Suplementy

Nootropy – Suplementy na Pamięć i Koncentrację

Nootropy są to związki chemiczne, które poprawiają koncentrację, wspomagają uczenie się, zwiększają pamięć i są przy tym bezpieczne, tzn. nie powodują uzależnienia i nie są toksyczne dla organizmu. Pierwszym tego typu środkiem jest Piracetam, który obecnie jest szeroko stosowanym lekiem.

Nootropy wydają się być rozwiązaniem wszelkich naszych problemów. Są swego rodzaju naturalnymi dopalaczami. Każdy chciałby funkcjonować na wyższym poziomie. Lepsza koncentracja, pamięć, większa sprawności intelektualna oraz seksualna. Te substancje mogą sprawić, że staniemy się lepszą i mocniejszą wersją siebie. Należy jednak uważać, ponieważ rozróżnić możemy nootropy naturalne oraz syntetyczne, z podziałem również na legalne i nielegalne. Do naturalnych oraz legalnych należą między innymi:

Substancje te prócz pochodzenia naturalnego cechują się także brakiem objawów uzależnienia się organizmu od ich zażywania. Na pewno oglądaliście film „Jestem Bogiem” opowiadający o wynalezieniu leku, który zapewniał możliwość wykorzystania 100% sprawności intelektualnej mózgu. Stosowanie niektórych z tych substancji może okazać się dla nas namiastką tego, co mogliśmy zobaczyć w tym filmie. Ten artykuł poświęcony jest tematyce nootropów, jednak przestrzegam przed rzuceniem się do półek sklepów z suplementami. Najpierw poznajcie dobrze działanie każdej z wymieniowych substancji, a następnie zdecydujcie, która może wam się przydać.

Corneliu E Giurgea był głównym naukowcem, który brał u dział w stworzeniu ojca wszystkich racetamów, czyli Piracetama. Jest to środek wzmacniający funkcje poznawcze u osób, u których doszło do ich osłabienia. Nie ma jednak badań, które by potwierdzały, że tak samo działa na osoby bez takich problemów. Teraz stosowany jest powszechnie, jako lek. Naturalne nootropy natomiast dostępne są, jako suplementy. Działanie kilku wybranych omówię poniżej.

Kwasy omega

90% neuronów składa się z kwasów omega, 3 co oznacza, że ich suplementacja oraz odpowiednia podaż może poprawić funkcjonowanie mózgu. Poprawić koncentrację, a nawet przyczynić się do regeneracji mózgu po wypadku. Znam osobiście przypadek gdzie stosowanie kwasów omega 3 zaowocowało znaczną poprawą pamięci. Do tego stopnia, że osoba, która miała po wypadku problemy z zapamiętaniem najprostszych rzeczy teraz zapamiętuje najdrobniejsze szczegóły. Progres pamięciowy był u tej osoby naprawdę duży. Dodatkowo kwasy omega działają przeciwzapalnie i są niezbędnymi kwasami tłuszczowymi. Mają spory wpływ na prawidłową pracę serca. Warto dowiedzieć się o nich więcej. Polecam przeczytać kilka niezależnych pozycji na ich temat, by mieć pełny obraz ich działania.

Żeń-szeń syberyjski

W medycynie ludowej żeń-szeń był wykorzystywany od wieków. W Starożytnych Chinach pewna specjalnie przygotowana mieszanka była przeznaczona wyłącznie dla cesarza, który miał mieć zawsze sprawny umysł, być w pełni skoncentrowany i być wstanie zawsze współżyć z kilkoma kobietami, tak by ciągłość dynastii nigdy nie była zagrożona.

Żeńszeniowi przypisuje się wiele dobroczynnych właściwości. Spowodowane jest to zawartością substancji zwanej ginsenozydami. Ginsenozydy zbudowane są z dwóch części. Pierwsza jest glukozą, galaktozą lub innym cukrem Natomiast druga część, posiada strukturę, która przypomina swą budową cząsteczki hormonów sterydowych np. estrogenu czy też testosteronu. Zawiera w sobie również wiele mikroskładników takich jak: miedź, fosfor, cynk, witamina A, witamina B1 i B2, witamina C, wapń, miedź, potas, żelazo, magnez, sód, siarka, molibden.

Działanie żeń-szenia jest bardzo szerokie. Poprawia witalność, koncentrację oraz sprawność seksualną. Stymuluje receptory GABA, przez co wykazuje działanie relaksacyjne, uspokajające, a nawet może wspomóc leczenie stanów depresyjnych.

Ekstrakt z mucuna pruriens

Suplement ten znany jest z medycyny indyjskiej i ma szereg wspaniałych właściwości. Niestety odradzany jest kobietom w ciąży, osobom chorym na cukrzycę oraz na schizofrenię. Nim sięgniemy po ten suplement musimy wziąć pod uwagę, że wszystkie jego właściwości oparte są o manipulację poziomem dopaminy. Dopamina ma wpływ na poziom testosteronu oraz hormonu wzrostu, a także na nasze samopoczucie. Mucuna pruriens zwiększa jej poziom, co może prowadzić do uzależnień. Jeśli organizm dostaje dopaminę z zewnątrz to zmniejsza poziom własnej produkcji, a to może skutkować koniecznością zwiększania dawki suplementu oraz dużymi wahaniami nastrojów po jego odstawieniu. Badania pokazują, że ten suplement może być stosowany w leczeniu bezpłodności oraz braku libido. Ma duży wpływ na jakość nasienia oraz wspomaga rozbudowę muskulatury przez zwiększenie poziomu hormonów anabolicznych. Warto  ekstrakt z mucuna pruriens poznać lepiej i dopiero wtedy ewentualnie go spróbować. Część ludzi stosujących go wskazuje także na zyskanie wyraźniejszych snów, co niewątpliwie może okazać się atutem, gdy mamy dobre samopoczucie i nasze sny są przyjemne.

Pozostałe nootropy

Opisywanie wszystkich nootropów mija się z celem, ponieważ jest ich niezliczona ilość. O działaniu zielonej herbaty można przeczytać wszędzie, tak samo jak o kreatynie. Substancje zaliczane do nootropów są często wykorzystywane w medycynie do leczenia depresji oraz stanów nerwicowych i lękowych. Coraz częściej wskazuje się na fakt, że za problemami psychicznymi stoi przede wszystkim biochemia. Innymi słowy, jeśli w organizmie coś szwankuje na poziomie hormonalnym, brakuje jakiś składników odżywczych oraz substancji chemicznych to można spodziewać się, że będziemy zdecydowanie bardziej podatni na choroby psychiczne takie jak depresja czy nerwica. Nie bez powodu mawia się, że 70-80% zdrowia pochodzi z prawidłowego odżywiania. Zadbanie o dostarczenie wszystkich niezbędnych substancji odżywczych dla naszego ciała oraz umysłu nie jest łatwe. Zwłaszcza, że w dzisiejszym świecie o wiele łatwiej jest żyć w niewiedzy i iść do lekarzy, który przepisze nam kolejny lek bez wykonania wszystkich niezbędnych badań do postawienia diagnozy.

Inozytol

Inozytol będzie ostatnią substancją, jaką chce trochę przybliżyć w tym artykule. Dlaczego? Ponieważ jest to środek występujący naturalnie w owocach, a w aptekach dostępny jest bez recepty. Spotykając się z nim można go poznać, jako środek poprawiający motywacje oraz skupienie. Jest on węglowodanem, którego niski poziom wykazano u osób z depresją. W trakcie podawania inozytolu ludziom na depresję objawy ustępowały. Wpływał pozytywnie na ich nastrój. Wykazał pozytywne działania w walce z depresją, paniką oraz OCD. Nie zaleca się stosować go długoterminowo, lecz doraźnie przed ważnymi wydarzeniami, na które należy być dobrze przygotowanym od strony psychicznej.

Podsumowanie

Im więcej czytam o tego typu substancjach tym bardziej zdaje sobie sprawę, że w trakcie tworzenia cywilizacji coś poszło nie tak. Ludzie przestali inwestować swój potencjał intelektualny oraz rozwijać się tak jak powinni. Nie mówię wyłącznie o nauce i dbaniu o swoje ciało. Skoro istnieją substancje zwane nootropami, które dostępne są bez recepty i bez większych skutków ubocznych mogą poprawić praktycznie każdy aspekt naszego funkcjonowania, dlaczego by nie zacząć bardziej interesować się własnymi możliwościami? Dlaczego nie przeprowadzić dokładnych badań, by dobrać odpowiednią suplementację? Prawda jest taka, że większość z tych substancji przez wieki była przeznaczona tylko dla wybrańców. Teraz w dobie Internetu, wiedza jest dużo powszechniejsza. Warto się nią w takim układzie zainteresować. Obawiam się, że ludzie nie są jeszcze świadomi pozytywnych efektów działania tego typu środków. Wiemy co może stać się z osobami uzależnionymi od leków czy narkotyków. Suplementy także niosą ze sobą pewne zagrożenie. Nootropy mogą spowodować, że będziemy lepszą wersją siebie, od której się pozytywnie uzależnimy i nie będziemy chcieli funkcjonować bez ich udziału.Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski

Specjalista ds. Żywienia

Tomasz Piotrowski jest czynnym sportowcem uprawiającym pięściarstwo. Posiada duże doświadczenie w pracy trenera personalnego oraz specjalisty ds. żywienia i suplementacji. Wiedzę zdobywał na kursach u najlepszych specjalistów w Polsce. Odbył kursy z dziedziny treningu personlanego, treningu kettlebell, żywienia i suplementacji w sporcie oraz psychodietetyki. Artykuły Tomasza możecie znaleźć na takich portalach internetowych jak https://www.budujmase.pl/ oraz http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/ a także https://www.fabrykasily.pl/. Ma za sobą również publikację w magazynie sportowym Sport-max. Więcej na temat Tomka możecie dowiedzieć się z jego social media https://www.instagram.com/tomasz_s.o.s_piotrowski/ Tomasz trenuje boks już przeszło 10 lat i z sukcesami startuje w zawodach. Nagrywa filmy edukacyjne na swój kanał YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC_cUUfZBxxtRCLr_HsQD0RA?view_as=subscriber) poświęcony jego ukochanemu sportowi. Przeszedł długą drogę testując na sobie wszelką wiedzą teroretyczną jaką posiadł. Obecnie specjalizuje się w zakresie suplemetnacji oraz treningów ukierunkowanych pod sporty walki. W wolnym czasie Tomasz uwielbia czytać książki, oglądać seriale oraz filmy takich wyworni jak Marvel oraz DC. Kocha zwierzęta i dlugie spacery po lesie. Próbuje także łączyć swoje upodobania do słodyczy z tworzeniem ich zdrowych zamienników, udowadniając, że łasuchy mogą być wysportowani.


Tomasz teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!