ciężko jest trenować tak jak zawsze, to jest tak samo jak masz w domu kuchnię, kanapę i telewizor trudno jest ciężko pracować w miejscu gdzie później odpoczywasz.

Stwórz własne miejsce do treningów w domu

Mając na uwadze powyższe kwestie, warto w domu stworzyć swój kącik do trenowania. Czasem problemy z motywacją można szybko zwalczyć -  szybka pompa, dobra seria na brzuch, kilka kopnięć w worek i brak sił przechodzi. Miło jest mieć możliwość wyżycia się kiedy przychodzi taka potrzeba. Mając kilka sprzętów w domu - opaski, hantle, dobra mata już możemy wykonać bardzo dobry trening w domu. Oczywiście, jeśli masz miejsce i fundusze na to aby zaopatrzyć się w ten sprzęt zrób to! Mimo wszystko myślę, że najlepiej wykonać trening na siłowni.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein