Przejdź do głównej zawartości
Odżywianie

Jakie witaminy są nam najbardziej potrzebne? | Niezbędne składniki odżywcze

Jakie witaminy są nam najbardziej potrzebne? | Niezbędne składniki odżywcze
Jennifer Blow
Redaktor i Wykwalifikowany Dietetyk6 lat Ago
Wyświetl profil Jennifer Blow

Jakie witaminy są nam najbardziej potrzebne.

Witaminy biorą udział we wszystkich podstawowych czynnościach organizmu, wpływają na odpowiedni wzrost, samopoczucie i aktywność życiową. Dłuższy nie dobór któregoś składnika prowadzi do choroby.  Jak można zauważyć w dzisiejszym świecie. Nie jesteśmy w stanie naturalny sposób dostarczyć w żywności odpowiedniej ilości witamin i minerałów. A czy zastanowiłeś się drogi czytelniku jak ważny dla naszego organizmu mają wpływ witaminy i minerały. Bez tych ważnych elementów nasz organizm oprócz poważnych chorób może źle funkcjonować. Zwłaszcza, kiedy jesteśmy narażeni na stres oraz na ciężkie treningi na siłowni. Poprzez takie obciążenie, nasze funkcje życiowe mogą gorzej pracować. Regeneracja naszego organizmu może przebiegać 100 razy wolniej.

Wiadomo, że wszystkie witaminy i minerały są nam potrzebne. Ale są też  składnik, które odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. W dalszej części postaram się przedstawić te witaminy, których nie powinno zabraknąć w naszym organizmie.

Witamina C.

Jest niezbędną witaminą rozpuszczalną w wodzie. Spełnia w naszym organizmie szereg ważnych funkcji. Inaczej nazywana kwasem askorbinowym. Bierze udział w licznych procesach takich jak przemiana białek, tłuszczy, węglowodanów, metabolizmie tkanki nerwowej, syntezie niektórych hormonów, hemoglobiny, erytrocytów, karnityny, która przyspiesza spalanie tłuszczów. Oprócz tych funkcji przyspiesza gojenie ran, złamań, zapobiega krwawieniu  z dziąseł. Jest najpopularniejszym przeciwutleniaczem w naszym organizmie, bierze udział w procesach detoksykacyjnych, chroni tkanki organizmu przed wolnymirodnikam.

Niedobór:

-osłabienie szybkie męczenie

-bóle mięśni

-trudność w gojeniu ran

-brak apetytu

-krwawienie z dziąseł

Przedawkowanie:

Trudno jest przedawkować witaminę C. Nasz organizm nie magazynuje, ponieważ jej nadmiar jest wydalany z moczem

Witamina D

Jest rozpuszczalna w tłuszczach. Występuję w niektórych pokarmach. Promienie słoneczne uzupełniają niedobór witaminy D.  U osób, które przebywają mniej na słońcu prawdopodobnie możę występować niedobór tej witaminy. Witamina D reguluje przyswajanie i zużycie fosforu i wapnia, zapobiega ich nadmiernemu wydalaniu, zapewniając stałe stężenie tych pierwiastków we krwi. Bierze udział w formowaniu się kości i zębów. Reguluje produkcję i wydzielanie insuliny, utrzymując prawidłowe stężenie glukozy we krwi. Pobudza przemianę materii przez tarczycę, zapobiega przerostowi gruczołów przytarczyc.

Niedobór:

- zniekształcenia kości - osteoporozy spadek masy i gęstości kości - utraty słuchu u osób w podeszłym wieku,  ·- opóźnionego wyrastania zębów u dzieci - osłabienia siły mięśniowej

Przedawkowanie:

- biegunka lub zaparcia - nudności - bóle głowy i brzucha - utrata apetytu, - metaliczny smak w ustach - opóźnienie w rozwoju fizycznym i umysłowym,

Magnez.

Jak wiadomo magnez nie należy do witamin, tylko jest pierwiastkiem chemicznym. Dzięki niemu zachodzi szereg przemian w naszym organizmie. Uczestniczy w procesie trawienia oraz w przemianach węglowodanowych i białkowych. Dodatkowo hamuje przewodzenie pobudzenia nerwowego do mięśni – ma działanie przeciwskurczowe. Zapobiega aktywacji płytek krwi zmniejszając skłonność do powstawania zakrzepów, dlatego jest stosowany w zapobieganiu schorzeniom układu krążenia.

Niedobór:

- osłabienie mięśni - zmniejszenie częstości oddechów - obniżone ciśnienie krwi - zaburzenia rytmu serca

Przedawkowanie:

- niewydolność nerek - nadmierna podaż magnezu

Witamina E

Należy do witamin z grupy rozpuszczalnych w tłuszczach.  Jest to jeden z silnych przeciwutleniaczy w naszym organizmie, chroni przed stresem oksydacyjnym. Witamina E bierze też udział w syntezie substancji przeciwkrzepliwych. Dzięki niej utrzymuje odpowiednią przepuszczalność błony komórkowej i zmniejsza agregację płytek krwi. Szczególnie wpływa na prawidłową wydolność mięśni i wytwarzanie nasienie u mężczyzn. Nie zapomnij, że wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wzroku.

Niedobór:

-zmęczenie

-anemia

-rogowacenie i starzenie się skóry

-uszkodzenie systemu nerwowego

-degeneracja mięśni

-problemy z zębami i kośćmi

Przedawkowanie:

-bóle głowy

-zmęczenie i senność

-osłabienie mięśni

-podwójne widzenie

-zaburzenia jelitowe

Chrom.

Zasadzie nie jest witaminą, ale jest ważnym dla naszego organizmu mikroelementem. W organizmie nie tylko pomaga nam w odchudzaniu, ale też dzięki niemu zachodzi wiele przemian w naszym organizmie. Najważniejszą funkcją chromu jest pobudzenie naszej trzustki do produkcji insuliny oraz do przemiany węglowodanów i białek. Wspomaga chronić nasz organizm przed cukrzycą typu 2 i pomaga regulować stężenie glukozy we krwi. Stymuluje syntezę kwasów tłuszczowych i odpowiada za transport aminokwasów do komórek. Wchodzi w skład wielu enzymów trawiennych. Zapobiega miażdżycy, wpływa na utrzymanie równowagi między poziomem cholesterolu dobrego (HDL) i złego (LDL).

Niedobór:

-niepokój

-zmęczenie

-ból głowy

-nudności

-spadek nastroju

Przedawkowanie:

-chrom w dużej ilości może uszkodzić DNA

- zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu

- zaburzyć procesy tworzenia insuliny

-zmniejszenie przyswajalności cynku i żelaza

Jak wiadomo oprócz tych witamin i związków mineralnych mamy też wiele innych, które odgrywają ważna role dla naszego organizmu. Są to wybrane witaminy i minerały, które mają ważne znaczenie dla naszego organizmu.

Jennifer Blow
Redaktor i Wykwalifikowany Dietetyk
Wyświetl profil Jennifer Blow

Jennifer Blow jest naszym UKVRN Registered Associate Nutritionist - Brytyjskim rejestr kompetentnych i wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie żywienia. Ma tytuł Licencjata Nauk Ścisłych W Dziedzinie Nauk Żywieniowych i Magistra Nauk Ścisłych W Dziedzinie Badań Nad Odżywianiem, a obecnie specjalizuje się w stosowaniu suplementów sportowych dla zdrowia i sprawności fizycznej, popartych badaniami opartymi na dowodach naukowych.

Jennifer była cytowana lub wymieniana jako dietetyk w najważniejszych publikacjach internetowych, w tym w Vogue, Elle i Grazia, za jej wiedzę z zakresu nauk żywieniowych dla ćwiczeń i zdrowego trybu życia.

Jej szerokie doświadczenie obejmuje pracę z NHS na próbach interwencji dietetycznych, po konkretne badania naukowe nad suplementacją kwasów tłuszczowych omega-3, a także wpływ fast foodów na zdrowie, które przedstawiła w corocznej Konferencji Nutrition Society. Jennifer bierze udział w wielu wydarzeniach związanych z rozwojem zawodowym, aby zapewnić, że jej wiedza i praktyka pozostaje na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o doświadczeniu Jennifer tutaj.

W wolnym czasie Jennifer uwielbia wędrówki po wzgórzach i jazdę na rowerze, a w swoich postach uwielbia udowodniać, że zdrowe odżywianie nie oznacza głodu przez całe życie.

myprotein