Odżywianie

Częstotliwość posiłków | Czy jesz wystarczająco?

Częstotliwość posiłków

Wbrew temu co mogłeś usłysześ, sama częstotliwość posiłków nie ma znaczenia w kontekście poprawy Twojej sylwetki. Możesz jeść sześć posiłków, trzy lub dziesięć, jednak utratę wagi spowoduje deficyt kaloryczny.

Jednak znalezienie odpowiedniej dla siebie częstotliwości, może pomóc Ci pozostać na diecie i zgubić zbędne kilogramy tkanki tłuszczowej.
Aby znaleźć optymalną dla siebie częstotliwość trzeba wziąć pod uwagę trzy rzeczy:

1) Sytość

2) Twój harmonogram dnia

3) Apetyt

Tak więc do rzeczy…

1. Sytość

Ten punkt odnosi się do tego jak czujesz się po posiłku. Niektórzy jedzą bardzo często, dlatego zmniejszają wielkość porcji, ale może to spowodować, że będą mniej nasyceni po posiłku. Na przykład, jeżeli spożywasz 2000 kcal dziennie i jesz 6 posiłków to około 333 kalorie na posiłek przy równym podziale. Jeśli jednak zjesz trzy posiłki po około 666 kalorii, możesz uznać, że jesteś bardziej nasycony po ich zjedzeniu.

Z drugiej strony, niektórzy uważają, że są ciągle głodni pomiędzy posiłkami, jeżeli jedzą tylko 3 posiłki na dzień, więc wolą zjeść sześć mniejszych. Wypróbuj obie opcje i zobacz co jest dla Ciebie najlepsze.

2. Twój harmonogram dnia

jeżeli pracujesz przez wiele godzin 6 posiłków prawdopodobnie nie będzie odpowiednie, chyba że masz kogoś kto przygotowuje Ci posiłki. Twoja dieta powinna pasować do Twojego harmonogramu dnia.

3. Apetyt

Jest niski? W takim razie prawdopodobnie będziesz potrzebował większej ilości posiłków, aby zjeść wszystkie kalorie. Jeżeli jest wysoki prawdopodobnie powinieneś zaoszczędzić więcej kalorii na późniejszą porę dnia, zmniejszając częstotliwość jedzonych posiłków.

Moje zalecenia:

Z osobistych doświadczeń, a także pracy z klientami, cztery posiłki dziennie wydają się być ulubioną opcją pod względem uczucia sytości, dopasowania do harmonogramu dnia i spożycia wszystkich kalorii w ciągu dnia. Jeżeli jesteś rannym ptaszkiem lub masz niski apetyt, pięć posiłków może okazać się lepsze.

Wykazano, że białko w ciągu sześciu godzin maksymalizuje syntezę białek mięśniowych, tak więc rozsądnym jest, aby posiłki pojawiały się w tym czasie, jeżeli ochrona mięśni jest dla Ciebie priorytetem.

Przykładowy szablon dla CZTERECH posiłków dziennie

9 am: Śniadanie

1 pm:  II Śniadanie

5 pm: Obiad

9 pm:  Kolacja

Przykładowy szablon dla PIĘCIU posiłków dziennie

8 am: Śniadanie

12 pm: II Śniadanie

3 pm: Przekąska

7 pm: Obiad

10-11pm: Kolacja

Informacje dodatkowe

Spraw, aby Twoja dieta była dopasowana do Ciebie, ponieważ nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Eksperymentuj, oceniaj i dostosowuj. W przypadku utraty tkanki tłuszczowej priorytetem powinien być zawsze deficyt kaloryczny oraz spożywanie wystarczającej ilości białka, aby zabezpieczyć swoje mięśnie.Myprotein Polska

Myprotein Polska

Autor i ekspert


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!