Suplementy

ZMA – Korzyści i wady suplementacji

ZMA – Czym jest ten suplement? Jak go dawkować? Czy w ogóle warto go nabyć?
Na wszystkie te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule… A więc do dzieła!

 

Co to jest ZMA?

ZMA to połączenie cynku, magnezu i witaminy B6.

male supplementsStosowanie cynku i magnezu ma szereg korzyści dla funkcjonowania organizmu. Magnez przyczynia się do utrzymania bilansu elektrolitowego oraz konserwacji kości i uzębienia. Ma korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni. Bez magnezu dochodzi także do zaburzeń w syntezie białek. Element ten dodatnio wpływa na psychologiczne funkcjonowanie organizmu oraz pomaga zwalczyć zmęczenia.

W czym pomaga ZMA?

Dodatek cynku przyczynia się do normalnego funkcjonowania układu odpornościowego oraz metabolizmu makroskładników. Pomaga utrzymać prawidłowy poziom testosteronu we krwi, korzystnie działa na wzrok, poprawia stan kości, cery, włosów i paznokci. Nie bez znaczenia jest także korzystny wpływ tego pierwiastka na funkcje kognitywne. Ponadto cynk chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Owy suplement poprawia jakość snu co za tym idzie lepsza regeneracja.

Witamina B6

Wzbogacony o witaminę B6 w celu dalszej poprawy wchłaniania i wykorzystania cynku i magnezu ZMA to silny, zupełnie naturalny suplement diety o potwierdzonym klinicznie działaniu zwiększającym ilość związków wzrostu i poziom (IGF-1) oraz dodającym siły znacznie bardziej niż placebo.

Rezultaty mogą być rożne dla rożnych ludzi

 

A  teraz to co najlepsze.. przejdźmy do badań naukowych!

Badanie 1

Pierwsze z badań testowało anaboliczne efekty wynikające z zażywaniamuscle ZMA. W eksperymencie wzięło udział 42 atletów wykonujących trening oporowy. Podzielono ich na dwie grupy. Jedna otrzymywała ZMA 30-60 minut przed snem, a druga placebo. Eksperyment trwał osiem tygodni. Sportowcy byli poddawani testom siłowym na początku, w środku i na końcu całego eksperymentu. Sprawdzano również kompozycję ich ciał. Wyniki niestety nie były zbyt optymistyczne. Między dwoma grupami nie odnotowano większych różnic w przyroście siły czy zmianie budowy ciała.

Badanie 2

W tym przypadku testowano czy ZMA wpływa na poziom testosteronu. Badaniu poddano 14 trenujących mężczyzn w wieku 22-33, których spożycie cynku przed eksperymentem zawierało się w przedziale 12-23 mg dziennie. Wyniki badania pokazały wzrost poziomu cynku, jednak nie miało to przełożenia na poziom całkowitego czy wolnego testosteronu.

Badanie 3

Trzecie badanie będzie bardziej optymistyczne. Tym razem grupą testową byli trenujący atleci. Spożywali oni ZMA przez osiem tygodni. Po tym czasie odnotowano wzrost testosteronu o 43 procenty. Do tego ich siła wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z grupą placebo. Całkiem nieźle! Może to wyglądać dziwnie.. dwa poprzednie badania były negatywne a ten pozytywny.. no ale jak widać na każdego działa inaczej.

Jak dawkować ZMA?

Wszystko jest zależne od ilości składników w danym suplemencie. Najlepiej stosować według podanych zaleceń
producenta, polecam brać przed snem na około30 minut to polepszy jakość i długość naszego snu.

 

 Podsumowując…

zma2Czyli jak to naprawdę jest z tym ZMA? Czy warto? Sądzę że tak, będzie to idealny suplement dla osób z niedoborem tych składników, również będzie to dobry suplement dla tych co mają problemy ze snem. Uważam również, że każdy suplement działa na każdego inaczej, więc warto przetestować na sobie, może u mnie nie zadziała a u Ciebie będzie działał.

 

Oczywiście jestem tego zdania, aby suplementy minerały witaminy które możemy dostarczyć z pokarmu, dostarczać je z  pokarmu będzie to lepsze rozwiązanie i nie będzie to obciążać naszej wątroby.Tarek Hamdan

Tarek Hamdan

Kulturysta i Pasjonata Zdrowego Odżywiania


Tarek teraz poleca


Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o naszych aktualnych ofertach i nowości na Blogu. Zapisz się do newslettera!