Przejdź do głównej zawartości
Trening

Trening w wakacje: Wszystko co musisz wiedzieć

Trening w wakacje: Wszystko co musisz wiedzieć
Myprotein Polska
Autor i ekspert11 miesiąc Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska
Przyszło lato, a dla wielu z nas oznacza to, że wkrótce wyjedziesz na zasłużone wakacje. Odpoczynek z przyjaciółmi lub rodziną jest zawsze miły, ale jest tylko jeden problem, szczególnie dla tych, którzy lubią chodzić na siłownie… zrobić trening czy nie?To trudna decyzja, więc oto kilka porad, które pomogą Ci zdecydować, czy ćwiczyć dalej, czy zrobić sobie przerwę.

Potrzebujesz zrobić trening w wakacje?

Kluczową rzeczą do zapamiętania jest Twój ogólny cel i powód, dla którego właściwie trenujesz. Następnie zadaj sobie pytanie, czy te powody przeważają nad potrzebą odpoczynku i relaksu.W zależności od celu, możesz znaleźć dobry powód, aby kontynuować trening lub zostawić trening za drzwiami domu i cieszyć się wakacjami.

3 powody, by nie trenować:

1. Regeneracja

Wakacje to często data docelowa planu treningowego. Oznacza to, że jest do dobry czas, aby dać swojemu organizmowi trochę czasu wolnego.

2. Relaks

Wiele osób wyjeżdża na wakacje, aby oderwać się od codzienności i znaleźć czas na odpoczynek i relaks. Skorzystaj z okazji, aby sobie odpuścić, tylko na tydzień lub dwa. 

3. Czas

Możesz nie mieć czasu na niektóre wakacyjne atrakcje, jak wypady na miasto. Jeśli zaplanowałeś wiele wycieczek, znalezienie nawet wolnej godziny na siłownie może być trudne. Więc nie przejmuj się - po prostu ciesz się wolnym czasem i spędź czas na zwiedzaniu. 

3 powody, aby trenować

1. Odpowiednie cele

Jeśli jedziesz na wakacje odpocząć, a trening Ci w tym pomaga, to czemu nie? Dopóki nie czujesz się zobowiązany do trenowania i masz dużo czasu do zagospodarowania, nie ma nic w tym złego.

2. Rutyna

Ustrukturyzowana rutyna jest ważna dla wielu osób. Chociaż wakacje to czas na oderwanie się od tego, do czego jesteś przyzwyczajony, dobrym pomysłem może być zachowanie jakiegoś elementu codzienności. 

3. Zmiana środowiska

Czasami fajnie jest wypróbować różne udogodnienia i sprzęt. Niewielka zmiana w tym, do czego jesteś przyczajony, może nawet zapewnić dodatkową dawkę motywacji. 
trening

Czy stracę mięśnie, jeśli nie będę trenować przez tydzień?

Jest mało prawdopodobne, że stracisz jakąkolwiek masę mięśniową w ciągu zaledwie jednego tygodnia - zwykle zajmuje to co najmniej 10 dni - ale możesz zauważyć pewne fizyczne zmiany. Może to obejmować zmniejszenie ilości wody zatrzymywanej w mięśniach (bardziej znanej jako potreningowa “pompa). Możesz również zauważyć zmianę w swojej postawie, ponieważ czujesz się mniej napięty od treningów.Te zmiany nie są powodem do zmartwień i powinny zniknąć natychmiast po wznowieniu treningu. Ale jeśli chcesz, możesz wykonać kilka ćwiczeń podczas urlopu, aby utrzymać ciało w formie. 

Jeśli nie chce trenować, jak mogę się upewnić, że nie stracę postępów na wakacjach?

Nie musisz tylko trenować, aby zachować postępy - oto 3 sposoby, które pomogą Ci utrzymać właściwą formę, jednocześnie dając Tobie odpocząć od codzienności. 

1. Pozostań aktywny

Nawet jeśli nie wykonujesz pełnych treningów, pozostając umiarkowanie aktywnym, Twoje ciało nie powinno się zbytnio zmieniać. 

 2. Białko

Wakacje to czas, w którym można sobie pozwolić na zbytnie niemartwienie się, ale może nie warto całkowicie rezygnować ze zwykłej diety. Kontynuując spożywanie dużej ilości białka, możesz ograniczyć utratę mięśni do minimum.

3. Rozciągaj się

Trening zwykle pomoże Ci zachować mobilność. Bez treningu możesz czuć się trochę sztywniejszy niż zwykle. Zaledwie 5-10 minut rozciągania każdego dnia powinno pomóc Ci rozluźnić się na tyle, aby cieszyć się komfortowymi wakacjami. 

Szybki 20-minutowy wakacyjny trening na małej przestrzeni

Ten 20-minutowy trening jest idealny, kiedy jesteś w podróży, ale masz mało czasu, miejsca i sprzętu. Rozgrzewka (20 sekund ruchu, 10 sekund przerwy, powtórz 2 razy):
 • Skip A 
 • Pajacyki
 • Skip C
 • Skoki łyżwiarskie
Trening całego ciała (12 powtórzeń na ćwiczenie, 3 serie, minuta odpoczynku pomiędzy seriami): 
 • Przysiady
 • Odwrotne wykroki
 • Pompki
 • pompki na ławeczce
 • Rowerek
 • Plank (przytrzymaj przez 30 sekund) 
Rozciągnij: 
 • Czworogłowe
 • Pośladki
 • Przywodziciele

Podsumowanie - Robić ten trening czy nie?

Wakacje to czas, aby oderwać się od tego wszystkiego, więc jeśli chcesz usiąść, podnieść nogi i zrelaksować się, nie miej z tego powodu wyrzutów sumienia. Wykorzystaj ten czas, aby organizm się zregenerował, a umysł zresetował, abyś mógł wrócić z uczuciem całkowitego odświeżenia.Ale jeśli chcesz iść na siłownie i kontynuować trening, to też jest w porządku. Tylko upewnij się, że nie przeszkodzi to w Twoim zasłużonym czasie wolnym.
Ambasadorzy

3 Powody Dlaczego Twój Deficyt Kalorii Nie działa

Poznaj Siobhan O’Hagan i jej zdanie na temat tego, dlaczego deficyt kalorii może nie działać oraz sprawdź zaproponowane rozwiązania.

12 miesiąc AgoPrzez Myprotein Polska
Trening

Sylwetka plażowa: Dlaczego robienie formy na plażę to BS

Czy “sylwetka plażowa” jest zrównoważona? Od dietetycznych herbat po “spalające tłuszcz” legginsy, dowiedz się jak to działa w dłuższym terminie.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein