Przejdź do głównej zawartości
Trening

Czy Trening VR to Przyszłość Treningu?

Czy Trening VR to Przyszłość Treningu?
Evangeline Howarth
Pisarz i redaktor3 lat Ago
Wyświetl profil Evangeline Howarth
Mogłeś pomyśleć że zestawy VR są zarezerwowane dla gier fantasy lub dawania poczucia leżakowania gdzieś na słonecznej plaży, ale być może nie pomyślałeś o wypróbowaniu treningu VR. 

Rzeczywistość wirtualna przeszła długą drogę od czasów, gdy powodowała zawroty głowy i oferowała tylko kilka opcji gier wideo. Teraz możesz cieszyć się wieloma różnymi treningami i czuć się częścią tego wszystkiego, zamiast odczuwać, że miotasz się tylko w swoim salonie. Od czasu lockdownu wszyscy spędzamy dużo czasu w wirtualnym świecie, więc jeśli siłownia nie jest Twoją sceną, może być to idealny sposób na urozmaicenie treningów. Dowiedzmy się trochę więcej...

Trening VR

Czy VR naprawdę może Ci pomóc? 

Gry wideo zwykle nie sprzyjają wysokiemu poziomowi sprawności, ale w wirtualnej rzeczywistości Twoje ciało staje się kontrolerem. Oznacza to, że jeśli znajdziesz się na wirtualnym ringu bokserskim, nie będziesz polegać tylko na kciukach, aby zadawać ciosy. 

Niedawna ankieta przeprowadzona wśród 646 użytkowników VR wykazała, że wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości znacznie poprawiło ich samopoczucie psychiczne i fizyczne podczas lockdownu.1  Róznież zgłaszana przez samych użytkowników aktywność fizyczna była znacznie wyższa, niż u zwykłych użytkowników konsol.1  

Chociaż jest to wciąż zbyt nowa technologia, aby wiedzieć czy korzystanie z treningów VR przynosi jakiekolwiek długoterminowe korzyści zdrowotne, ale wstępne badania sugerują, że jeśli jest on wykonywany z dużą intensywnością przez odpowiedni czas, to może mieć wpływ na kondycję.2   

Sprawia, że trening jest znowu zabawą 

Nie tylko intensywność treningów VR może przekonywać użytkowników, wszyscy wiemy przecież, że konsekwencja jest kluczem do uzyskania i utrzymania doskonałej kondycji, a w tym także pomaga trening VR. Najważniejsza rzecz, która powstrzymuje nas przed ćwiczeniami? Nie czerpiemy z ich radości. 

Niedawny przegląd naukowy wykazał, że brak nowości lub ekscytacji związanej ze sprawnością fizyczną może przyczyniać się do niskiego poziomu aktywności fizycznej, a trening VR może pomóc Ci wyeliminować ten problem.3 

Dzięki niezliczonym treningom i scenariuszom w których możesz się zanurzyć, nie ma szans na nudę w porównaniu z tymi samymi starymi treningami w salonie lub tą samą rutyną nóg na siłowni. Wygląda więc na to, że jeśli walczysz o znalezienie swojego rytmu treningowego, trening VR może pomóc Ci wtrącić trochę nowości i utrzymać motywację.

To nie przypomina treningu

Niezależnie od tego, czy chodzi o konkurencyjność, czy o wszystko co dzieje się wokół Ciebie, trening w wirtualnej rzeczywistości jest świetny dla osób, które nienawidzą klasycznych “rutynowych ćwiczeń”. W recenzjach wymieniono również wiele wciągających funkcji treningu VR jako odwrócenie uwagi od negatywnych myśli, które często powodują, że ludzie unikają lub skracają aktywność fizyczną.3   Jeżeli Twoje treningi przeciągają się, patrzysz na zegar na bieżni i nie możesz doczekać się kiedy koniec, to rozpraszacze uwagi mogą być doskonałym elementem, który sprawia, że wracasz do treningu. Jeśli uznasz coś za fajne, jest duża szansa, że będziesz chciał to robić dalej, więc cieszenie się treningami może być kluczem do ich przestrzegania. 

Czy to jest drogie?

Jeżeli szukasz alternatywy dla siłowni ze względu na koszty, może to nie być to. Chociaż technologia VR jest o wiele bardziej dostępna niż kiedyś, nadal potrzebujesz kilkuset złotych na podstawowy zestaw.Jeżeli szukasz sposobu na utrzymanie formy, ponieważ siłownia nie jest dla Ciebie atrakcyjna, a cena nie stanowi problemu, może być to świetna opcja. Wypróbowanie systemu, zanim wydasz pieniądze może być dobrą opcją, aby upewnić się, że naprawdę będziesz z niego korzystać i cieszyć się treningami.

Zapamiętaj

Trendy treningowe ciągle się zmieniają - w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaobserwowaliśmy ogromną zmianę aktywności fizycznej - więc VR z pewnością może odegrać ogromną rolę w przyszłości fitnessu.
Tworzenie zabawnych i ekscytujących ćwiczeń we własnym salonie jest zdecydowanie ogromną zaletą. Czy kiedykolwiek będzie to główny sposób trenowania? Będziemy musieli poczekać i się o tym przekonać.
  1. Siani, A., & Marley, S. A. (2021). Impact of the recreational use of virtual reality on physical and mental wellbeing during the Covid-19 lockdown. Health and Technology, 11(2), 425-435. 
  2. Street, T. D., Lacey, S. J., & Langdon, R. R. (2017). Gaming your way to health: A systematic review of exergaming programs to increase health and exercise behaviors in adults. Games for health journal, 6(3), 136-146. 
  3. Lakicevic, N., Gentile, A., Mehrabi, S., Cassar, S., Parker, K., Roklicer, R., … & Drid, P. (2020). Make Fitness Fun: Could Novelty Be the Key Determinant for Physical Activity Adherence?. Frontiers in Psychology, 11

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Evangeline Howarth
Pisarz i redaktor
Wyświetl profil Evangeline Howarth

Evangeline brała udział w sportach wyczynowych od najmłodszych lat. Jako wykwalifikowana RYA Jako instruktor pływania na łódce, rozumie znaczenie właściwego odżywiania przy sportach ekstremalnych i wytrzymałościowych, zwłaszcza ze względu na jej doświadczenie w drużynach Team GBR, jako kapitan drużyny trenujący swój pierwszy zespół uniwersytecki.

W wolnym czasie Evangeline uwielbia biegać – zwłaszcza w maratonach. W weekendy znajdziesz ją uprawiającą sporty wodne lub wędrującą po wzgórzach. Jej ulubione wieczory spędza na sesji HIIT lub na przysiadach na siłowni, zanim zacznie się zajadać pikantnymi potrawami z dużą ilości warzyw - mniam!

Dowiedz się więcej o doświadczeniu Evie tutaj.

myprotein