Trening

Trening Obwodowy – FBW i HIIT- opis i korzyści

Trening obwodowy – Co to takiego? Dla kogo najlepiej? Czy jest skuteczny? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

 

Czym jest trening obwodowy?

Jest to metoda treningowa dzięki której możemy dostrzec szybkich efektów, najczęściej te metodę poleca się początkującym aby przyzwyczaić ich organizm do większego wysiłku.. łatwo go dostosować do własnych potrzeb i daje szybkie rezultaty. Jak sama nazwa mówi trening obwodowy to trening wszystkich partii ciała podzielone lub też nie. Poleca się go również osobom które nie mogą zawsze trenować 3-4 razy w tygodniu, lecz nie zaleca się go stosować dłużej jak 6 tygodni z powodu małej intensywności danych partii.. Oczywiście trening Obwodowy inaczej FBW można wykonać nie tylko na ciężarach ale także można go wykonać w domowych warunkach.

 

Czy trening obwodowy jest skuteczny?

Jak najbardziej jest skuteczny lecz należy pamiętać aby nie przesadzić, ponieważ organizm będzie mieć potem problemy z regeneracją. Należy dobrać indywidualnie ćwiczenia, które przyniosą nam założony cel.

 

Trening FBW – rodzaje:

Trening ogólnorozwojowy

Podczas treningu ogólnorozwojowego wykonujemy najpierw wszystkie serie danego ćwiczenia (miedzy seriami należy robić przerwy) i dopiero po wykonaniu wszystkich serii danego ćwiczenia przechodzimy do kolejnego ćwiczenia. Trening ten pozwala równomiernie rozwijać całe ciało. Trening ogólnorozwojowy jest odpowiednim wyborem, jeśli rozpoczynamy treningi i chcemy przyzwyczaić nasze mięśnie do wysiłku

Trening obwodowy

Charakteryzuje się większą intensywnością niż trening ogólnorozwojowy. Jego cechą charakterystyczną są tak zwane obwody. W skład obwodu wchodzi kilka ćwiczeń, które swoim zakresem powinny objąć wszystkie partie mięśniowe. W trakcie jednego obwodu należy wykonać po jednej serii każdego ćwiczenia, szybko przechodząc do kolejnego. Następnie, po krótkiej przerwie, obwód jest ponownie wykonywany. Cały trening składa się zatem z kilku obwodów. Treningi obwodowe oprócz wzmacniania układu mięśniowego, wzmacniają również układ krążeniowo-oddechowy. Dodatkowo, treningi te intensywnie spalają tkankę tłuszczową, dlatego uważa się je również za dobry wybór, jeśli naszym celem jest redukcja zbędnych kilogramów.

Trening HIIT (High Intensity Interval Training)

Jest kolejną formą treningu całego ciała, wykorzystującą elementy siłowe, jak i wytrzymałościowe. Jego cechą jest wysoka intensywność i krótki czas trwania jednej sesji treningowej. Istotą treningu HIIT jest przeplatanie krótkich okresów bardzo intensywnego wysiłku z krótkimi okresami umiarkowanego wysiłku. Trening HIIT uważany jest za jeden z najlepszych sposobów na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Z uwagi na wysoką intensywność, treningi te nie są zalecane osobom początkującym. Intensywność treningu powinno się dostosować do poziomu sprawności i wydolności swojego organizmu i wraz ze wzmocnieniem kondycji można zwiększać wysiłek. Przed wykonaniem treningu interwałowego należy skonsultować się z lekarzem, by upewnić się, że jesteśmy w stanie wykonywać ćwiczenia, które mocno angażują układ sercowo-naczyniowy. Wykonywanie treningu interwałowego znacznie ułatwia stoper interwałowy, który poprzez sygnały dźwiękowe informuje nas, kiedy powinniśmy zmienić ćwiczenie.

 

Zalety treningu FBW:Landing-Page-Image-muscle-bodybuilding-newgrey-v2-050731-031612

  • Stopniowa adaptacja mięśni do coraz większego wysiłku
  • Ćwiczenia wielostanowe, przyczyniające się do większego wzrostu siły
  • Angażowanie całego ciała
  • Równomierny Progress ciężaru

 

Wady treningu FBW:

  • Trening jest intensywny i wyczerpujący
  • Zdarza się, że jeden rodzaj ćwiczenia to za mało dla danej partii

 

Reasumując Trening FBW jest skuteczny ma wiele zalet lecz wiadomo nie zawsze jedno czy dwa ćwiczenia wystarczają na daną partię. Polecamy dla każdego kto ma mało czasu gdyż taki trening można wykonać w 30 minut, oraz dla osób początkujących. Polecamy również nasze batoniki i żele energetyczne, które są idealnymi przekąskami regeneracyjnymi po treningu.Tarek Hamdan

Tarek Hamdan

Kulturysta i Pasjonata Zdrowego Odżywiania


Tarek teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!