Przejdź do głównej zawartości
Zdrowie

Lęk i Bieganie | Co musisz wiedzieć

Lęk i Bieganie | Co musisz wiedzieć
Myprotein Polska
Autor i ekspert2 lat Ago
Wyświetl profil Myprotein Polska

Lęk dotyka wielu z nas z licznych wyjątkowych powodów, często negatywnie wpływając na nasze codzienne życie i sposób w jaki się czujemy. Radzenie sobie z objawami lęku poprzez pozytywne spędzanie czasu może poważnie poprawić Twój dzień, oto jak:

bieganie zmniejsza lęk

Czym jest Lęk?

Lęk, to ogólne uczucie niepokoju, takie jak zamartwianie się lub strach. Objawia się on nie tylko psychicznie, ale także fizjologicznie, powodując pocenie się lub drżenie, a objawy są od lekkich do ciężkich, w zależności od osoby i sytuacji. 

W sytuacjach sportowych, umiarkowany poziom lęku (znany jako pobudzenie) może być korzystny dla wydajności, ale ludzie często uważają, że objawy są destrukcyjne i problematyczne, gdy występują w codziennym życiu.

Bieganie pomaga zwalczyć lęk na 5 sposobów

1. Witamina D

Oczywiście wymaga to wyjścia na trening na świeżym powietrzu, zamiast wybierać bieżnie. Istnieją udokumentowane powiązania między witaminą D, a depresją, a nawet niektóre badania sugerują, że niedobór witaminy D może wpływać na zaburzenia lękowe. Brak witaminy D może również prowadzić do wzrostu poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, który ostatecznie może przyczynić się do nasilenia objawów lęku.

Uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D, zarówno ze źródeł pokarmowych, jak i ze światła słonecznego, jest dobrym punktem wyjścia do poszukiwania strategii zmniejszenia objawów lęku.

2. Zmniejszenie stresu

Endorfiny, takie jak dopamina, serotonina i noradrenalina są neuroprzekaźnikami chemicznymi, które powodują pozytywne uczucie euforii (jak taki biegowy haj). Te pozytywne uczucia w połączeniu z ich tendencją do zmniejszania poziomu kortyzolu, mogą wspierać radzenie sobie z objawami lęku.

Warto zauważyć, że kortyzol bloguje w organizmie receptory potrzebne do efektywnego wykorzystania witaminy D - co oznacza, że jeśli masz wysoki poziom stresu, organizm nie jest w stanie właściwie wykorzystać źródeł witaminy D, co dodatkowo przyczynia się do doświadczania negatywnych objawów.

 3. Lepszy Sen

Bieganie może poprawić jakość i ilość snu, wywołując zmęczenie i stymulując uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak serotonina, która jest odpowiedzialna za ułatwianie wszystkich ważnych faz REM snu. Wystarczająca ilośc dobrej jakości snu przyczynia się do stabilniejszej równowagi hormonalnej, co z kolei może pomóc w radzeniu sobie ze zmniejszeniem objawów lęku.

 4. Społeczność

Dobrze jest udokumentowane, że socjalizacja może pomóc w zmniejszaniu objawów lęku, a także zwiększyć pewność siebie. Jednym z najlepszych sposobów na nawiązywanie kontaktów towarzyskich podczas biegania, jest dołączenie do społeczności, niezależnie od tego, czy jest to lokalna grupa biegaczy, czy znalezienie biegaczy o podobnych poglądach w aplikacjach takich jak Strava, które pomagają łączyć się z innymi osobami, które korzystają z tych samych tras co ty.

 5. Walcz lub uciekaj

Lęk jest zasadniczo zmysłem przygotowującym ciało do sytuacji walki lub ucieczki, ale problem polega na tym, że sytuacje, które sprawiają, że jesteśmy niespokojni, często nie są odpowiednie dla tego typu podejścia. Ogólnie rzecz biorąc, ćwiczenia aktywują obszary mózgu odpowiedzialne za funkcje wykonawcze, co pomaga kontrolować system w mózgu, który wykrywa rzeczywiste lub wyimaginowane zagrożenia dla przetrwania i stymuluje reakcję walki lub ucieczki. 

Bieganie jest zatem skuteczną metodą pomagania naszemu mózgowi w bardziej efektywnym przetwarzaniu tego typu informacji, zmniejszając częstość występowaniu lęku i tego rodzaju objawów w normalnych sytuacjach w życiu codziennym.

biegnąca para

Jak zacząć

Po prostu myśląc o tym, już zacząłeś. Teraz nadszedł czas, aby wykorzystać i wykonać ruch. Oto jak:

Ustaw realistyczne oczekiwania

Nie ma nic gorszego, niż nie osiąganie swoich celów. jest to bardzo demotywujące. Wyznaczając sobie realistyczny cel, na pewno unikniesz rozczarowania, jeśli nie osiągniesz celu, który jest poza Twoim zasięgiem. Nie spodziewaj się, że po 5 dniach osiągniesz rekord na dystansie 5 km. Zwolnij i ciesz się postępami. To sprawi, że poczujesz się świetnie.   

Zacznij powoli

Nie wychodź za drzwi i nie bij rekordu na 10 km. Po prostu będzie to poza Twoim zasięgiem i prawdopodobnie go nie ukończysz. Zacznij od chodzenia, jeśli musisz i każdego dnia staraj się poprawić dystans i tempo, ale nie zaniedbuj dni odpoczynku. 

Rozgrzewaj się

Przygotuj swoje ciało i zmniejsz ryzyko kontuzji poprzez rozgrzewkę. Jest to niezbędne przed wykonaniem większości ćwiczeń, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji i następstw ćwiczeń. Z tych samych powodów zaleca się później ochłodzenie. 

Pamiętaj o rozciąganiu

Rozciąganie jest zalecane niezależnie od ćwiczeń. Jeśli masz czas, polecamy jogę. Rozciąganie do ćwiczeń poprawi Twoją elastyczność, ogólne samopoczucie i zmniejsza sztywność w codziennym życiu. Jeśli doświadczasz DOMS, rozciąganie zmniejszy to uczucie, co oznacza, że możesz znacznie łatwiej wchodzić i schodzić po schodach.

Znajdź najlepsze miejsce dla siebie

Bieganie może być inne dla każdego. Niektórzy mogą cieszyć się bieganiem po bieżni i wsłuchiwaniu się w muzykę podczas pochłaniania kolejnych kilometrów, podczas gdy wyjście na zewnątrz na świeże powietrze będzie miało niesamowity wpływ na samopoczucie psychiczne, jeśli weźmiesz pod uwagę widoki i naturalne słońce, a także możliwość schowania słuchawek.

Podsumowanie

Bieganie to pozytywna metoda, która pozwala w zdrowy sposób radzić sobie z objawami lęku. Chociaż w żadnym wypadku nie jest to lekarstwo, radzenie sobie z objawami często może mieć znaczący wpływ na codzienne życie, więc z pewnością warto spróbować.

Zdrowie

Odprężająca Playlista | Czas na Chwilę Relaksu

Mamy nadzieję, że ta odprężająca playlista przypomni Ci o wyłączeniu się na chwilę i naładowaniu baterii na kolejny dzień.

Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj więcej na naszym blogu.

Trening

Poprawa Zdrowia Serca, dzięki gorącej kąpieli

Świeczki, duża ilość piany i kieliszek wina. Trzy rzeczy, których zwykle nie kojarzymy z ćwiczeniami i poprawą zdrowia serca.

Nasze artykuły należy wykorzystywać wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed przyjęciem suplementów diety lub wprowadzeniem jakichkolwiek poważnych zmian w diecie.

Myprotein Polska
Autor i ekspert
Wyświetl profil Myprotein Polska
myprotein