Przejdź do głównej zawartości
Zdrowie

Sauna – jak korzystać? | Korzyści i przeciwwskazania

Sauna – jak korzystać? | Korzyści i przeciwwskazania
Aleksandra Wianecka
Autor i ekspert6 lat Ago
Wyświetl profil Aleksandra Wianecka

Sauna - jak korzystać?

Pewnie większość z was chociaż raz korzystało z sauny. Jednak wiele osób nie wie jak często powinno się na nią chodzić, czy lepiej po treningu, przed treningiem, a może w zupełnie inny dzień? Czy pić przed, w trakcie czy po? Sauna ma nas zrelaksować i zregenerować przeciążony organizm. Jak więc z niej korzystać żeby wynieść najwięcej korzyści, a nie obciążyć dodatkowo organizm zmęczony innymi aktywnościami?

Sauna - korzyści

Chodzenie na saunę jest świetnym sposobem, żeby się zrelaksować. Czasem niewielki ból mięśni i nadmierne napięcie może wywołać dyskomfort, a już jedna sesja na saunie potrafi uczynić cuda. Pod wpływem ciepła nasze mięśnie rozluźniają się, a nasz układ nerwowy może odpocząć. Dodatkowo u osób bez żadnych schorzeń naprzemienne nagrzewanie ciała w saunie, a później schładzanie go pod zimnym prysznicem świetnie działa na układ krwionośny!

O czym należy pamiętać?

  • Na saunę warto iść na koniec całego dnia - wieczorem, lub rano kiedy wiemy, że nie mamy dużo obowiązków i możemy później odpocząć. Dlaczego? Korzystanie z sauny jest dla organizmu wyczerpujące i później naturalne jest, że odczuwamy zmęczenie.
  • Nie należy iść na saunę głodnym ani przejedzonym. Pójście na saunę na czczo może skutkować nawet utratą przytomności, z kolei kiedy nasz organizm trawi nie jest skupiony na regulowaniu naszej temperatury i nie wyniesiemy pełnych korzyści z wizyty na saunie.
  • Nie należy wchodzić do sauny w stroju kąpielowym, co o dziwo niektórzy robią. Nasze ciało ma być osłonięte jedynie ręcznikiem. Kostium kąpielowy może poparzyć naszą skórę.
  • Kiedy idziesz na saunę po raz pierwszy i organizm nie jest przyzwyczajony do takich temperatur nie przesadzaj - zacznij od 5 minut, a nawet mniej! Seans na saunie powinien wynosić 5-15 minut. Po takim seansie wychodzimy schłodzić ciało pod zimną wodą - pamiętaj żeby nie korzystać z mydła. Potem powinno odpocząć się około 10-15 minut i powtórzyć seans.
  • Kiedy leżysz na saunie, usiądź przed wyjściem na 1-2 minuty, żeby zapobiec odpływowi krwi z mózgu i zawrotami głowy. Dopiero wtedy wyjdź pod prysznic
  • Na saunę powinno się chodzić 1-3 razy w tygodniu w zależności od kondycji organizmu
  • Należy po saunie uzupełnić niedobór wody!

Sauna - jaką wybrać?

Kiedy pójdziemy na saunę, często do wyboru mamy więcej niż jedną. Najczęściej są to sauny fińskie czyli inaczej sauna sucha. Temperatura w nich wynosi do 100°C, za to wilgotność w niej nie będzie duża. Sauna parowa z kolei będzie utrzymywała o połowę mniejszą temperaturę - około 45°C, ale wilgotność w niej będzie już znacznie większa. Są też sauny na podczerwień, które nie będą tak wycieńczające.

Przeciwwskazania

Naturalnie z sauny powinny korzystać osoby zdrowe szczególnie pod względem chorób serca oraz wszelkich chorób krążenia. Jeśli chorujemy na nadciśnienie, choroby układu nerwowego, cukrzycę, nowotwory złośliwe czy grzybicę, nie powinniśmy uczęszczać na saunę.

Aleksandra Wianecka
Autor i ekspert
Wyświetl profil Aleksandra Wianecka
Aleksandra Wianecka studentka filologii angielskiej i studiów menedżersko-prawnych. Z zamiłowania jest trenerką personlaną. Doświadczenie zdobywała na certyfikowanych kursach u specjalistów z całego kraju. Aktualnie pracuje jako doradca żywieniowy. Pisywała dla portalu https://www.muscle-zone.pl/. Obecnie jednak jej artykuły znlażć możecie na naszym oraz jej osobistym blogu https://sheliftsncooks.blogspot.com/?m=1. Aleksandra uwielbia podróże, kocha góry i ma ślabość do pysznego jedzenia. swoją pasję do jedzenia łącz z byciem fit, towrząc dietetyczne odpowiedni słodyczy i klasycznych przepisow kulinarnych. Więcej o Aleksanrze dowiecie się z jej social media: https://www.instagram.com/she.lifts.and.cooks/
myprotein